Jump to content

Golf 6 - Incalzire habitaclu / diferenta temperatura intre partea stanga si dreapta


vlad stoientel
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Am o problema destul de importanta si merita discutata acum ca vine iarna.

 

De iarna trecuta, dupa ce apa in motor incepe sa urce, incerc sa incalzesc habitaclul, setez climatronicul la 24-25 grade, pe partea stanga incepe sa bage aer cald, insa pe partea dreapta baga aer aproape rece.

Am facut o scanare si nu mi-a dat nici o eroare pentru sistemul de climatizare, insa la treapta HIGH,  imi indica temperatura pe ambele parti: dreapta undeva la 20 grade iar pe stanga undeva la 50 grade.

 

Astept informatiile voastre.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

UN servomotor care nu lucreaza cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns! 

Ai putea sa oferi ceva mai milte detalii: care servomotor, o schema unde il pot localiza pe masine... 

 

Cele bune,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel care regleaza temperatura pe dreapta, il vezu dupa ce dai torpedoul jos, v159 este el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii unde as putea gasi documentatia de demontare a torpedoului?

Am gasit pe net video cu el deja demontat dar nu si pasii

 

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutari,

  am aceeasi problema. dau clima la high si pe partea stanga baga cald,dar pe partea dreapta baga rece si cu cat maresc treapta de ventilatie cu atat baga mai rece. imi puteti spune care este problema? pe langa asta am incalzire in scaune dar nu imi merg la fel ca si incalzirea in oglinzi...sa fie vreo siguranta? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa o scanare, sa vedem ce erori ai....

 

pe parte de clima - servomotor cu probleme - o sa necesite inlocuirea lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru celelalte trebuie facuta o diagnoza si masuratori pe partea electrica

la oglinzi posibil sa fie duse ambele.

LA clima e vorba de acel servomotoras de care spune Florin, cam scump unul nou, de la 350 lei Am pana la 600 lei unul OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am fost la cineva si a pus testerul pe ea astazi. Oglinzile merg, si la clima i-a dat o eroare(nu mai stiu exact care dar pot sa aflu) si zicea ca e posibil sa fie motorasele alea,dar trebuie sa dea jos tot bordul ca sa vada exact. Ma gandeam ca daca imi da tot bordul jos, e foarte mare probabilitatea sa nu-l mai puna la loc foarte bine si sa inceapa sa-mi scartaie pe la toate denivelarile si nu pera as vrea asta.Asa este? Si mai am o problema cu incalzirea in scaune: apas pe butoane,se aprind dar nu functioneaza nici la scaunul stang si nici la cel drept. Sigurantele le-am incercat si sunt toate la locul lor si functionabile. Are cineva un tester mai bun care sa arate exact erorile si problemele care sunt?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAi bun decat VCDS nu este, dar cel care il foloseste trebuie sa stie sa le interpreteze.

Pentru scaune, trebuie facute ceva verificari pe partea electrica, cu un aparat de masura.

Pentru clima, nu e nevoie neaparat de dat bordul jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la clima - trebuia sa salvezi eroarea sa ne uitam...  se inlocuieste servomotorul fara sa dai jos bordul, stai linistit.

 

la scaune - verifica continuitatea rezistentelor, cu un multimetru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut Florin,

 

Poti sa imi recomanzi un service unde ar putea schimba servomotorul fara a da tot bordul jos ci numai torpedoul?

Am sunat la cateva service-uri si imi spun ca doar asa se poate face.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

service... nu prea stiu... persoana - vb pe PM -

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi la prestari servicii. V159 se schimba fara a demonta bordul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
vlad stoientel

Salut,

 

Am inlocuit servomotorul de pe partea dreapta, insa problema inca persista.

 

Revin cu feedback odata ce se rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil radiator infundat, vezi ca am mai gasit problema si am taiat un radiator si am pus poze cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut. am si eu aceeasi problema cu diferenta de temperatura . pe dreapta vine numai rece .am fasit un furtun care pare ca nu duce nicaieri , ar fi trebuit, banuiesc sa duca in gurile de aer, care baga aer la picioare . am dat drumul la aer, pe furtun nu vine aer ; insa pe gurile de aerisire vine aer. am citit problema cu servomotorul dar ma gandesc  ca poate e de la furtunul acela ,care e demufat si nu pot, nu am loc sa il mufez. am dreptate ? ma ajuta cineva? trebuie demontat torpedoul banuiesc ,ceea ce un nu am reusit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salut, am avut si eu aceeasi problema si am investigat insa pe diagnoza nu dadea nici o eroare.

diferenta intre stg si dr ca temperatura ajungea si al 20 grade.

am desfacut filtrul de sub torpedou si am observta ca acesta nu era bine fixat/era vre0 3 cm iesit din soclu pentru ca baetii de la service nu au prins bine capacul.

am infipt filtrul bine prins capacul bine si acum totul este ok.

poate ajuta si pe altcineva situatia mentionata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut si multumesc de sugestie. Intre timp am rezolvat problema. La mine era caloriferul infundat si a trebuit sa il schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut. 

Am și eu aceiasi problema în stânga îmi baga aer cald iar în dreapta rece. 

Dacă setez temperatura pe 24-25 in partea de la șofer vine cald, în partea de la pasager vine aer rece. 

Dacă setez temperatura pe Hi vine și în partea dreapta caldut, dar nu la fel de cald ca în partea stânga. 

Pe diagnoza nu îmi da nicio eroare.. 

Am desfăcut bordul sa vad dacă motorasul de la aeroterma funcționează, ma gândeam ca ala ar fi cauza, dar funcționează și cred ca ar fi trebuit sa mi-l dea și pe tester dacă era defect. 

Ma poate ajuta cineva care s-a mai lovit de problema asta, cu un sfat sau cu o idee ce ar putea fi. 

Masina este un Golf 6 GTI 2010. 

Mulțumesc! 

O zi buna! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua dragilor.

Citesc pe aici de diferenta de temperatura intre stanga si dreapta, dar daca nu baga caldura la picioare (inclusiv la pasagerii din spate), indiferent cum actinez pe butoanele acelea de directionare aer, ce sa fie oare? Cu VCDS-ul nu zice nimic ....

Modificat de haky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Servomotor defect. Fa o scanare, verifica în blocurile de masura, cu vcds ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!