Jump to content

Octavia 3 - componente aftermarket, chip tuning, intretinere...etc


barqqsanu
 Share

Postare recomandată

@Alunakis: cele diesel au capitonajul ;) - daca vorbim desigur de acelasi :)

post-145647-0-70766800-1443016262_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu destul de silentios TSI-ul !? Eu zic ca nu merita investitia.

Cand treci de 3500-4000 rpm se aude tare , dar la mers exterior la 3500-4000 rpm in a 6-a ai mult peste limita legala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar TSI-ul este silentios, daca trebuia sa aiba capitonaj, il avea din fabrica. Mi-a placut cum arata motorul cu capacul, nu pentru zgomot il doream, dar cu banii aia mai bine fac schimbul de ulei si filtru si mai ramane ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu un update legat de jantele de iarna.

 

 

am mai cautat ceva pe net si m-am oprit la variantele de mai jos.

 

ce parere aveti de firma momo? ca si model acum asta depinde de gust insa ma interesa opinia voastra legata de calitate in caz ca a mai avut cineva jante produse de momo

 

jante iarna
 
 
 
 
Modificat de the_andy16
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Revin cu un update legat de jantele de iarna.

 

 

am mai cautat ceva pe net si m-am oprit la variantele de mai jos.

 

ce parere aveti de firma momo? ca si model acum asta depinde de gust insa ma interesa opinia voastra legata de calitate in caz ca a mai avut cineva jante produse de momo

 

jante iarna

 

 
 
 

 

Unul din cele 4 modele il am eu pe masina . Pe 17". In 30000km nici o problema.

Vezi aici http://vwforum.ro/topic/120725-blue-race-octavia-3-20-tdi184cp4x4dsg/page-1

 

[notă pentru autor... de la un moderator... kthor]

Las timp pentru citirea articolului 15 din Regulament și editarea ulterioară a postului.

Modificat de kthor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corsi nu pot vedea poza caci sunt pe tel, poti specifica care din modele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momo Revenge matt black 8J cu ET 35

 

post-34187-0-09136400-1441736526.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modelul asta mi-a placut si mie cel mai mult, le comand azi:D o sa iau ins ape 16 , nu vreau sa stric din confort.

 

 ms.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iar ca si cauciucuri balansez intre cele doua variante in acest moment

 

Nokian facute de finlandezi cu aderenta mai buna clasa A

 

https://www.best-tires.ro/anvelope-iarna/nokian-205-55-r16-wrd4-91t.html

 

 

 si Good Year insa ceva mai scump- ambele cu 3 ani garantie.

 

https://www.best-tires.ro/anvelope-iarna/goodyear-205-55-r16-ultra-grip-9-91t.html

 

Are sens sa dau bani in plus pe Good Year?

Modificat de the_andy16
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De 3 ani, pe 3 masini diferite posesor multumit de Nokian-uri pentru iarna, 3 dimensiuni diferite.

 

Sunt ceva mai galagioase, insa pentru un concediu pe an la schi eu zic ca merita aderenta oferita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta pentru modelele astea este foarte mica la zgomot

 

68 db pentru Good Year si 69 pt Nokian,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andy, Nokian-urile astea am vrut sa le pun si eu chiar de la acelasi furnizor, insa nu erau fabricate in Finlanda, ci in Rusia. Pana la urma am montat Hankook

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu toate ca inca nu mi-a venit masina (este pe drum), am facut o comanda de jante velorum 16", pe superskoda.com.

Costa 400E + 40 euro transport + 6 euro comisioane. Am facut plata prin transfer bancar.

Sper sa n-am surprize neplacute.

 

Si vreau sa-mi iau cauciucurile: NOKIAN WR D4 205/55 R16 91 H

 

Am uitat sa scriu la inceput, mi-am comandat si protectiile pt. praguri, 20 euro setul.

Modificat de Creion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot in aceasta suma iti poti lua Continental contiwintercontact ts850 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jante originale si pneuri made in Rusia ?

Interesanta combinatie.

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc ca iarna nu-i ca vara la rusi, si la ce ierni au rusii ... probabil fac si cauciucuri bune.

Finlandezii sunt renumiti pt. orase curate, si probabil si-au mutat industria poluatoare la vecini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off-topic: Calitatea cauciucurilor pe care se pune eticheta Nokian este identica, fie ca se fabrica in Rusia sau in Finlanda.

Tot asa cum parchetul pe care noi il facem aici in Romania (la fabrica din Satulung) cu tehnologie finlandeza este identic calitativ cu cel care se fabrica in Finlanda sau in Rusia (la fabrica din Maklino).

 

On-topic: credeti ca aparatoarea de pe tunelul central spate de pe Superb III s-ar potrivi pe Octavia III ? N-am gasit la produse pentru O3, dar parca mi-ar placea asa ceva:

 

post-316-0-57521400-1444485333_thumb.png

post-316-0-70493100-1444485408_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am vazut. Intrebarea era daca se poate folosi si la Octavia, in ideea ca, si daca dimensiunile si forma sunt evident diferite la aceste modele, poate se va gasi cineva sa-si fi cumparat si sa facem o proba. Sau asteptam sa apara modelul dedicat. Altfel n-ar fi avut rost intrebarea... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Norman, numai daca nu ai avut Nokian poti face paralele d-astea.

@Creion, ai facut cea mai buna alegere de anul acesta.

Modificat de corsi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Corsi: nu am facut decat o constatare, nu contest calitatea produselor Nokian. Dar imi aduc aminte ca inainte de era smartphone, cumparatorii cautau telefoanele Nokia fabricate in Finlanda, nu prin Asia. Ultimele cauciucuri de iarna pe care le-am avut, Pirelli originale, au tinut 8 ierni (depozitate la hotel), au un rulaj de vreo 60 k km, am mers cu ele si pe la +25 de grade si inca mai sunt in buna stare.

Pe de alta parte, asa, ca un exercitiu, as fi curios sa aflu cati dintre noi ar mai fi dispusi sa-si cumpere Octavia, daca ar fi facuta in Rusia :)

Bineinteles insa ca finalmente, fiecare face ce vrea cu banii lui :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am inteles de unde ideea ca jantele OEM ar fi "BEST" ...sau ETALON....si de aici asocierea .....

DPMDV jantele OEM sunt BEST doar la greutate.Adica top greutate. In rest sunt minim 20 nume care le -ar lua-o inainte.

Btw...exista si Pirelli fake? Si 2 la mana ....daca mergi 8 ani cu aceleasi cauciucuri de iarna.....asta spune multe!

Modificat de corsi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate sunt originale, asa e. Am vrut sa se inteleaga ca nu facute la Slatina, ci mai la vest prin Europa ;)

Am spus cauciucuri "pe care le-am avut" nu "pe care le-am cumparat" :) Masina era de firma :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gumele de la producatorii consacrati sunt cel putin medii la toate categoriile de suprafete, dar cred ca ar trebui alese in functie de cea pe care se ruleaza preponderent. Daca frecvent treci prin zapada mare (locatie izolata, etc), mai potrivit un profil cu distanta in tre crampoane mai mare, care insa nu va excela pe asfalt uscat. Diferente de calitate intre fabricile aceluiasi producator nu mai exista de mult. Intre timp, asteptam zapada :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi Colegi, eu am ales incaltarile de iarna, MOMO revange antracit cu nokian d4 R16.

 

imediat ce spal masina fac si niste poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!