Jump to content

Golf 6 - Incalzire habitaclu / diferenta temperatura intre partea stanga si dreapta


vlad stoientel
 Share

Postare recomandată

OK, multumesc, am sa revin cu informatii noi.

Te referi la motorasul V71 sau V159?

Modificat de haky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

v159 este cel de pe dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg deci ca e vorba de V71. Nu cunosc daca mai sunt si altele, de aceea intreb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu baga deloc flux de aer la picioare.... Sau baga, dar e rece? 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și sus, pe aceeași parte, baga cald? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă bagă aer cald pe partea stângă si pe dreapta rece este înfundat caloriferul de habitaclum, l-am schimbat eu de curând si totul este ok.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Aceeasi problema o am si eu, imi da caldura pe partea stanga, in schimb dreapta baga aer rece. Am verificat in diagnoza si nu apare nici o eroare. Am dus masina la un mecanic sa verifice motorasul acela si a spus ca face toata rotatia completa deci nu ar avea probleme. L-am intrebat daca nu ar fi radiatorul infundat, si mi-a raspuns ca fiind climatronica masina, chiar si infundat, trebuia sa dea caldura pe ambele parti, ori nu mai dadea caldura deloc. Raspunsul lui a fost ceva legat de niste clapete care atunci cand se inchid, au nu stiu ce bureti pe margine si daca ala e mancat, atunci nu mai face inchiderea "ermetic" bine, asta insemnand ca trebuie tot bordul dat jos si verificat acolo. Vreau si eu o parere de la voi, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 minutes ago, Pantalia said:

L-am intrebat daca nu ar fi radiatorul infundat, si mi-a raspuns ca fiind climatronica masina, chiar si infundat, trebuia sa dea caldura pe ambele parti, ori nu mai dadea caldura deloc. Raspunsul lui a fost ceva legat de niste clapete care atunci cand se inchid, au

Fals, nu se pricepe. Nu are cum sa dea căldură pe drepta, dacă este parțial înfundat caloriferul. Schimba mecanicul și caloriferul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci solutia ar fi sa schimb radiatorul. Este o procedura grea? Trebuie dat jos bordul? Am un passat b6, si ma bate gandul sa fac eu aceasta procedura

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce povestești tu, dacă a verificat ok și e asa cum spui, asa pare - Calorifer parțial înfundat. Nu se ds jos bordul, se schimba pe la picioare șofer. Se desfac trimurile, conductele, etc. Exista pe google și forum info suficiente legat de modul de demontare,.montare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, Pantalia said:

Deci solutia ar fi sa schimb radiatorul. Este o procedura grea? Trebuie dat jos bordul? Am un passat b6, si ma bate gandul sa fac eu aceasta procedura

INainte de schimbare calorifer OBLIGATORIU spalare instalatie racire motor si inlocuire antigel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Buna ziua,

 

Am si eu o problema la golf 6-le meu.

Am observat ca in habitaclu pe partea stanga baga aer cald , iar pe partea dreapta aer rece. Am desfacut torpedoul pentru a vedea servomotorasele, par ca functioneaza (inclusiv V159). Caloriferul din habitaclu am dat jos protectiile pentru a vedea tevile sunt la fel de fierbinti tur-retur. Nu am idee care este problema , daca puteti sa ma ajutati sau sa mi dati o idee ? Pe vcds nu mi apare nici o eroare pe servomotoare. Am o singura eroare legata de senzor calitate aer care spune ca este defect. Nu stiu daca afecteaza cu ceva lucrul acesta.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca servomotoarele lucreaza, atunci caloriferul necesita inlocuire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Vreau o confirmare de la colegii mai cu experienta. 

Masina din semnatura cu temp la climatronic  data pe High! 

 

La motor rece, initial, da caldura ok. Banuiesc ca rezistenta electrica isi face datoria.

Dupa ce mototrul ajunge la peste 70 grade  caldura se diminueaza dar e ok DACA se merge in ORAS sau la viteza mica.

 Poza cu temperaturile in acest caz: https://photos.app.goo.gl/FthuwRB3f1tVU71T8 

In momentul cand se mareste viteza IN AFARA ORASULUI caldura se diminueaza considerabil si nu face fata sa incalzeasca cum trebuie habitaclul. 

Poza cu temperaturi in acest caz: https://photos.app.goo.gl/o96ZtkCD8GxGDRSi7 

Dupa parerea mea senzorii functioneaza OK. 

Singurul lucru ramas este CALORIFERUL  partial infundat. 

Concluzia mea este corecta? 

 

Multumesc. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In bord cum iti indica apa? Sta la 90 dupa ce se incalzeste sau coboara acul? Verifica si termostatul inainte.

 

Daca acul sta la 90, atunci pb ar fi din calorifer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si termostatul o sa fie schimbat. Apa cam scade cand stau la semafor . 

Testele de sus au fost facute cu acul la 90 grade. (se poate vedea temp la lichidul de racire in prima poza).

Merci @pronet.

 

Modificat de Xtremu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba in primul rand termostatul, pune original 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n Categoric. Dar cu un drum schimb si caloriferul. N-as mai umbla la mecanic de 2 ori si are totusi peste 10 ani :D

Modificat de Xtremu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut tuturor!la un golf plus2.0,110cp,climatronic dual zone am urmatoarea problema:la relanti la 90grade baga caldura ,dar in mers temperatura ramane la 90grade dar pe suflante vine aer rece.radiator schimbat nou denso,fara erori pe clima.orice sfat este binevenit! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verificat ce se intampla in mers, in blocurile de masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,nu am vcds,am o diagnoza texa.o sa merg cu ea si o sa monitorizez temperatura.multumesc de raspuns!

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut! Am si eu o problema la un Golf 5 1.6 2007 cu climatronic dual zone. De cand a venit frigul si am inceput sa dau drumul la caldura am observat ca nu mai da aer cald pe partea soferului la “fata” si parbriz, spre deosebire de a tutoror celorlalti, care au zis ca nu dadea aer cald pe partea dreapta. Am scanat cu VCDS si nu este nicio eroare pe HVAC, ies insa temperaturile foarte mari, dupa cum se poate vedea in poza. Am incercat si am facut un reset la servomotor, cum era o postare mai sus, nu am auzit sa pocneasca ceva cat a facut rotatia, dar tot aer rece baga in stanga. Mai pot verifica vreo clapeta inainte sa ma duc la service sa imi schimbe radiatorul ? Ms!

5E19731A-7143-4290-BBE4-CD269C4C080E.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu văd valorile motorașelor. Dacă nu există diferențe între cele specificate și cele actuale, atunci nu ai probleme cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca ai o problema cu senzor temperatura grila stanga. Probeaza cu altul. Daca nici pe HI nu baga cald, alt servomotor 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!