Jump to content

Golf 6/Jetta - TPMS


GabiB77
 Share

Postare recomandată

Cu ceva vreme in urma am activat TPMS cu VCDS, insa parca as vrea sa montez si butonul

 

Observ ca sunt pareri impartite in legatura cu PIN-ul in care se infige cablul din butonul SET-TPMS (la unele e PIN 6, la unele pin 27 etc.), nu am gasit niste explicatii detaliate pentru Golf 6, pinul banuiesc ca depinde de codul pompei de ABS, nu? sau de tipul motorului (adica la motorul CBDC e un singur tip de pompa ABS)? Nu mai am nici ETKA instalat si nici ceva asemanator...

 

Dezvoltam un pic subiectul legat de PIN, eventual poate realizam si aici un DIY? :)

 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    9

  • EsTeTicu

    8

  • F l o r i n

    7

  • Mistery

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pinul e in functie de an fabricatie si de tipul abs-ului (daca e cu ASR sau ESP ). deci, te asteptam cu detalii ca sa-ti raspundem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este suficient sa ne spui data primul buton este de asr sau scrie esp!

Oricum, in functie de mufa pompei de abs iti poti da seama pt ca cele fara esp au doat 27 de pini si tpms-ul ar fi in pinul 7 din 26 sau in varianta cu esp in pinul 27 din 47.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe buton scrie ESP, fabricatie 11.2009

 

Pai sa inteleg ca nu am decat 2 variante, daca ABS-ul are 26 pini,am pin 7, iar daca am 47, atunci pinul e 27

 

Mai mult ca sigur o sa am treaba cu pin-ul 27

 

Merci, pare mai simplu asa, fata de ce am citit pe site-urile vestice ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ D@NY:

Din 11.2009 este pinul 35 din mufa cu 47 pini, pana in 11.2009 este tot pinul 35.

 

deci nu ai treaba cu 27 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci VAG Number: 1K0 907 379 AN - Component: ESP MK6 0EC1 H45 0107

 

Deci pinul 27 sau 35? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La mine a fost asa : 

 

  ASR  

  Part No SW: 1K0 907 379 AF    HW: 1K0 907 379 AF

  Component: MABS MK70M          0104  

 

  Pin 7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,

Doresc sa ma apuc de montare buton pt TPMS.

Din ce am citit pe aici mi-am cam dat seama unde este ABS-ul, dar vreau o confirmare:

b79xE08.jpg

Am identificat bine conectorul de ABS?

La o verificare rapida nu am gasit garnitura din spatele ABS-ului pentru a introduce firul in cabina, dar probabil o sa o gasesc daca exista.

Avand ESP este vorba de pinul 35 unde trebuie introdus firul in conectorul de ABS.

Nu mi-e clar cu codarea, trebuie umblat doar pe modulul 03-ABS?

Multumesc pt raspunsuri!

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, acela este modulul ABS

 

Mufa se scoate ca in imagine...

 

golf-mk6-43.png

Modificat de tuchbr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut retrofitul, montat butonul, dus firul in conectorul de ABS pinul 35. In schimb mi-e inca neclar cu codarea: vad byte legat de tyre presure monitoring atat in ABS, cat si in Central Electric si de asemenea si in Instruments... unde trebuie sa bifez? Am bifat in ABS si Instrumets, martorul in bord nu s-a aprins. Cand apas butonul se aprinde. Daca tin apasat 2 secunde martorul sta aprins dupa care se stinge, urmand si un bip de confirmare. Sa inteleg ca daca face asa totul este corect si functioneaza cum trebuie?

 

Azi am mai sapat pe net si vad ca exista byte legat de TPMS si in CAN Gateway... Deci unde bifez, in care controler, peste tot sau... ?

Mersi!

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, pe ABS si ceasuri - e ok cum lucreaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa banuiam si eu, dar mi s-a parut ciudat ca nu s-a aprins martorul cand am codat prima data, sistemul nefiind invatat

multumesc pt raspuns!

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pe mine m-ar interesa sistemul cu senzori in roti. La prima vedere, am vazut ca exista doua tipuri de senzori, pe 315Mhz si pe 434Mhz. Aveti idee care e diferenta, si cam ce presupune un retrofit pe Jetta 6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul tau de confort suporta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde pot sa aflu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7N0 907 530 H

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba are can-ul ?
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am gasit si eu acest link. E cu senzori pe 434Mhz, si astia sunt mai scumpi. Gasisem 4 senzori pe 315Mhz, la 35 de euro, si nu stiu care e diferenta intre ele. Necesita oare altfel de calculator receptor sau calculatorul respectiv merge pe ambele frecvente?

Cele pe 315Mhz sunt 1k0 907 255 X.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Mistery esti multumit de cum functioneaza TMPS montat de tine? Ma bate si pe mine gandul , dar nu stiu cum se comporta in timp.Tu ce echipare ai avut la masina din fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mistery esti multumit de cum functioneaza TMPS montat de tine? Ma bate si pe mine gandul , dar nu stiu cum se comporta in timp.Tu ce echipare ai avut la masina din fabrica?

Pana acum nu am avut absolut nici o problema cu el. Nici nu am avut insa ocazia sa vad aprins martorul... Cred ca intr-o zi o sa desumflu eu intentionat o roata sa vad daca se aprinde. Masina a fost Trendline. Acum, dupa retrofituri, e cam Highline, chiar peste :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare,

On 3 October 2014 at 0:34 PM, Al Bundy said:

ESP MK60EC1 este pe pin 35.

Pot sa presupun ca la part number 1K0 907 379 BJ  (ESP MK60EC1) este la fel? Codarea +2048 ca la passat 3C?

Cat de usor se trece firul in habitaclu? Stiu ca m-am chinuit ca prostul la passat vreo 2 ore ca sa vad dupa ca nu accepta modulul codarea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e destul de greoi accesul, dar daca iti merge putin mintea iti faci viata usoara :)

eu am folosit o sarma otelita cu care am tras firul - fara ea cred ca ma chinuiam enorm

ai doua variante:

1. sa treci firul prin orificiul din spatele bateriei sau

2. prin orificiul din dreapta din dreptul conectorului ABS

eu l-am tras prin dreapta... bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!