Jump to content

Pompa benzina sirocou


TZepeSH
 Share

Postare recomandată

De destul de mult timp caut o pompa de benzina pentru sirocoul Eberspacher BN2 (2KW). Este pompa de dozaj (metering pump) care primeste un impuls la 33 de rotatii ale ventilatorului. Am gasit intr-un singur loc codul 311 261 467 CU pentru pompa de BN2.

Am gasit la un coleg forumist o pompa de Webasto, cu cod 20175645, dar pe care scrie ca este pentru 3-5KW.

Pompele de dozaj au un reglaj al debitului, oare la asta s-ar putea scadea atat de mult in jos incat sa poata fi folosita la BN2 (debitul la BN4, de 4KW, este dublu fata de debitul la BN2)? a avut cineva experienta cu pompe din astea? Ideea este ca nu l-as mai pune sa imi trimita piesa doar ca sa incerc sa o reglez, si sa vad ca nu merge.

Sau, poate are cineva de vanzare o pompa cum imi trebuie mie. Din nou, se apropie frigul si nu am caldura la masina, deci e urgent sa pun o pompa cu care sa mearga. Ma astept la oferte serioase, nu la oferte de piese care exista sau nu pe masini la scrapuri in Germania.

Modificat de TZepeSH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi dau seama si nu cunosc schema electrica, insa din ce spui, as intelege ca exista un circuit electronic care "numara" rotatiile ventilatorului si da un impuls ? Atunci, cred ca cel mai simplu ar fi sa intercalezi un divizor de frecventa. Sper sa nu judec prea simplist ... Oricum daca principiul de functionare al pompei e acelasi, cred ca poti cu un microcontroler sau poate doar un divizor de frecventa, cum am zis, sa o adaptezi la regimul cerut. Nu ai putea sa  incerci si cu un regulator de turatie, obisnuit, cu potentiometru ... prin care sa actionezi pompa ? Asa poti sa faci mai multe experimente pana iti iese dozajul necesar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca asta e solutia. Pompa asta la fiecare puls da o anumita cantitate de benzina. aia de BN4 (4kW) da de doua ori mai multa benzina decat cea de BN2. Matematic, asa cum spui tu, daca injumatatesc frecventa, va da aceeasi cantitate de benzina in medie, dar cu cantitati mai mari mai rar. Ori ca sa aiba ardere buna trebuie sa primeasca cantitate mai mica mai des.

DAR la pompele astea de dozaj se poate regla ce cantitate de benzina dau la un puls. E ceva simplu, se insurubeaza mai mult sau mai putin teava dinspre sirocou. Numai ca nu stiu daca pot regla suficient de mult incat sa obtin debit ca pentru 2kW, sau se poate regla doar in plaja de 3-5kW asa cum scrie pe ea.

In cifre, daca imi aduc bine aminte, debitul pentru BN4 era de vreo 600ml/ora (20ml/2minute), iar la BN2 este de vreo 300ml/ora (10-12ml/2min). Nu stau acum sa calculez exact, dar parca turatia ventilatorului era de 6600rpm, si pompa primeste un impuls la 33 de rotatii.


Manualul de BN4 care explica cum se regleaza pompa:

http://www.thesamba.com/vw/archives/manuals/bn4install/bn4_tech_description_and_install_instructions.pdf

Pentru BN2 am gasit specificat 6.25-6.55cc/200 pulsuri. In functionare normala sunt 171-183pulsuri/min. Viteza de roatie 5450-6050RPM. Consum de 0.32-0.36l/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De destul de mult timp caut o pompa de benzina pentru sirocoul Eberspacher BN2 (2KW).

Este pompa de dozaj (metering pump) care primeste un impuls la 33 de rotatii ale ventilatorului. Am gasit intr-un singur loc codul 311 261 467 CU pentru pompa de BN2.

 

Sunt nelamurit un pic. Pompa- e o pompa.- cu membrana sau cu pistonas.

POMPA de dozaj- e piesa care DOZEAZA (impropiu spus pompa)- la ce am io p'acasa- e ca o ciuperca, cu surup- de unde reglezi cat iese.

Deci tie iti trebuie POMPA- POMPA, cea care primeste impulsurile,si  are miezu' magnetic? SAU pompa-piesa DE REGLAJ care NU primeste niciun impuls, ca e reglabila? :sly:

 

E, oricum- uite iti zic din ce am eu- :icon_confused: 

Un BN2 cu REGLAJ- pompa e cu membrana, ca de sirocou 211 DDR si are piesa  cu membrana cu reglaj intercalata dupa pompa.

Alt BN2 FARA pompa de reglaj-si FARA membrana. DAR care are o rotita cu un contact inauntru (in sirocou...) - care-i da impulsurile -

La fel e si BA6-le..

Un sirocou mic DDR 211- pompa cu membrana dupa care e UN JIGLER (deci debit fix) - si isi regleaza singura din contactele interioare frecventza..

Un sirocou mic DDR 211- la care am bricolat eu o pompa- si care primeste semnal de impuls (reglabil de mine!) frecventza impulsurilor.

 

 

Tu poti pune o piesa- un tubuletz- cu un jigler- cred io- de fi 35-45.. vezi ce iese. E treaba nemtzeasca, sa stii (e DDR..)

 

SAU ii faci un temporizator- care regleaza frecventza- si poti sa pui si pompa de.. camion.. :sly:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca BN-2 -ul tau este modelul mai recent , adica ca asta din poza:  http://i4.photobucket.com/albums/y148/elajf1/DSCF6635.jpg , fara ciuperca aia metalica cu membrane - pompa pompeaza dupa impulsurile date de releele de pe sirocou, si sunt corelate cu ce zice un termostat. In functionare o sa vezi ca click-urile/tzacanelile pompei nu sunt constante, ba sunt mai dese, ba mai rare, cateodata pare ca iese din ritm, etc. 

Este unb sistem deopotriva primitiv dar si semi-inteligent,  in sensul ca se bazeaza pe un dozaj initial (vezi reglarea cantitatii spritzuite la fiecare tzac) dar si pe un feedback din camera de ardere - termostat.

Modificat de Komissar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Liviu, al meu are nevoie de pompa din aia fara membrana si fara reglajul extern, care primeste impulsuri. Aia se numeste pompa de dozaj, si are un oarecare reglaj al volumului de benzina pompat la fiecare impuls. Arata ca in poza asta:

 

Pompa aia cu ciuperca este alimentata permanent si ciuperca regleaza debitul.

Eu am o pompa bricolata, cu debitul reglat din doua jicloare cu dimensiuni diferite, dar nu functioneaza prea bine, de-asta as vrea pompa din acelasi film cu sirocoul. Eventual as putea sa pun impreuna cu pompa mea o ciuperca din aia pentru reglat debitul, daca are cineva de vanzare.

post-203-0-19922800-1410414909_thumb.jpg

post-203-0-87201900-1410414930_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am regulator de debit. Il primisem mai demult, dar nu stiu de ce nu l-am folosit (cred ca aveam impresia ca mai trebuia un jiclor care era montat chiar in sirocou). Voi incerca la sfarsit de saptamana cu pompa actuala. 

Modificat de TZepeSH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la astea se regleaza debitu', imfiletizezi cumva la un capat, cotoru' ala care se invarte si asa mai scazi dincursa  dela pi$ton.. :icon_confused:  Cel putin la a meu asa fac. :bom:

Treaba cu regulatoru' ala cu membrana (si separat de pompa..) e ca are un arc si niste reglaje care dupa un timp  se.. deregleaza.. Adica reglajul se deregleaza.

Si asta de care zic eu- am pus doar pe pompa care e RFG - similara cu aia DDR DAAAR care are cumva, membrana mai mica. SEAMANA pana la ciuperca cu aia DDR dar .. e diferita. Nu stiu de ce s'au mai complicat cu regulatorul.. de fapt.. cred ca au incercat sa regleze temperatura, scazand/crescad debitul.. :dry:

...pot pune poze edificatoare. :icon_geek:

 

..vezi ca modelu' ca al tau am vazut la S-H pentru webasto de transporter 4.( nu ala cu Jason Statham!!) :10[1]:

Modificat de KRAKEN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu am reusit sa o fac pe cea de 6V cu regulator extern. Da debit prea mare, cred ca mai avea un jiclor la intrarea in sirocou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..pai.. pune o tevusca cu un jigler de 3o..40.. si vezi ce iese. :icon_confused:

 

Eu n'am ajuns sa umblu la ale mele din lipsa de timp..  ca ma uitam.. :soothe[1]:  ..inclusiv la...   pt. ce m'ai sunat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!