Jump to content

Octavia 3 - componente aftermarket, chip tuning, intretinere...etc


barqqsanu
 Share

Postare recomandată

Le-am primit, se monteaza perfect pe masina , inclusiv prinderile la presurile din fata. Pe ansamblu, sunt multumit de ele pana acum, mai ales ca sunt destul de inalte si o sa retina mizeria / apa.

 Intre timp mi-am facut si RAR-ul si mi-am montat si folie LLumar 5% pe laterala spate si luneta. Pe fata aveam deja 74% din cauza ca geamurile originale sunt deja tratate, asa ca nu am mai putut sa pun nimic.

  Am vazut ca a fost o discutie legata de cauciucuri . Mie mi-au trecut toate cauciucurile din CIV-ul de Germania dar personal m-ar fi interesat niste cauciucuri 225/50/R16 (momentan am cele standard 205/55/R16). Diferenta de circumferinta este de 0.1% si cea de balon de 0.2%. Din pacate nu sunt trecute in actele oficiale, deci trebuie certificate la RAR. A incercat cineva asa ceva si daca da, care a fost pretul testarii ? Mi se pare amuzant ca astea nu sunt certificate , dar 225/45/R17 sunt, desi diferentele sunt mult mai mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza cel din partea Soferului . ....... Vine Ok ? Nu deranjeaza la pedale ?

multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine s-a potrivit perfect si nu ma incomodeaza cu nimic. Imi place ca imbraca si suportul pentru piciorul stang .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pret rezonabil nu o sa fie

 

cel mai ieftin pe Aliexpress iar pe la noi sub 2000 ron nu cred ca gasesti ceva calumea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Vin si eu cu prima "modificare" ?

Achizitionata de la PBN - 55 ron

codul - 5G0837599A

cheie.jpg

Modificat de apetcu22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea 2

ornamente praguri - 5E0071303A

ornamente pedale - 5E1064205 si "odihnitor picior" - 5E1064209

prag fata.JPG

prag spate.JPG

pedale.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scapat si de galbuiul becurilor de pozitie, cu becuri led de la philips 6000k

 

 

becuri.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva erori ?

te rog un cod pentru becuri .

multumesc.

 

Modificat de gbrl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am gasit pe net, un incarcator wireless de la Inbay si am spus ca merita sa incerc. De regula incarc telefonul "fara fir" si mi-a placut ideea. :)

inbay.thumb.JPG.8269386481a740c36ceceae56cad4d10.JPG

Instalarea s-a facut "in regie proprie" conform filmuletului de la producator.

 

Dupa 5 zile de utilizare cred ca am facut o alegere buna. Incarcarea se realizeaza ca si cu un incarcator wireless de casa. Ca un minus, telefonul aluneca pe cauciucul incarcatorului la viraje mai stranse - banuiesc ca este o problema si de la husa de piele a telefonului.

 

PS: Octavia mea Elegance din 2015 nu are lumina in sertarul de depozitat...

Toate bune!

Modificat de apetcu22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aluneca indiferent de husa dar, per total, merita toti banii. se monteaza usor, arata ca si cum ar fi oem si incarca telefonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a jucat cineva cu kituri de chip tuning, cum ar fi cele oferite de racechip.com ? Daca da, ceva impresii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cu cele de la DTUK. Am un FSR+ pe 1.8 TSI, de care sunt extrem de multumit si este in utilizare de aproape doi ani fara nici o problema. De cateva luni mai am si un CRD3+ (versiunea cu bluetooth)  pe un 1.6 Multijet (diesel), fara probleme si tot cu rezultate foarte bune. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Tot vorbim de mici sau mari imbunatariri si m-am gandit ca poate intereseaza pe careva ....voi monta in urmatoarele zile un set de arcuri Eibach Pro Kit E10-79-010-03-22 si revin cu poze si feedback.

Modificat de vdragos
Limba romana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rugam si eu as fi interesat. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zorro00 am montat arcurile si speram saptamana asta sa am timp sa fac si pozele before and after, momentan sunt plecat la mare cu familia dar promit sa revin cu ele si cu un review amplu :) cel tarziu marti(11.09)

Modificat de MChivu
Ortografie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum am promis revin cu detalii despre arcuri plus poze
Primele impresii dupa 250 km urban si alti 500 km extraurban

La capitolul avantaje:

1.Masina absoarbe mult mai bine liniile de tramvai, speed bump-uri, denivelari mici(tinand cont ca puntea spate e semi-independenta)
2.Botul masinii nu se mai apleaca asa de mult la franare
3.La accelerare nu se mai ridica de bot
4.In virajele stranse nu se mai inclina asa de mult - clar ruliu redus mai mult de jumatate fata de standard
5.La miscarile bruste stanga-dreapta  - stabilitate mult imbunatatita(gen evitat canale, gropi etc)

La capitolul dezavantaje:

Dupa masuratori fata a coborat cam 35-36 mm si spate 30-31 mm, deci mare grija la urcat borduri, gropi mai adanci.

Masina este echipata de fabrica cu pachetul de drum standard(arcuri standard, garda la sol de 140 mm) + jante 18 Turini cu anvelope 225/40 R18 avand 11000 km, iar motorizarea este 1.4 tsi DSG
Consider ca suspensia standard e punctul slab la modelul acesta( arcuri foarte tari pe fata si moi pe spate) rezultatul era un ruliu imens cel putin in virajele mai stranse

Mai jos aveti si pozele inainte:

 

IMG_0827.thumb.jpg.9d8e960196ffc7dbe47cc599b5880cdb.jpgIMG_0831.thumb.JPG.fa08cf89cad6b765d37b0eb3565ec0bf.JPGIMG_0832.JPG.e2ebe7f2c380757604ff48d8e8094a18.JPG

si dupa :IMG_0900.JPG.0be01386790823be3ffe19c85af832c4.JPGIMG_0901.JPG.c12e4eee83ce8734fc13cad2456fb6c4.JPGIMG_0899.JPG.ec7ee2eaaf77fd38b1a864845f8c9515.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva unde pot gasi, eleron spate pentru Octavia 3FL? Ca la VRS similar cu cel din poza?

eleron.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit si eu la un moment dat sa fac modificarea asta dar se complica putin lucrurile cu senzorii de parcare spate, la mine sunt in plasticul acela negru mat de sub bara, imi place ca nici nu se prea vad, la eleronul de VRs va trebui sa dai gauri in bara si cred ca se va vedea cam urat. 

Octavia_back.JPG.d30c485b0e2d2b07bf2684d95e4c9a4d.JPG

 

octavia2_back.JPG.16f94282209c3c50b6d85c718cdc9d80.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai si tu dreptate, asa este cand te gandesti la una si scrii alta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, doggy said:

Ceva de pe teritoriul romaniei nu este? A comandat cineva de aici? e ok, se poate face retur fara probleme in caz de ceva...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Excelenta, gasiti toate informatiile pe forum, folositi cu incredere functia Search.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!