Jump to content

Octavia 3 - componente aftermarket, chip tuning, intretinere...etc


barqqsanu
 Share

Postare recomandată

Merci. O sa intreb la o reprezentanta sau pe la vreo firma de piese auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o problema cu mirror link-ul.

Este vorba de un telefon galaxy S5 neo, telefonul se conecteaza adica masina il recunoaste, dar nu vede si aplicatia sygic din telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Creion ce varianta de Sygic folosesti pe smartphone: "Sygic Car Navigation" sau "GPS Navigation & Maps Sygic"? Mirrorlink-ul este implementat doar in versiunea Sygic Car Navigation.

Modificat de nepotu_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 22.02.2016 at 2:38 PM, warlock said:

5E5 867 769 F 

nu e pt cleme, e pt sun&pack - poate ajuta sa gasesti bucatile.

Poti verifica, te rog, daca pentru Octavia 2 FL e acelasi cod?

Modificat de ashtefan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am cum, am luat codul de la masina mea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea are cum sa fie acelasi cod pentru ca aceste coduri cu 5E au aparut odata cu Octavia 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Stie cineva sau a pus cineva comenzile pe volan la o Octavia 3 fara comenzi pe volan sau Cruise Control (normal, nu cel adaptiv)?

Mentionez ca masina este echipata cu sistem de navigatie Amundsen care vine la pachet cu Bluetooth si Maxi-dot ( cel cu mai multe chestii de afisat) si altele..

Legat de comenzi am inteles ca nu se schimba volanul ci doar se pun butoanele in locurile acelea de pe volan, La CC am inteles ca se schimba manetele. Este adevarat?

Sunt plug and play sau trebuie codare?

Daca e cineva care a facut retrofit la cele de mai sus va rog sa imi spuneti si mie unde si cat a costat :D

Multumesc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un sfat cat o bere rece cand sunt 40 grade la umbra.

Protejati cu folii (de faruri) plasticele care acopera marginile usilor din dreptul geamurilor. Sunt dintr-un plastic lucios si se zgarie foarte usor. Folia se poate aplica usor, atat cu ele montate pe masina cat si demontate. Daca doriti se pot da usor jos, sunt prinse in suruburi, trebuie sa dai la o parte chederul de pe lungimea lor ca sa ai acces la suruburi.

Chiar daca au zgarieri fine pe ele, folia aplicata o sa mai acopere din acestea.

 

Pt. cei care au emotii sa-si monteze folii pe geamuri si nu stiu daca sa dea sau nu geamul jos, fetele de usi si geamurile se dau jos foarte usor. Fetele de usi sunt prinse in 3 suruburi, 2 metalice care se dau jos (in manerul usii) si unul din plastic care se invarte ramand pe pozitie (sub usa), apoi fata de usa este prinsa in clipsuri care nu se rup. Ca sa ajungi la cele 2 suruburi trebuie sa dai jos capacul clipsat de pe maner si apoi sa scoti butonul pt. geam, acesta ascunde al doilea surub. Geamul se prinde in doua clipsuri. Nu mai exista alta protectie care trebuie demontata, dupa ce dai jos fata de usa ai acces direct la geam. Recomand sa montati folii si pe geamurile din fata, folii incolore care protejeaza doar termic.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee cine naiba produce in Romania ornamentele astea pt. cheie ? Le-am gasit pe un site in Rusia la vreo 20E...

2.JPG

1.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu oricum daca se vand in afara circuitului inchis...

Oricum le gasesti si la 9,99€

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca o multime de chestii se vind in Rusia ca fiind Made in Romania ca sa para ca sunt mai de calitate ... mie mi s-au oferit acolo in 2006 niste casti Nokia cu bluetooth Made in Romania in conditiile in care nu era nici picior de Nokia in Romania atunci si fara sa stie ca sunt roman ... mi-au povestit apoi smecheria, erau facute de fapt in China.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Versiunea de pe SuperSkoda o am și eu, este OK. Mult mai ieftină și fără "GTI"-ul ăla odios.

L.E.: @mariusd4 ornamentul este metalic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt metalice sau este plastic cromat ? Toate bune

L.E. Multam kthor

Modificat de mariusd4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Sper ca scriu in aria care trebuie, am vazut "intretinere" octavia 3, deci detailing-ul auto face parte din intertinere.

Am o problema la Jucarie - De cateva luni dupa ce o spal, imi raman capota si parbrizul/luneta patate... sunt niste pete cel mai probabil aparute de la lichidul de parbriz.

Tinand cont ca vine primavara, as vrea s-o duc la un detailing auto profesional, care sa-mi scoata acele pete si sa-mi aplice si un strat de ceara pentru protectie importriva raze uv, compusi chimici etc.

Imi puteti recomanda, va rog, un astfel de loc?

Multumesc anticipat,

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca la dubdetailing.

Suntem cativa pe forum care ne ducem/am fost cu masinile acolo si n-am auzit pe nimeni sa nu plece multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am cumparat de la Porsche folie protectie bara spate (cam scump la 180 lei) si am nevoie de cineva cu un garaj, feon si talent sa mi-o lipeasca la cald. de asemenea vrea sa infoliez transparent si proiectoarele si farurile si ornamendele cromate. Ma poate ajuta cineva ptr Bucuresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se poate, insa ebay depinde mult de vanzator, daca transporta catre Romania , etc etc etc...

La acelasi pret poti lua de aici , si daca te mai "combini" cu cineva imparti si transportul ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau îți pot da eu literele respective (dacă doar astea te interesează) cu mențiunea că necesită curățare și aplicare adeziv pe spate. Detaliile le discutăm pe PM.

L.E. Să nu se înțeleagă greșit, este vorba de o donație. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

în urmă cu 5 ore, ToniM a scris:

Se poate, insa ebay depinde mult de vanzator, daca transporta catre Romania , etc etc etc...

La acelasi pret poti lua de aici , si daca te mai "combini" cu cineva imparti si transportul ;)

pe superskoda ma costa transportul 14€, daca comanda cineva in viitorul apropiat ma combin si io dar o sa vorbesc si cu colegul de mai sus!

Oricum multumesc ,

image.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat inscripția cu octavia de la colegul kthor, băiat super serios si punctual !

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Sfaturi pentru stergatoare fata+luneta ?

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. plateste originalul ;)

Eu schimb in general lamele la 1-1,5 ani. Nu imi place sa am parbrizul murdar si poate ca le folosesc mai mult decat media.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!