Jump to content

VW Bora Variant


taz21

Postare recomandată

  • Replies 483
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • taz21

    224

  • mad_kat

    53

  • Muale

    28

  • Laurentiu_LWR

    27

Fix acolo am avut și eu la ploile de acum 2 - 3 săptămâni. Deși eu am băgat silicon în ușă.

A mea era parcata înclinat spre stanga

Dar la tine vad ca a intrat prin alta parte...

Link către comentariu

Problema e ca habar nu am pe unde a intrat. E prima data când se intampla.

Link către comentariu

Salut, asa am patit si eu la leon 1m dar pe partea soferului, de vina era garnitura de la usa fata apa se scurgea pe prag in dreptul denivelarii aceea de sub scaun si se ducea in spate. Problema este ca se uda si aceea pasla de sub mocheta care se usuca al naibii de greu.

Verifica usile de pe dreapta amandoua.

Link către comentariu

Te referi la cheder?

A intrat apa si in dreapta fata, doar ca nu baltea ca in spate. :tuktuk:

Link către comentariu

http://vwforum.ro/topic/46167-apa-in-golf/?p=1844959

citeste pe aici. poza este tot ce iti trebuie ca sa intelegi traseul apei. mai ales ca ai umblat la usi, asa s-ar explica problema.

ce ma nedumereste este ca la tine este si presul ud. ai miscat ceva inainte de a face poza?

in mod normal presul este uscat si apa se prelinge pe mocheta...doar daca a avut debit mare si a crescut nivelul pana peste buza din spate a presului.

Modificat de Muale
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Poze cu amplasarea tweetere-lor

post-1353-0-58824000-1445365314_thumb.jppost-1353-0-50824700-1445365319_thumb.jp

 

Și produse de întreținere și întinerire:

Filtre de aer, polen, benzina și bujii.

Telescoape față, arcuri și flanșe

post-1353-0-68110100-1445365322_thumb.jp

 

Link către comentariu

Ai incercat sa desfaci tweeter-ele si sa le amplasezi in locul celor vechi? Din ce stiu nu prea incap in locul celor originale, sunt ceva mai groase. 

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu

M-am gandit la treaba asta. Dar era ceva de munca si nu stiu cum puteam sa le prind in lacas pentru ca sunt mai grase. Sau cel putin asa par. Cu un pistol cu lipici cald cred ca se putea rezolva. Insa in lipsa de timp si de pistol, am ales varianta asta. Asa sunt orientate spre sofer.

Link către comentariu

Ca OEM Nazi ce sunt, nu imi place. Inteleg insa ca orientarea fata de sofer este mai ok decat la pozitia stock a tweeterelor.

 

Cu apa rezolvasi? Daca da, cum?

Link către comentariu

Nu am rezolvat.

Am verificat ce a zis Muale mai sus si ar fi trebuit sa fie si mocheta de pe prag uda daca se prelingea pe fata de usa. La mine era uscata. :screwy:

Link către comentariu

nu chiar. mocheta de pe prag (cea verticala) poate fi uscata pt ca apa se scurge aproape paralel cu ea. mocheta e din material plastic si apa " fuge" pe fire si pe podea (mocheta orizontala) se strange .

si eu vroiam sa intreb de ce nu ai pus tweetere-le in locul initial.

Link către comentariu

Pot confirma chestia asta.

La octavia de firma ploo in draci prin usile din spate. Prima data nu m-am prins pe unde, ca apucase sa se scurga /usuce de pe partea verticala (sau aproape verticala a mochetei), insa pe orizontala era uda.

doar daca verific imediat dupa sau in timpul ploii - se vede "traseul".

 

Insa inca nu mi-e clar daca intra pe la cheder sau printre usa si captuseala (ca n--are dublura de tabla ca Bora) E drept nici nu m-am preocupat prea tare.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Mută-l în compartimentul de jos, acolo nu poți pune sertărașul doar dacă-l rupi...

Am făcut prostia asta și e păcat...

Link către comentariu

@ Florin- De ce?

 

@guppster- l-am pus acolo pentru a-l vedea mai bine. De ce spui ca se rupe, nu are loc de mufe, cabluri?

Link către comentariu

si eu am vrut sa pun sertarul la mijloc si nu merge plug'n'play.

nu au unde intra urechile laterale parca.

asa, sertar sus si radio jos = radio fierbinte si automat ce pui in sertar (telefon) tot fierbinte

Link către comentariu

Nu prea imi place cum arata aparatele aftermarket - decat cu mici exceptii.

Si a doua - pierzi comenzile pe volan. (sau ai luat ceva adaptor?)

 

@Muale - problema e la clemele de pe laturile lungi - sunt diferite la cele doua variante

Sertar sus radio jos exista oem si nu-i nici o problema - nu se incinge asa rau

Iar daca vreti sertar jos - va recomand sertarasul oem de Octavia 1 - merge plug-n-play ;) (eu am facut testul cand am revenit la gamma, facand swap cu sertarasul de la octavia, insa cu aparatul jos mi-a parut mai ergonomic la actionarea butoanelor)

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

Nu știu cum sunt alte sertare, cel oem de golf/bora merge pus doar sus.

Și eu vroiam casul sus, sertaraşul jos devine impractic așa că l-am pus înapoi sus cum și trebuia să fie.

Link către comentariu

Pai eu ce v-am zis - ala de G4 merge doar sus - si ala de Octavia doar jos :)

Sunt coduri de piesa diferite.

 

Si asa e - jos e mai impractic. Multe chestii la masina asta, nu le-am inteles de la inceput, ca logica si ergonomie, insa pana la urma mi-am dat seama ca neamtu' nu a fost idiot. Din contra.

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

Gamma cu cd player arata ok. Fara cd player nu imi place cu locul ala gol.

Chiar daca am pus Xcarlink, tot nu imi convenea ceva: trebuie sa pui melodiile in dosare. Apoi la Gamma, nu arata volumul, nu arata titlul piesei, iar de cand am pus statia imi cam baraia.

Am cochetat si cu ideea de 2 DIN tot de la Pioneer, dar la cat merg eu cu masina nu prea merita pentru ca nu ma puteam bucura de facilitatile lui.

 

Si am pierdut doar afisajul din bord, comenzile merg cu adaptor. :icon_thumleft:  Oricum astea ma interesau cel mai mult.

 

Oricum, nu se compara Pioneer-ul asta cu solutiile OEM de pe platforma G4.

Link către comentariu

Pai eu ce v-am zis - ala de G4 merge doar sus - si ala de Octavia doar jos :)

Sunt coduri de piesa diferite.

 

Si asa e - jos e mai impractic. Multe chestii la masina asta, nu le-am inteles de la inceput, ca logica si ergonomie, insa pana la urma mi-am dat seama ca neamtu' nu a fost idiot. Din contra.

sertarul sus, suportul de pahare deschis...nu prea mai ai acces la sertar.

sertarul are "tavanul" gaurit pt a ventila ce? nu era mai logic sa fie cass sus, sa fie ventilat ?

Link către comentariu

Oricum, cand am suportul de pahare deschis, nu mai am acces la player, care e mai important, zic eu.

O sa iau sertar de G4 si o sa vad cum ma obisnuiesc cu player-ul langa climatronic.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!