Jump to content

Compatibilitate banchete Audi A4 pe Skoda Octavia 1


Topp
 Share

Postare recomandată

       Buna tuturor!

Am Octavia 1, an fabricatie 2004. 

Mi-am dorit mereu in masina scaune si bancheta imbracate in piele.

      Am gasit un anunt prin care cineva  vinde scaunele si bancheta  de pe un Audi A4 (fabricatie  tot 2004), la un pret care-mi convine.

 Masina mea are doar doua air-bag-uri, la sofer si pasager. Nu si in scaune.

Intrebarile mele sunt:

   -Se potrivesc? E nevoie de adaptari, modificari? Merita ? Se poate face asa ceva ?

Mai este un topic aici, insa se discuta despre compatibilitatea dintre Golf 4 si Octavia 1 in ceea ce priveste schimbul de scaune, bancheta.

  Poate ca dimensiunile scaunelor,ale banchetei difera, nu stiu. 

  A mai facut cineva asta? 

   

  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bai fratilor, nu mai sunt ARO sau DAcia, sa faci bancute din scanduri si sipci, sau sa tii clasicul dulap cu scule in portbagaj.

Ce rost au adaptari de astea ? sa arate struto camila? 

 

PS am eu scaune si bancheta de piele si le-as schimba oricand cu unele cu tapiterie textila, dar din pacate e integrat tot interiorul cu piele ( fete de usi, frana de mana, schimbator etc) si e prea mult de munca....

vara te arde pielea la "sezut", la o frana mai tare aluneci de pe scaune, iarna ingheata acelasi sezut pana se incalzesc , etc Plus ca trebuie intretinuta pielea, se mai rupe cusaturile, etc

 

Cauta la dezmembrari interior piele de ocavia, cele de Audi nu se potrivesc.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

    ,,....bai fratilor, nu mai sunt ARO sau DAcia....''

 

Cu tot respectul, nu  inteleg comparatia pe care ai facut-o.

    Ce are-a face dorinta mea de a avea scaune si bancheta din piele pe Octavia cu sipcile din lemn, cu Dacia,     cu Aro ?

  De ce struto-camila ? Un interior imbracat in piele arata bine, mie imi place. 

    Interiorul masinii mele  permite un astfel de schimb, nu am fetele de usi imbracate in piele ca la tine.

Eu as vrea sa fac un fel de up-grade. Mai ales ca am totul pe negru, ca si aceste scaune pe care le-as cumpara. Si masina e de culoare neagra.

    Daca o sa consider necesar, fetele si alte elemente le pot imbraca ulterior, nu e greu.  Mai greu e sa se potriveasca bancheta si scaunele, asa cred.

    Intrebarile mele sunt de factura tehnica, nu de design imediat.

  Intrebam daca un astfel de schimb este facil sau nu.

  Multumesc pentru sfaturi, le iau in calcul, desigur,  insa n-am aflat ceea ce voiam sa stiu.

---------------------

L.E.: Ai spus ca nu se potrivesc, ok. Inteleg din aceasta afirmatie ca stapanesti unele detalii.

         Ce modificari ar fi necesare ? 

Modificat de Topp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

struto-camila si aro - in sensul ca e nevoie de modificari mai mult sau mai putin inestetice.

 

Nu am nimic ca vrei piele, dar e mai ok sa pui ceva original de fabrica. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa rezum:

   Masina e neagra, fetele de usi sunt de culoare gri inchis (le pot imbraca ulterior in imitatie de piele), bordul negru, toate elementele pe negru.

   -Scaunele si bancheta pe care as vrea sa le cumpar sunt negre, deci ,,se pupa'' toate la culoare.

       Problema mea:

 - Se  potrivesc ( ca dimensiuni) scaunele si bancheta de pe Audi A4 pe Octavia 1, acelasi an de fabricatie? Daca nu, e dificila adaptarea ? 

L.E.: Iacata si anuntul care m-a tentat, cu cele doua poze pe care le-a postat vanzatorul.

        Nu vi se pare ca e o ocazie buna pentru imbunatatirea interiorului unei masini de culoare neagra ?

http://www.tocmai.ro/interior-piele-audi-19953020.html

Modificat de Topp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa se potiveasca interiorul de pe Audi, cel putin fara sa faci o gramada de modificari, care nu stiu daca merita atat dpdv al sigurantei, cat si al rezultatului final.

In primul rand, la Audi, prinderea scaunelor fata se face pe laterale, pe cand la Octavia/Golf 4, prinderea se face pe mijloc. Bancheta nu o sa se potriveasca nici cu modificari, e posibil sa aiba cu totul alte dimensiuni fata de cea pe care o ai tu acum, mai ales ca vine de pe un break.

Ziceai ca interiorul e negru, din poze pare mai mult spre albastru..

 

Cred ca ar fi bine sa cauti un interior de pe o masina care imparte aceeasi platforma(Golf4/Octavia/Toledo), gasesti destule interioare din piele la preturi acceptabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa se potiveasca interiorul de pe Audi...

 :-(

Multumesc pentru raspuns, Alex! 

Un raspuns pertinent.

Totusi, spui ca ,,e posibil sa aiba cu totul alte dimensiuni...''

Modificat de Topp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Na, ca incepe dezamagirea....

 Daca doi sau mai multi spun ca nu ,,se pupa'', e clar.

Ok, abandonez ideia, m-am dezumflat.

Modificat de Topp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti cauta de octavia mai gasesti.. poate chiar si vrs...

trebuie sapat. spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai fi si ideea de a imbraca ce e existent in piele la un tapiter priceput -

Eu am vazut un A6 care era chiar super facut in interior. E drept ca masina avusese piele si initial (am senzatia ca nici buretii aia nu-s chiar la fel si se intampla nu stiu ce probleme altfel). Pretul, ceva mai mult de 1k euro... dar mie mi s-a parut mai misto decat pielea initiala, exceptand culoarea :) 

Dar - totul fiind nou, si la alegere culoare/tip, poate fi o optiune de luat in considerare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine pui scaune de RS. Gasesti la rubrica de dezmembrari de pe forum.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, m-am lamurit.

Renunt la ideia de a lua scaunele si bancheta de pe Audi A4.

  O sa studiez alte variante.

Sanatate tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mai repede ai putea cauta de audi a3 ca se potrivesc cu golf 4 si octavia 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!