Jump to content

Octavia 3 - componente aftermarket, chip tuning, intretinere...etc


barqqsanu
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Ce tip  de jante din aliaj am nevoie pt Octavia 3 FL cu PDG si cauciucuri de iarna 195/65/R15 ?

Ce latime J / ET, gaura de cat si ce fel de prezoane ?

Multumesc de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunile sunt in COC si specifice fiecarei masini.

Gaura centrala e de 57,1 si PCD - ul e 5X112 la orice Octavie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 1 oră, Adi Lazar a scris:

...Ce tip  de jante din aliaj am nevoie pt Octavia 3 FL cu PDG si cauciucuri de iarna 195/65/R15 ?

Ce latime J / ET, gaura de cat si ce fel de prezoane ?

Pe langa raspunsul de mai sus:

- O3 pe 15 nu pare ca se echipeaza cu jante de aliaj din fabrica, doar de tabla, cu dimensiunea, 6Jx15H2 ET43.

Ce an este la tine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O3 FL din august 2017, dar am nevoie de J si ET pt jante din aliaj, nu tabla, pt 195/65/R15.

COC-ul nu l-am primit inca pt ca e masina in leasing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Inca"? :))

In loc sa scrii aici poti sa-i dai dealerului un telefon ... sigur ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cerut COC azi dupa-amiaza. Mai dureaza ...

Speram sa primesc mai rpd raspunsul aici :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 7 ore, Adi Lazar a scris:

O3 FL din august 2017, dar am nevoie de J si ET pt jante din aliaj, nu tabla, pt 195/65/R15...

Nu s-a livrat O3 cu jante de aluminiu pe 15, doar tabla.

Dimensiunile pentru J si ET pentru janta pe 15 le ai mai sus, nu conteaza ce tip de janta folosesti (tabla sau aliaj).

Intrebarea este insa alta, ce jante ai tu acum, sa vedem ce ET au, poate nu poti pune pe 15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am jante aliaj originale Alcatras 6,5J/R16 cu anvelope de vara 205/55/R16. Din ce am mai citit, banuiesc ca pt R16 sunt 6,5J cu ET46 PDC 5/112 57,1

In CIV scrie negru pe alb: 205/55/R16/91V sau 195/65/R15/91H.

Ms

Modificat de andrei_221
quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- 5E0601025BJ 8Z8 - Janta aluminiu Alcatraz argintiu briliant, 6,5Jx16 ET46

In concluzie, daca vrei sa pui jante pe 15, trebuie sa cauti unele tot cu ET46, cele originale de tabla de ET43 sunt putin peste limita.

Diferenta dintre ET46 si ET43 la care se adauga diferenta dintre latimea cauciucului, rezulta o valoare de 8mm retragere a rotii fata de masina, iar valorile maxime acceptate sunt 5-7mm, asta in conditiile in care se doreste ca suspensia si tinuta de drum sa se pastreze asa cum a gandit-o producatorul (se deplaseaza punctul in care pica centrul de greutate al masinii pe anvelopa).

Modificat de andrei_221
quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A sosit si COC.

Tot R15 6,5J/ET46 sa aleg ca jante de aliaj si nu 6,0J/ET43 ?

 

image.png.8af7e6611ed0f8f9b0361eaf07f18acb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legal esti acoperit, scrie in COC, tehnic este cum ti-am spus deja.

Decizia este la tine, ai toate informatiile.

Personal, n-as trece la 15 pentru iarna, nu castigi nimic, poate doar cauciucurile sunt putin mai ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, multumesc de ajutor.

Am deja 4 cauciucuri de iarna 195/65/R15 doar de 1 an de la vechea Skoda => as investi acum in jante R15, nu in alte cauciucuri R16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca tot prin COC , pe undeva prin coloana din dreapta ( ori pe fata ori pe verso) ar trebui sa mai ai o rubrica mica cu un alt set de jante compatibile. Mi se pare ca 6j15 et 47. Asa am vazut intr-un certificat de conformitate de la un model pre-facelift

Modificat de gabip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu pe  Octavia 3 1.0 TSI 6Jx15 ET47.

 

 

IMG_20171101_135159.jpg

IMG_20171101_140401.jpg

Modificat de gnd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu va propun sa depasim momentul, intrebarea s-a lamurit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
On 11.07.2017 at 2:10 PM, bogdan777 said:

@the_andy16 Am si specificat faptul ca nu acopera complet tunelul la partea superioara, dar mi s-a parut a fi modelul care imbraca cel mai bine tunelul din spate fata de alte modele de protectii din cauciuc de la Skoda.

 

Salut,

Putin ciudat covorasul pentru tunel din poza.

Am intrat pe "MY AUTO.PRO" unde sunt accesorii pentru toate modelele de skoda si la RAPID protectiile pentru tunel nu au nicio legatura cu cel din poza,neavand nicio degajare pe rotund. 

il poti vedea in poza.

Nultumesc

5JA061580-Covoras_de_cauciuc_All-weather_original_Skoda_Rapid_pentru_tunelul_median-1-700x700.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 05.02.2016 at 12:19 PM, nepotu_ro said:

Confirm cele spuse de Creion: covorasul pentru S3 care acopera tunelul central spate nu se potriveste pe O3 pentru ca este cu aproximativ 6.5 cm mai lung. Totusi cu un cutter se poate elimina usor "surplusul" de material. Aveti mai jos rezultatul. Este o solutie de compromis pana o sa apara ceva "OEM".

IMG_20160204_191554.jpg

IMG_20160205_075639.jpg

Salut,

Poza a-2-a este facuta intr-o OCTAVIA 3 cu o protectie de SUPERB ?

Intreb deoarece poza de sus parca nu are nicio legatura cu cea de jos.

Se taie numai partea superioara striata fara laterale ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gopolici Poza este facuta intr-o Octavia 3. Prima poza reprezinta partea care a fost decupata din protectia pentru Superb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, acum am inteles,era prea mica bucată din prima poza ca sa acopere atât de mult din a doua poza. Mâine iau si eu unul.

Citarea inutila a postului anterior se sanctioneaza!

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi-am luat si eu inca o Octavia din 2015 si a venit cu presuri textile. Vreau sa imi iau altele de cauciuc si ma uitam la astea , plus protectia aia pe spate :

http://www.superskoda.com/Skoda/OCTAVIA-III/Octavia-III-floor-mats-RUBBER-heavy-duty-original-Skoda-Autoas-product-LHD

 Are cineva presurile de mai sus ? Sunt ok ? Sau sa iau originale de la dealer ?

LE : trebuie sa imi iau si o alarma ca se pare ca nu are. Partea funny este ca are cei trei senzori de interiori la oglinda, dar nu are butonul ala pe care l-am vazut in documentatie pe stalpul la sofer. Se pot monta alarme aftermarket care sa foloseasca si senzorii de interior sau nu merita deranjul ?

Modificat de ktf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Covoare originale mai gasesti si pe olx. Sau aftermarket ceva mai mari si mai inalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, ktf said:

http://www.superskoda.com/Skoda/OCTAVIA-III/Octavia-III-floor-mats-RUBBER-heavy-duty-original-Skoda-Autoas-product-LHD

 Are cineva presurile de mai sus ? Sunt ok ? Sau sa iau originale de la dealer ?

@ ktf Sunt cele mai ok! Cauciuc moale, suficient de groase si de rezistente, se potrivesc cel mai bine la interior.  Best buy, dupa mine. Vezi ca au la reprezentante, de multe ori pe stoc, nu e nevoie sa faci comanda pe superskoda.

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vazut postul , imi pare rau :( tocmai ce am dat comanda de asa ceva :

https://www.emag.ro/set-covorase-auto-novline-3d-floor-mats-skoda-octavia-2013-4-buc-nvfskbl4001/pd/DXL6Y7BBM/?ref=hdr-favorite_products

Mi-a placut ca sunt mai inalte si ca acopera si suportul de picior la sofer. Bonus e si acoperirea tunelului spate. Revin cu feedback cand le primesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!