Jump to content

Probleme si rezolvari Octavia 3


barqqsanu
 Share

Postare recomandată

Masina daca este cumparta in 2013 nu cred ca mai ai garantie la vopsea . Nu sunt sigur dar cred ca , garantia la vopsea este 24 de luni . Cel mai bine mergi in service si discuti cu ei . Nu ai avut in locul ala un gainat de pasare lasat mult timp pe caroserie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la avia zice ca am doar 3 ani garantie la defectele de vopsire...

practic ... e pe banii mei reparatia :)

incerc sa ii sun si sa vad ce zic... dar parca vad ca imi pierd vremea degeaba

 

Modificat de andreialex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

s-a mai discutat aici din cate imi amintesc problema cu ramale cromate la geamuri si portiere. Insa a reusit careva sa faca ceva / sa le schimbe pe garantie / pe banii lui?

Masina mea are 1 an si 7 luni de zile. Spalata doar la spalatorii cu produse de calitate, deci nu din alea ieftine. Insa cu toate acestea incep sa imi apara tot mai multe pete pe acea portiune cromata. Practic se matuieste... a incercat careva ceva polisch la ele? Am inteles ca ar fi ceva solutii care pot readuce culoarea / luciul inapoi insa doar pt cateva spalari.

Orice marturie din partea voastra e binevenita.

Weekend fain tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au fost care le-au schimbat pe garantie - aici insa cred ca trebuie insistat - eu personal nu am reusit respectiv dupa 2 vizite am ales varianta de mai jos.

Alta solutie este colantarea acestora.

Cel putin la ultima parte din spate, acolo tind sa cred ca este alt material, si nu prea scapi de acea matuire :(

Edit: @vj_lau adica colantarea acestora, aceasta ar fi varianta "de mai jos" :)

 

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, ToniM said:

Au fost care le-au schimbat pe garantie - aici insa cred ca trebuie insistat - eu personal nu am reusit respectiv dupa 2 vizite am ales varianta de mai jos.

Alta solutie este colantarea acestora.

Cel putin la ultima parte din spate, acolo tind sa cred ca este alt material, si nu prea scapi de acea matuire :(

 

Salut ToniM,

care este varianta de mai jos? 

[notă pentru autor... de la un moderator... kthor: regulamentul forumului, bată-l vina. Ajută-mă te rog să-l respecți cât încă îți mai poți edita postul. ;)]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am schimbat pe garantie, dar cu insistente.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Frnm,

 

multumesc de informatie. Doua intrebari am:

1. Cele noi cum se comporta?

2. Cele din spate cum le-au schimbat? Ziceau ceva colegi aici pe forum ca se schimba doar impreuna cu geamul acela mic din spate? Sau ma insel eu aici?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu le-am schimbat pe garantie anul trecut. Acum au inceput sa se matuiasca din nou...primele incep cele mici care sunt dintr-un plastic de slaba calitate. Cele mici se schimba cu geam cu tot. Nu exista solutie pt refacerea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nu am gasit topicul acesta pt Octavia 3:

am observat ca dupa ploaie mi se strange apa intre pragul si usa din dreapta fata (numai acolo).

Peobabil o sa merg la reprezentanta, e in garantie. Mai are cineva problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam "toate" fac la fel, personal nu cunosc o rezolvare.

Daca mergi la reprezentanta, si poti da raspunsul lor mai departe, apreciez.

PS: cei la care nu se aduna poate ar trebui sa comparam daca observam noi, ca utilizatori, diferente :P

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Risnetu

Salut,

La mine dupa ploaie se aduna apa la ambele portiere fata, si in plus si la portbagaj pe portiunea "dreapta". In schimb, daca parchez putin "in panta", cu partea fata putin mai sus am sesizat ca nu se mai aduna apa.

Totusi aceasta nu este o solutie. Din pacate unghiul pe care il face pragul in acea zona este unul inclinat spre interior fata, si apa va sta mereu in primele ore dupa ploaie. In aceasta iarna mi-a si inghetat de foarte multe ori, insa surprinzator fara a afecta in vreun fel inchiderea protierelor fata, izolarea fonica si termica. Dar pe termen lung, nu stiu ce efecte ar putea avea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mai avut cineva probleme cu spalatorul de luneta?

De la un timp lichidul iese foarte greu si doar pe un canal din cele 2

Sper sa-l repare pe garantie impreuna cu exfloierea schimbatorului de viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

28 minutes ago, lupys said:

a mai avut cineva probleme cu spalatorul de luneta?

De la un timp lichidul iese foarte greu si doar pe un canal din cele 2

Sper sa-l repare pe garantie impreuna cu exfloierea schimbatorului de viteze.

Daca e folosir rar, iese greu... Mie personal nu imi place cum sterge pe spate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-am folosit destul de des, la un moment dat isi revenise dar acum face iar la fel si abia se mai aude sunetul de 'motoras' cand incerc sa stropesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, lupys said:

l-am folosit destul de des, la un moment dat isi revenise dar acum face iar la fel si abia se mai aude sunetul de 'motoras' cand incerc sa stropesc.

Nici mie nu mi-se pare o invetie prea buna la skoda faptul ca trebuie sa ma uit in oglinda ca sa vad cand trebuie sa apas pentru Jet.. Era interesant sa arunce de undeva jetul si apoi sa stearga.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta nu inteleg, de ce trebuie sa te uiti in oglinda? In spate nu da prima data un jet si dupa acea sterge? La mine asa este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinzile laterale scartaie ingrozitor la pliere/depliere. Am reclamat asta la reprezentanta si mi-au spus sa insist mai bine la spalatorie. Ce sfat imi dati ?! Se pot gresa cumva ? Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa insisti mai mult la spalatorie? sa ce? sa ti le strice mai tare. Si eu am patit acelasi lucru dar doar cu o oglinda si mi-au dat cu un spray, dar fara sa demonteze nimic si degeaba, facea la fel. Am desfacuto eu si am dat cu vaselina sau wd40, nu mai stiu exact. Si de atunci nu am mai auzito. Link cum sa le demontezi(in cazul tau trebuie sa desfaci doar oglinda si carcasa): 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar ca am sa le demontez eu dar ma intreb daca gresarea este varianta corecta, oare vaselina nu va strange si mai multa mizerie ?!

Modificat de mariusd4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Marius,

aceiasi probleme am raportat-o si eu la Skoda in Timisoara acum vreo 2 luni si mi-au spus ca nu au ce sa le faca. Tin sa cred ca ori sunt cei din reprezentanta prosti si nu stiu sau se fac ca nu stiu tocmai pt a nu remedia ceva pe garantie. Eu am inca multe de remediat si ma tot cert cu ei....La mine nu mai fac asa rau acum de cand s-a incalzit. Insa probabil o sa le desfac si eu cand o sa am timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, mariusd4 said:

Oglinzile laterale scartaie ingrozitor la pliere/depliere. Am reclamat asta la reprezentanta si mi-au spus sa insist mai bine la spalatorie. Ce sfat imi dati ?! Se pot gresa cumva ? Stima

La mine au schimbat pe garantie oglinda din dreapta (Avia Pantelimon)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 14.06.2016 at 1:41 PM, lupys said:

a mai avut cineva probleme cu spalatorul de luneta?

De la un timp lichidul iese foarte greu si doar pe un canal din cele 2

Sper sa-l repare pe garantie impreuna cu exfloierea schimbatorului de viteze.

Scoti capacul de la baratul stergator (capul care acopera printderea de caroseria masinii) si cu un ac desfunzi duzele. Eu le-am avut blocat din cauza acelor mizerii de flori (nu stiu cum se numesc) care cad din tei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 6/22/2016 at 1:49 PM, Frnm said:

Scoti capacul de la baratul stergator (capul care acopera printderea de caroseria masinii) si cu un ac desfunzi duzele. Eu le-am avut blocat din cauza acelor mizerii de flori (nu stiu cum se numesc) care cad din tei.

Mie mi s-au infundat duzele de 2 ori pana acum. Ai 2 variante:

1. Cumperi piesa noua: 35 lei la PBN

2. Scoti capacul de la baratul stergator, scoti duza (tragi in sus de ea), o pui intr-un pahar de apa fierbinte timp de 5-10 minute si apoi cu o seringa (fara ac) bagi apa cu presiune pana vezi ca iese apa pe ambele gaurele. Daca e tot blocata repeta procedura. La mine faza cu acul nu a functionat, iar la prima duza am miscat gaurelele si arunca apa aiurea rau de tot...nu am mai reusit sa o reglez la loc, asa ca am cumparat una noua de la PBN. Saptamana trecuta mi s-a infundat iarasi si am efectuat operatiunea cu apa si  seringa si totul e ok acum. 

Ca si cauza de infundare eu cred ca e de la lichidul JetXpert, lichid ce lasa depuneri. Iarna folosesc un alt tip de lichid si nu am avut absolut deloc probleme.

Modificat de barqqsanu
completare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-un final am reusit sa desfund canalele cu un ac si acum merge ca inainte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!