Jump to content

Sfat achizitie jante aliaj - Golf 6 / Jetta


Edmond Dantes
 Share

Postare recomandată

Am gasit niste jante sh 2 au 5. 10 gr plumb 2, 10. 15... sunt ok au si anvelope vara profil 70% pret total 250 e sunt de pasat acuma sa vedem cum dau pe masina si daca se potrivesc .Mi-a trimist niste poze dar am uitat sa le salvez si nu mai stiu cum aratau. Maine seara daca am timp ma duc sa le fac poze si sa montez 1 sa vedem ,doar atat am tinut minte ca sunt in 5 spite. Multumesc pt implicare.

ps: Nu imi permit jante la 400-700 in conditiile in care am cumpa masina sh 2010 la 1500000 de km. 6500 e... de nu toti avem $$ Ma inclin cu respect o seara buna.

post-131031-0-17880300-1392154224_thumb.

post-131031-0-10319400-1392154249_thumb.

Modificat de sevtgv25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma indoiesc sa iei jantele de CC individual la 250 euro , chiar si replici. Pune poze cu ce vrei sa iti cumperi ca sa ne dam cu parerea exact , succes   :D

Modificat de NaikonutZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 16" dupa cum am zis poti cumpara set oem nou sau putin folosit la 400 -450 € 4 bucati si pe 17 " mai creste pretul cu 100 €, iar cauciucurile este treaba ta. Daca nu iti permiti de ce mai cumperi ? Daca pui problema asa. Ti.a dat masina fara roti ? O lasi cu cele de tabla si gata. E un moft nu o necesitate ! Iar moftul costa intotdeauna. Stima !

Discutia este despre pret de piesa noua. La second e normal sa fie preturi mici. Eu nu as lua jante de aliaj second din motive de siguranta.

Eu jantele nu le.am cumparat de la magazin ! Le.am cumparat de la cineva doar ca erau noi ! Poti vedea in topicul meu poze cu ele ! Deci se gasesc si noi ! Iar o janta lovita vopsita stramba sau replica se cunoaste ! Crede-ma , iar in ziua de azi la cat de.multe sunt nu se mai complica nimeni cu 2 roti sa le mai vopseasca indrepte etc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca m-ai inteles gresit. Eu am luat set de vara nou, evident nu oem ci OZ, asa cum am spus. Setul de iarna are tot jante de aliaj, masina fiind echiparea Hi. La fel am si la Octavia. Acum, daca imi permit eu sau nu, este irelevant, iindiferent de situatie nu as da pe o janta pretul de reprezentanta.

Nou sau foarte putin folosit nu e acelasi lucru. Faptul ca tu ai gasit o ocazie este un lucru excelent, totusi ramane o ocazie.

In ziua de azi, la ce nivel de trai am ajuns, crede-ma ca pe strazi circula tot felul de masini cu tot felul de jante...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima parte din replay-ul meu era ptr @sevtgv25. Scuzele mele ca am uitat sa mentionez !si banuiesc ca se referea la 150 (mii) km , nu la 1 mil 500 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

    Salut!

 

         De ceva timp ma tot uit pe net sa imi cumpar un set de jante de aliaj pentru iarna. As vrea sa fie pe 16, si sa fie Vw OEM. Stiu ca poate  stric un pic din aspectul masinii, dar pentru mine nu este f important. Oricum nu am timp sa merg foarte mult cu masina in sezonul rece si de asta, m-am gandit sa ii pun pe 16.

        Am gasit pe ebay.de, seturi complete cu tot cu anvelope, dar in cele mai multe cazuri, destul de vechi cauciucurile, peste 3 ani...si prefer sa imi cumpar noi. Daca as gasi cu DOT-ul de maxim 2 ani, poate m-as mai gandi. 

 Ca si pret, nu as vrea sa dau mai mult de 450 euro pe ele( fara cauciucuri)...nu vreau sa investesc in niste jante....pentru iarna. Ca dimensiune stiu ca imi trebuie 6,5j, 5x112, ET 50. 

    Ca si exemplu, chiar daca sunt pentru Golf 7,  http://www.ebay.de/itm/Original-VW-Golf-VII-7-Alufelgen-16-Zoll-5G0601025-Toronto-NP-356-pro-Stuck-/360875824460?pt=Auto_Felgen&hash=item5405e0154c

 http://www.ebay.de/itm/Original-VW-Golf-VII-7-Alufelgen-16-Zoll-5G0601025-Toronto-NP-356-pro-Stuck-/360875824460?pt=Auto_Felgen&hash=item5405e0154c

 

http://www.ebay.de/itm/VW-Golf-6-VI-5K0601025E-Cleveland-Winterrader-Winterreifen-16-Zoll-Alufelgen-/400764548019?pt=Auto_Komplettr%C3%A4der&hash=item5d4f6db3b3   ( modelul de janta)

 

http://www.ebay.de/itm/Original-VW-Touran-Sacramento-Alufelgen-Sommerreifen-Sommerrader-205-55-16-Zoll-/181490000426?pt=Auto_Komplettr%C3%A4der&hash=item2a41a5a22a  ( doar jantele)  

 

Daca aveti alte idei, modele, site-uri, sfaturi..orice, va rog sa le postati...

 Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta si pe olx, tocmai.ro, pieseauto.ro si sigur vei gasi ceva oem 16" mai ieftine.

 

Legat de specificatii nu te crampona pe 6,5 si ET50. Poti sa mergi si cu ET42-45 sau latime de 7.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asta scriam si eu acum...alea sunt de tabla...

Modificat de bogmotorsport
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..am vazut..ma uitam la alt anunt...si am gresit eu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot cautat si pe olx..si restu, dar sincer, tot ce am gasit, mi s-a parut prea scump  pentru ceea ce ofera.. sau anunturi expirate..Tot ebay-ul imi face cu ochiul..  

http://www.ebay.de/itm/VW-Alufelge-6x16-Golf-5-6-7-5K-Touran-Aspen-Pirelli-Winterreifen-205-55-R16-Neu-/141455711428?pt=Auto_Komplettr%C3%A4der&hash=item20ef6adcc4   

 

Sa vedem la cat va ajunge

Modificat de marius_sachi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

        Dupa multe telefoane si e-mailuri date, in sfarsit am reusit sa imi cumpar un set de jante. Am tot incercat sa ma inteleg asupra unor seturi de jante( din care sa aleg) cu un service din Germania( de pe ebay.de), dar nu a mers...nu intelegea f bine engleza si... m-am lasat pagubas. Pana la urma mi-am luat din Ro( aduse din Germania). M-a costat 360 euro+transport..Intre timp m-am interesat si de anvelope, si m-am decis: Continenal WinterContact TS850- 205/55/R16. Pe celalalt golf pe care l-am avut, au fost puse Michellin Alpin a4, care mi s-au parut f bune. Dar am zis sa incerc si Continental...mai ales ca cele de vara sunt tot Continental --ContiSportContact 5..care isi fac treaba foarte bine.

    Au ajuns si caucicurile..si azi au fost montate pe masina.post-42890-0-23826500-1417892782_thumb.jpost-42890-0-20318100-1417893133_thumb.jpost-42890-0-81013900-1417893219_thumb.j

 

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

daca acum am cauciucuri  de 215 55r 16 pot pune pe aceleasi jante  205 55 r16?  ms mult

Modificat de maryodavid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pus se pot pune, dar diferenta in diametru este de 11mm, iar la vitezometru de 1.7%. Cam la limita avand in vedere ca nu este indicat sa te apropii de 2% diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa pui fara probleme 205/55. Eroarea la vitezometru o ai acum pt ca esti cu 215/55

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut.  vreau sa schimb cauciucurile. pe masina acum am  caucicuri  de 215.55 r16.si  vreau sa pun cum e in talon de 205.55.r16.intrebarea este..le pot pune tot pe  aceste jante,avecteaza cu ceva se potrivesc?  daca am gresit  topicul cer scz adminilor si  rog  sa ma mute  unde este ok!

Modificat de davi_dav
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa pui linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce model de janta ai si ce j au ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma ajuta cineva cu diametrul gaurii centrale pentru Jetta 1.2tsi? Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc.

Jantele astea ar da bine pe o jetta mk6 alba? Trecand peste faptul ca au emblema de audi.... Ma intereseaza, pentru ca au ET42, iar ce am eu acum e ET35 si e cam "extrem".

post-89290-0-84620100-1428606455_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, tie trebuie sa iti placa, e vorba de gusturi si de perceptii. Eu zic ca nu dau bine, ori pui jante OEM de Jetta, ori pui jante Aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O parere personala ! Sunt urate rau ! Cauta ceva oem, care sa se incadreze bn pe et-ul corespunzator. Gasesti de toate si la preturi mai mult dscat rezonabile !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!