Jump to content

Schimb ulei cutie viteze automata (nu DSG)


dorin_sb
 Share

Postare recomandată

Am un Golf 5/2005, 1,6 benzina, 102CP cu cutie automata, tip cutie HTN, am inteles ca este produsa de Aisin.

Masina are 40tkm, cumparata de mine de noua, o conduce mama.

Imi poate spune si mie cineva mai multe detalii despre schimbul de ulei ?

La ce interval trebuie facut ? cat este de complicat de schimbat ?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod normal, VW spune ca uleiul la cutie e pe viata, dar viata asta se refera la durata de viata normata a masinii, deci maxim 8 ani.

 

la un schimb ar trebui cam 5-6 litri.  

cod original G 055025A2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La manuale asa este, e pe viata, tine fara pbme 100.000 km chiar si mai mult depinde cum s-a mers cu masina.

Insa, la max 10 ani tot treb schimbat, isi va pierde mult din proprietati.

Insa cum tu ai automata, la max 60.000 km treb schimbat uleiul, chiar mai devreme pt siguranta.

 

Din intrebarea ta legata de procedura de schimb inteleg ca nu ai mai facut asa ceva.

Chiar daca vei gasi raspunsul (daca dai search pe forum sigur vei gasi), iti recomand un service specializat pt ca nu e asa de usor de schimbat ca la o manuala si e imperios necesar sa fie treaba facuta cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricei ulei se schimba, astea cu ulei pe viata sunt povesti de marketing. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe viata la producator de obicei inseamna max 150.000 km si vreo 10 ani.

Practic e durata pe care o da producatorul ca masina va functiona, va dati seama ca nimeni nu va garanta zeci de ani sa se trezeasca cu fel si fel de procese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Producătorii de cutii automate recomanda schimb de ulei la 60000 sau 5 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat sau o recomandare privind inlocuirea uleiului din cutia automata cu convertizor (asa am inteles ca se numeste) la un Golf 5, 1.6, benzina.

Cutie nu este DSG dar are tot 6 trepte, codul cutiei este HFS. Am cautat si aici pe forum dar nu am gasit nimic. Am intrebat si unii mecanici si cam dadeau din umeri. 

Ma intereseaza ce tip de ulei este recomandat, cati litri sunt necesari la schimb si cel mai important, unde as putea efectua aceasta operatiune de inlocuire. Rog un moderator sa ma sprijine in aceasta problema cu indrumari iar daca pe forum s-a mai discutat problema, sa ma indrume catre acel topic.

Va multumesc si apreziez orice ajutor din partea oricui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru HFS:

- G055025A2 - ATF 1litru

Capacitate umplere la schimb ulei - 3L (la prima umplere cu ulei au intrat 7L).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de info, cateva confirmari ar fi binevenite. In alta ordine de idei am inteles ca operatiunea de umplere se face cu o pompa ( nu sunt sigur ca asta e cuvantul potrivit) speciala? Astept in continuare pareri edificatoare.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!