Jump to content

cu 2 condensatoare nu se impusca platina?


tonic
 Share

Postare recomandată

am vazut la cineva ca a pus 2 condensatoare in paralel, zicand ca asa scanteia de la platina e mult mai mica si nu se mai impusca si tine mai mult in timp.

Ar putea sa imi explice si mie cineva daca este corect si care este principiul? Si de ce nu pune toata lumea cate 2 condensatoare atunci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea ca, la capacitatea condensatorului respectiv, sa conteze mai mult calitatea executiei decit capacitatea (in paralel se insumeaza capacitatile si atat). Te-ai gindit bine, n-are sens. Mai buna e o aprindere electronica de 50 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ce aprindere electronica te-ai gandit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit....da....se incheie cu o fraza de genul aprinderea electronica ofera multe avantaje demne de luat in seama, dar nu spune care sunt alea...iar pt. cineva ca mine care nu este in domeniu (nu sunt nici macar inginer ci de format sunt medic...) nu prea e clar..

Pana la urma nu imi raspunde nici la intrebarea despre 2 condensatoare

si acum tot "in ceatza" am ramas :D :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ansamblul condensator-bobina e de fapt un circuit LC, care se dimensioneaza si el in functie de multi factori, deci si condensatorul (care are o valoare de 0,2-0,25uF) trebuie sa fie cel indicat de fabrica..

ca idee eu am facut teste, cu aprinderea electronica (ca e un amplificator de curent, sa protejeze platina) si folosirea unor condensatoare de valori de 0,1uF si 0,47uF in loc de 0,22uF si ...am revenit la valoarea standard...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P :D :P

Bai nu ma pot abtzine sa n-o zic: Toni, cu 4 oo crezi ca ai :P mai bine? :P

Condensatorul ala e pus cu cap la valoarea lui. 2 cond = capacitate dubla. POATE scanteiaza mai putzin, dar per ansamblu nu e bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!