Jump to content

Probleme si rezolvari Octavia 3


barqqsanu
 Share

Postare recomandată

Si eu am gasit o "bucurie" din asta pe masina la 2 săptămâni după ce am luat o, mare cam cat o cutie de chibrituri. După ce am fost la spălătorie vopseaua era coaja de portocală in locul respectiv. Am crezut ca asa o sa rămână dar....surpriză! După alte cateva saptamani a dispărut ca si cum nimic nu s ar fi intamplat fara sa ii fac absolut nimic. Parerea mea este sa mai astepti puțin cu polish ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde e cu 15 lei tub de polish? Da-mi un link ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am programat la garantie pentru urmatoarele 2 "simptome"

-1 telescop hayon scurs (picaturi de ulei pe exteriorul tubului de plastic. Hayonul nu mai sta sus, o placere sa folosesti astfel protbagajul. Defectiunea a avut o evolutie galopanta, in 2 zile de cand am constatat asta probabil s-a dus tot uleiul. Skoda m-a programat la mai bine de 1 saptamana de la solicitare. Neplacut si simt ca o sa ma enervez, deoarece presupun ca procedura uzuala e "sa asteptam sa vedem ce zice fabrica"...bla bla. Astept sa vad cat costa piesa, eventual o schimb pe banii mei

- fara vreun motiv aparent, un geam se comporta ca si cum intalneste un obstacol, dupa capatul cursei coboara 10 cm. Abia la a 3 a inchidere fortata ramane sus. Probabil ca trebuie resetata cursa geamului. Neplacut si asta.

 

Exceptand un moment in care trapa a avut un comportament similar geamului cu probleme, dar a revenit la sentimente normale, nu am avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost cineva in service pentru inlocuirea variatorului de la axa cu came ? Este o rechemare pentru anumite modele de 1.2 tsi . Sunt curios cat dureaza si ce se mai demonteaza .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca atat geamurile cat si trapa au un fel de senzor, ca atunci cand simt un obstacol sa dea innapoi.

 

Mentionez ca la geamul din fata dreapta am patit si eu fix la fel.

La trapa inca nu s-a manifestat. Ce e drept, am folosit o si cam rar  (Anul asta cred ca doar 1 singura data)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referito la geam am avut si eu aceeasi problema si am rezolvat-o singur. Am coborat geamul pana pe la jumatate si pe urma m-am lasat pe el si incercat sa il ridic. Incearca si asa poate merge si la tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guys....un offtopic scurt: spunea cineva pe forum ca exista un site contra cost in care poti vedea rechemarile sau informarile pt skoda. Aveti idee care e site-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca atat geamurile cat si trapa au un fel de senzor, ca atunci cand simt un obstacol sa dea innapoi.

 

Mentionez ca la geamul din fata dreapta am patit si eu fix la fel.

La trapa inca nu s-a manifestat. Ce e drept, am folosit o si cam rar  (Anul asta cred ca doar 1 singura data)

 

toate elementele vitrate cu actionare electrica au "protectie" la inchiderea accidentala, daca rezistanta intalnita de motor depaseste o valoare presetata actionarea se opreste. Este o problema cunoscuta , din spusele celor din service. S-a rezolvat in 5 minute, prin deconectat/reconectat alimentarea de la baterie+reinintializarea cursei geamurilor fata.

Referito la geam am avut si eu aceeasi problema si am rezolvat-o singur. Am coborat geamul pana pe la jumatate si pe urma m-am lasat pe el si incercat sa il ridic. Incearca si asa poate merge si la tine

Buna rau  asta, daca avem un deranjament la electronica, cea mai potrivita abordare e de tip "muschii mei"  :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topicul ăsta e despre PROBLEME și REZOLVĂRI, cât ulei, la cât se schimbă plăcuțele și filtrele nu au ce căuta aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A patiti cineva la volan sa ii plesneasca vrun milimetru pielea? Am descoperit acum ca am gen 3 taieturi mici de tot.. A plesnit umpic.. Cred ca ma apuc sa ii dau cu crema de corp pe volan..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu au fost produse prin taiere atunci inseamna ca materialul lasa de dorit! In scurt timp se duce tot!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce grija am eu de lucruri, mașina in interior arata ca in prima zi când am ridicat-o, exclus sa fiu eu de vina..

Sper sa nu trebuiască sa schimb volanul in timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E pe forum un user care imbraca volane in piele, n-ai de ce sa inlocuiesti volanul, cu 200 de lei se rezolva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am descoperit acum ca am gen 3 taieturi mici de tot.. A plesnit umpic.. Cred ca ma apuc sa ii dau cu crema de corp pe volan..

O poză cu macro se poate la tăietură?

Thx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am vreo 3 firicele subtiri in partea superioara a volanului, insa n-am dat atentie. Daca se accentueaza merg la garantie. Este ca la schimbatorul de viteze, unde se schimba in pe garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti merge cu ia in Garantie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar nu merge cu crema:)

Doar scandal si garantie, nu cred ca o sa accepte di. Prima schimbarea pe garantie, ar fi interesant de stiut daca si altii din afara s-au lovit de problema asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana trecuta am facut un drum mai lung pe autostrada. Am mers cu viteza variabila...intre 120 si 220. Astazi dupa ce am spalat masina am observat pe capota vopseaua sarita in mai multe locuri...sunt ca niste ciupituri mici pe toata partea din fata a capotei. A mai patit cineva asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu capota ciupita e clasica pe autostrada la noi, fiindca dobitocii pun pietris iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clasica? 7 ani (cu aceeasi masina) am batut autostrazile de pe la noi ( iarna vara primavara toamna) si am mers in toate felurile posibile si ghici ce ...am avut maxim 3 4 puncte de vopsea ciupita ( nu sarita) pe capota.

 

Hai sa incercam sa vedem exact unde e problema , si anume la calitatea si cantitatea vopselurilor folosite pe masinile astea noi. Cost saving at its best! Asta este, nu e ca si cum noi clientii sau potentialii clienti am putea sa schimbam ceva. Inghiti in sec si mergi mai departe.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu as dori sa fiu OT, dar cu Passatul am luat destule pietricele pe autostrada.

Poate ai dreptate cu Octavia, eu mi-am luat periodic ciupituri putine dar mari (pana la table). Daca ai multe marunte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A patiti cineva la volan sa ii plesneasca vrun milimetru pielea? Am descoperit acum ca am gen 3 taieturi mici de tot.. A plesnit umpic.. Cred ca ma apuc sa ii dau cu crema de corp pe volan..

 

Am avut surprinza neplacuta sa "dau" peste niste taieturi de genul celor pe care le reclami tu in timpul unui testdrive cu un passat b8. Masina avea 3500 de km iar pe spate, in partea stanga a volanului, pielea era taiata. Vreau totusi sa cred ca s-a intamplat sa aiba careva o verigheta mai voluminoasa.....

 

@Flavyus: din pacate nu cred ca difera grosimea sau calitatea stratului de vopsea+lac intre o skoda octavia de 14,838 euro (Active 1.2 tsi) sau una de +35k euro. 

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa arata Nevada white la 31k km, mers destul si pe autostrada, cred ca 90% acolo sunt luate, unele dintre ele si stiu cand au fost facute. Din pacate prima care a aparut vad ca a si ruginit. Cea de pe aripa fata a fost si ajutata sa apara din cauza carenajului montat aiurea din fabrica, in partea cealalta e montat ok si nu e nici o ciupitura. Pe capota in 2 locuri s-a si indoit tabla. Chiar daca ruginesc le las pana la primavara, ca oricum mai adun destule, cand va primi o corectie completa.

post-70879-0-34781800-1441354717_thumb.j

post-70879-0-02374800-1441354721_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeti ca am sanse sa rezolv ceva pe garantie? La masina precedenta nu am patit asa ceva in 8 ani de utilizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!