Jump to content

Discuri frana Phaeton


Urszilla
 Share

Postare recomandată

phaeton 2009 3.0 tdi 70.000 km

placutele sunt aproape de schimbare. nu s-a aprins senzorul inca, dar sserviceul zice ca nu mai au mult.

dar tot el zice sa schimb si discurile pentru ca sunt corodate!

m-am uitat si eu la discuri...nu sunt tocite de loc, au marginea ruginita, cam 3-4 mm, unde nu freaca placutele...si atat...

e ceva ce eu nu vad? ca de inteles , clar nu inteleg!

luminati-ma, va rog! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar mai fi interesant de vazut discurile pe interior, ca pe acolo ruginesc mult mai rau decat pe exterior.

dar clar la 70.000 km nu vad rostul inlocuirii discurilor... iar daca sunt corodate, este muuult mai ieftin sa le dai jos si sa le duci la un strungar care iti ia maxim 50 lei sa ti le prelucreze.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

phaeton 2009 3.0 tdi 70.000 km

placutele sunt aproape de schimbare. nu s-a aprins senzorul inca, dar sserviceul zice ca nu mai au mult.

 

 

Dupa ce se aprinde senzorul. placutele mai au vreo 3-4 mm.

Referitor la discuri: trebuie demontat macar pe o parte etrierul si vazut cum este discul, apoi hotarat ce se poate face.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa ne dam cu parerea referitor la discuri ne trebuie niste poze. Trebuie data roata jos si vazut fata / verso :) . 

Am avut masina la care am schimbat discurile originale la 50.000 km din cauza placutelor foarte dure care au mancat discul pe interior.  Deci nu e nici o regula. Tine si de stilul de condus si de materialul din care sunt facute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in plus, ca o completare la ce a spus colegul de mai sus, mi se pare genial ca la o masina de genul phaetonului stai sa te tiganesti pt niste piese care costa 10-20 de milioane ( piese +manopera) si care sunt direct respunzatoare de siguranta personala si de cea a celorlalti participanti la trafic ( soferi si pietoni).

 

Dar deh, poate nu inteleg eu, luminati-ma va rog! :icon_confused:

Nu vreau sa jignesc pe nimeni, doar ca pur si simplu nu inteleg genul asta de atitudine. Poate nu ma duce pe mine capul....

 

Ps: din cate stiu eu, phaetonul 3.0 tdi are in jur de 2.1 tone..vb aia..o nimica toata.

 

LE: uite discuri aici si placute aici...

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca este doar la misto povestea zisa de mecanic, sa ii ia omului banii? Sa arunce 1000-2000lei doar ca are phaeton...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie frumos pe site-urile alea detalii tehnice cum ar fi Grosimea minima 31mm. E sub asta, pa, trebuie schimbate. E simplu. nu trebuie sa fi mecanic, trebuie doar sa ai putin spirit practic. 

 

Si acum ca off topic: la cate service-uri ai fost tu si ai fost "pacalit" cu lucruri evidente? Ca din pct meu de vedere e greu sa te pacaleasca in anumite situatii chiar daca esti habarnist. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faptul ca o persoana activeaza pe un forum tehnic, nu inseamna ca trebuie sa fie as in mecanica.

 

Repet: "Dupa ce se aprinde senzorul. placutele mai au vreo 3-4 mm.". Asta inseamna ca inginerii s-au gandit, sa nu ramai fara frane la sute de kilometri sau noaptea sau...

 

Sfatul meu este sa lasi placutele in pace, pana te avertizeaza senzorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos de sfaturi si opinii!

Da, Cristi 511, asa e, nu e o atitudine sanatoasa. M-am gandit , doar, ca nu as schimba niste discuri care vin din fabrica, si care, la varsta si rulajul masinii, nu arata asa rau cu cine stie ce aftermarket.

Dar mai bag o o privire mai atenta si pe interior, asa cum ziceti, si vad cum sta treaba...

Am ramas surprins de solutia lor pt ca am avut un pasat care avea discuri doar pe fata, si discurile au tinut o vesnicie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!