Jump to content

Octavia 3 - componente aftermarket, chip tuning, intretinere...etc


barqqsanu
 Share

Postare recomandată

Si pe mine cam 1,5 ani m-a tinut, deja au inceput sa "scartaie" + nu mai sterg perfect.

 

edit: @sosoktm sa stii ca doar eu le auzeam din masina, restul au zis ca e ok :P

Nu sunt de mult decedate, insa nici nu vreau sa ma prinda toamna cu ele. Mersi oricum de sfat.

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca scartaie deja sunt de mult decedate. Eu am pretentia sa stearga, nu doar sa intinda apa si eventual sa lase dungi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot pe original am mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Am si eu nevoie de ajutor rapid de la cineva de aici... La modelul meu 2.0TDI 184cp, care are jante pe 17 s-ar potrivi jante de tabla pe 16 ca cele din link ? https://www.best-tires.ro/jante-otel/61-2jx16h2-5-112-46-57-0.html . Mi au zis de la magazin ca sa nu incerc ca nu se potrivesc, iar de la skoda au dat din stanga in dreapta...

Va multumesc mult aniticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi pe site la porsche interauto la accesorii, cauta jante table pt O3 ca au specificatiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca merg 16 la motorul de 184 dar cel mai bine @aobretin verifica in COC - ul masinii ce jante sunt permise la a ta. Eu pariez pe 17 minim caci care frine mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vdragos asa au zis si cei de la magazin.. ciudat este ca in configuratorul skoda la modelul meu ai optiunea sa bifezi si jante tabla 16 de iarna...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista aceeasi posibilitate si pt Superb 280...e o eroare in configurator. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles atunci asa este probabil :) will stick to 17 pentru iarna.. Multumesc mult la toti pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poți pune 16". Ai Frane fata de 312mm. Si rezerva o ai de tabla pe 16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cenzurat :nono: ...cat de greu sa fie sa te uiti in talon/CIV, sa vezi cu ce dimensiuni de anvelope (implicit jante) poti sa pui pe o masina.....

Ne revenim si noi la a posta doar informatii reale/opinii argumentate, nu chibitareala inutila?

semnat - unu cu jante de 16 pe motorul de 184cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 9/29/2014 at 10:13 PM, barqqsanu said:

Pareri despre dnx525dab? merita banii sau sa ma orientez catre altceva? a facut cineva conversia asta?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 9/14/2016 at 3:02 PM, sosoktm said:

cenzurat :nono: ...cat de greu sa fie sa te uiti in talon/CIV, sa vezi cu ce dimensiuni de anvelope (implicit jante) poti sa pui pe o masina.....

Ne revenim si noi la a posta doar informatii reale/opinii argumentate, nu chibitareala inutila?

semnat - unu cu jante de 16 pe motorul de 184cp

Salut, in talon / carte nu ai spre exemplu ET-ul si J-ul de la jante,  in cazul in care vrei sa pui o janta non OEM trebuie sa stii limitele de ET si J ca sa nu-ti loveasca in caroserie/punte/etrieri ; de asemenea in talon/carte nu scrie dimensiunea discului de frana ca sa stii daca poti pune o janta mai mica (asa cum intreba aobretin, pe care l-ai clarificat )

Trecand peste aceste detalii, ma intereseaza si pe mine subiectul jante la octavia, respectiv daca imi poate spune cineva daca a pus pe octavia jante pe 17 cu Et47, 8j fata, 9j spate (nu am talonul/cartea sa ma uit in ele :) -glumesc- inca nu mi-a ajuns masina) 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai toate detaliile referitoare la jante in certificatul de conformitate care vine cu masina. Deci remarca e valabila :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o intrebare pentru cei care au montate pe masina aparatori de noroi la roti sunt utile protejeaza cat de cat caroseria de mizerie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal nu regret un moment "aplicarea" lor, si îmi reamintesc asta la fiecare vreme ploioasa  respectiv carosabil umed.

Subiectiv pot doar sa recomand apărătorile la O3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns am sa le comand si eu mai ales ca nu sunt foarte scumpe .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat aparatorile de noroi ,vineri am programare pentru inspectia intermediara si le monteza atunci . Am sa revin cu impresii dupa montare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/14/2016 at 3:02 PM, sosoktm said:

cenzurat :nono: ...cat de greu sa fie sa te uiti in talon/CIV, sa vezi cu ce dimensiuni de anvelope (implicit jante) poti sa pui pe o masina.....

Ne revenim si noi la a posta doar informatii reale/opinii argumentate, nu chibitareala inutila?

semnat - unu cu jante de 16 pe motorul de 184cp

La mine in carte dimensiunea rotiilor cu care a venit din fabrica este trecuta cu "pixul" la mentiuni, in carte sunt trecute doar roti de 205.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat aparatorile de noroi nu arata rau acuma astep sa le vad si utilitatea la prima ploaie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite cateva poze

20161023_180841.jpg

20161023_180847.jpg

20161023_180855.jpg

20161023_180859.jpg

20161023_180908.jpg

 

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cauciucate/moi? Adică se îndoaie când se urcă sau se coboară o bordură mai înaltă sau fac „poc”?

Pe spate îmi pun problem, că pe față cu roțile bracate la maxim nu cred că ating dacă se atacă bordura lateral. Dacă în schimb se coboară perpendicular bordura e o problemă și pe față.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt fexibile  facute dintr-un plastic moale nu cred ca vor crapa daca le atingi la urcatul unei borduri mai inalte . Eu le-am comandat de la reprezentanta 60 de lei pe fata la fel pe spate am putut sa le vad inainte de a comanda  aveu pe stoc .

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!