Jump to content

Montare tempomat (Cruise control) la O1 aftersale


danutz
 Share

Postare recomandată

De asta intreb si eu, pentru ca pana acum colegii pe forum mi-au raspuns ca se poate desi nu am gasit nici un kit pentru AQY insa am gasit de exemplu clapeta acceleratie pentru AQY cu specificatia "pentru autovehicule cu cruise control" si sunt pe piata foarte multe octavia 2.0 i din 99 pana in 2004 cu cruise control.

Daca se poate activa cruise control cu vag com inseamna ca ECU suporta asa ceva?

Tocmai am aflat singur raspunsul pentru clapeta de acceleratie NU este pentru autovehicule cu cruise control, cod: 06A133064H :banghead: . Presupun ca nici ECU nu suporta.

Modificat de cristy_rediu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu pentru masinile care nu au acceleratie electronica nu iti trebuie activare in ECU ci doar un sistem vacumatic cred de mentinere a acceleratie intr-o pozitie prestabilita de tine. Am vazut pe youtube montandu-se CC pe masini benzina mai vechi de 99 si are maneta de cc separata nu vine pe semnalizare. Practic este o improvizatie daca vrei sa ii spui asa destul de frumos realizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum depinde si de model.... oricum, la octavia cu clapeta hibrid, necesita activare pe ECU

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Acum 4 ani am pus after market tempomat pe masina din profil. Totul a mers bine pana acum, chiar si acum merge bine doar ca am o problema, generata de maneta. Dupa ce termin de semnalizat, pun maneta in pozitie dar cateodata, se mai aude un tic-ait (ca si cum as semnaliza) dar nu se aprind becurile. La inceput nu am dat atentie, dar acum devine enervat ca a inceput sa tic-aie mereu. Am fost la diagnoza si mi s-a spus ca este stricata maneta. Am si eu urmatoarea intrebare, maneta nu se poate da jos si curata sau repara? ca sa cumpar o maneta noua nu era prevazut in bugetul pe anul asta :-). Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da.... sau, cu maneta pe masina (fara contact pus sau altceva), injecteaza pe langa levierul ei, in corpul mantei - alcool izopropilic - la spray. Dupa aia, misca de ea, sus-jos, fata - spate.... de multe ori.

Cel mai ok e sa o dai jos, cureti contactele cu alcool izopropilic, gresezi un pic cu vaselina pentru mecanisme fine..... si ai salvat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O problema asemanatoare a fost la Passat-ul lui tata. Incepea sa mai ticaie/caraie dupa ce terminai de semnalizat. Problema nu a fost de la maneta ci de la releul de semnalizare (la passat este in butonul de avarii probabil ca si la skoda la fel este). A schimbat releu si gata. Maneta merge impecabil in ciuda faptului ca atunci cand a achizitionat masina (SH) avea probleme cu semnalizarea in sensul ca ba semnaliza ba nu semnaliza. Pe tester la reprezentanta tot maneta a iesit ca ar fi defecta insa i-am identificat problema miscand de coloana volan in sus si in jos; nu statea bine mufa in maneta :D. De atunci merge merge si tot merge maneta, asa ca incearca sa schimbi si releul sa vezi daca mai face la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carait da.... de la releu.

ticait fara se semnalizeze - de la meneta.

.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ionut_slatina cand am facut diagnoza am schimbat releul cu unul nou si avea aceiasi manifestare

@ Florin multumesc de informatii, de unde pot cumpara spray cu alcool izopropilic?

Modificat de bbv1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la magazinele de piese electronice , 100 ml 3,5 lei. La spray e mai scump dar se aplica mai bine , iese sub presiune si spala depunerile de acolo.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi pe str. Maica Domnului. Da, spray ca e mai usor de injectat, cu ajutorul tevutei.

Altfel, trebuie data jos maneta - ca procedura e mai recomandata, ca poti si gresa prin maneta.... altfel, spray-ul o sa spele toata vaselina si risca ca mecanismul sa se uzeze mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informatii. Acum ca am achizitionat spray-ul trebuie sa mai aflu cum se demonteaza maneta, stie cineva un tutorial?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jos capacele de la coloana volan, jos volanul, deconectezi mufele de la manete, desfaci imbusul din spatele lor - sus, desfaci clema care le separa - aflata pe maneta de stergatoare, langa axul volanului si cam asta e.

dupa aia, daca vrei o desfaci bucati si o cureti si o gresezi.

Daca nu esti sigur ca poti face aceasta operatiune - nu e complicat, dar nici usor - nu te baga. Mai bine dai direct cu spray-ul in ea si asta este.

Uite aici un pdf, cu un ghid de montare a CCS-ului http://vwgolfr32.co.uk/ccs.pdf . Te va ajuta la demontarea manetei, de pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! Sunt nou pe acest forum. Ma poate ajuta cineva cu o adresa de contact a unei persoane care monteaza asa ceva? Eventual o recomandare de unde pot achizitiona tempomatul. Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca da,.... cauta la prestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

La o skoda octavia 2006, 1.6 benzina bfq, merge maneta cu tempomat de la o skoda fabia?

 

1. Ce cod ar trebui sa fie maneta?

2. Activarea se face tot cu codul 11463?

3. o schema pentru noobi in ale electronicii exista? (adica ex: pinul x maneta -> pinul y ECU)

 

Multumesc anticipat, Razvan.

Modificat de Razvan_79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se potriveste de fabia

 

1. 8L0953513J  sau kit BEA 300002

2. da

3. Du-te la cineva care a mai facut. Este destul de munca si implica lucrul la mufa ECU ... decat sa strici ceva pe acolo....

 

post-17228-0-96213600-1401027232_thumb.j

 

ai schema electrica de la maneta la ECU. Ce nu apare, conexiunea A20 ( alimentarea ) se ia din siguranta S5 din panoul de sigurante.

De asemenea, trebuie verificat daca functioneaza switch-ul de la ambreiaj.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Multumesc mult... am rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut ,as vrea sa montez si eu un buton de set[cred] adica sa l apas la croazierele lungi pe autostrada pt a mentine viteza ,adica o varianta custom, undeva pe un buton fals din bord pt a nu mai da volanul jos ,ar ajunge sa dau un + de pe sig15 in mufa T10 de sub stergatoare?Pe care dintre cei 4 pini liberi?http://vwforum.ro/topic/14055-cruise-control-tempomat/page-11 Cristi [AL Bundy] a avut mai multa rabdare..                

A si daca tot desfac la tabloul de sigurante , n as ajunge pe sub bord la mufa de sub stergatoare sa bag pinul? MS! masina e din semnatura

Modificat de emilvef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU , nu ajungi, si nu ajunge doar un fir, ci trebuie vreo 3. tot acolo am postat si schema cu switchuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms!  nu ajung 2 fire pt un singur buton ? dau + in T10 pe pin3 si 9 si prin buton pe 2  pt set? E schema mai sus, postata de andrei221

Modificat de emilvef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer, pentru 100 lei din dezmembrari, sau 200 lei noua, as face efortul sa pun maneta si e treaba facuta ca la carte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect... dar pentru cine vrea sa se distreze si din pasiune, isi poate face si asa.

 

am atasat o schema, care am facut-o mai demult - e postata pe la toate modelele - am facut-o si pentru Polo, Fabia, Passat... deci, se gasesc in ariile dedicate

 

ca sa ai CC cu un singur buton, trimiti plus in mufa intermediara T10 (la diesel), pinii 3 si 9... si set in 2, printr-un buton cu impuls.

post-30007-0-66453900-1416296278_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MS! Cristi ,am sa caut doua push up uri ca cele puse de tine pe fosta..si din motive ergonomice am sa le pun pe maneta de semn.

 N am inteles functionarea tempomatului si de aceea am zis doar de un buton

Nu are nimic daca  fac ca tine , alimentat permanent? Lu socruto mai functioneaza?

 

sincer, pentru 100 lei din dezmembrari, sau 200 lei noua, as face efortul sa pun maneta si e treaba facuta ca la carte.

 

Din dez. nu ti da cu cabluri,asa ca tot treb sa le faci si sunt si uzate . Nas mai investi in ce pot face singur si la o mas de 10 ani..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Acu mi trebuie sa fac rost si de un M21 pt volan si sper ca voi putea scoate stergatoarele de pe con fara presa..


corect... dar pentru cine vrea sa se distreze si din pasiune, isi poate face si asa.

 

am atasat o schema, care am facut-o mai demult - e postata pe la toate modelele - am facut-o si pentru Polo, Fabia, Passat... deci, se gasesc in ariile dedicate

 

ca sa ai CC cu un singur buton, trimiti plus in mufa intermediara T10 (la diesel), pinii 3 si 9... si set in 2, printr-un buton cu impuls.

Exact asa m am gandit si eu, dar cum resetezi viteza? 

Nu am vrut sa mai desfac si volan am vrut ceva cusom si cat mai simplu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apesi frana sau ambreiajul.... ca si cu doua butoane si cu unul, tot nu ai cum sa o resetezi...  doar din pedale... sau sa iti montezi buton on/off.

 

Lu socruto ???

 

nu are nimic daca este on tot timpul.... 

 

daca tot o faci, da jos maneta - sa speram ca este modelul care se desface - si traforeaz-o frumos....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!