Jump to content

Cruise Control (tempomat)


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Ma intereseaza daca pe masina din semnatura mea se poate monta ... mai sigur trec detaliile din nou:

Bora TDI 96kW / 131 CP / motor ASZ - din cate stiu e PD; cutie manuala 6 trepte. nu am calculator de bord.

merci anticipat.

WuW .. daca apuci sa citesti .. cred ca din vedere ne stim :) ... uneori mai las masina in fata garajului tau (peste drum) cand trec pe la ai mei. (Bora argintie sedan BC-97-BAD) :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare tuturor, unde gasesc un kit tempomat pt un golf4 1.6 16v din 2002 azd ? la un pret corect.

mersi anticipat! Bafta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O zi buna,

Ce cod trebuie introdus cu Vagcom-ul pentru a activa CC (pentru masina din semnatura) ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as avea o intrebare. pe o skoda ocatvia I din 2003 cu motorul ALH de 90cp se poate monta tempomat in bucuresti a un pret civilizat. Nu am nici o piesa. Cunoasteti pe cineva care aduce si in acelasi timp si monteaza la un pret civilizat nu la dealer skoda(avia).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De montat montez eu , piesele ti le pot procura tot eu daca iti convine pretul sau le procuri tu de la volksman sau din alta parte. Detalii pe PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( Am observat ca atunci cand utilizez tempomatul, consumul mediu indicat de BC este mai mare decat atunci cand merg manual. S-a mai intamplat cuiva asta? Diferenta..cam 1l/100km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde si de modul in care il folosesti. Daca folosesti des functia prin care masina revine la viteza setata anterior (atunci cand din diverse motive ai franat si doar apesi + iar masina accelereaza pana la viteza pe care o stabilisei anterior) e normal pt ca accelerarea se face intr-un mod mai "hotarat" de catre calculatorul masini decat ai fi facut-o tu clasic cu piciorul. Tot aceeasi situatie apare si in cazul in care folosesti des accelerarea masinii din butonul +, din motivele enumerate mai sus. De acolo si senzatia ca masina ar trage mai bine pe care o aveau si o relatau unii colegi pe la inceputul acestui topic.

Daca vei merge de exemplu pe autostrada cu tempomatul activat o distanta apreciabila fara sa fii nevoit sa-l dezactivezi, exista toate premisele ca consumul realizat sa fie mai mic decat in cazul in care ai fi circulat pe aceeasi distanta fara sa folosesti tempomatul.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde si de modul in care il folosesti. Daca folosesti des functia prin care masina revine la viteza setata anterior (atunci cand din diverse motive ai franat si doar apesi + iar masina accelereaza pana la viteza pe care o stabilisei anterior) e normal pt ca accelerarea se face intr-un mod mai "hotarat" de catre calculatorul masini decat ai fi facut-o tu clasic cu piciorul. Tot aceeasi situatie apare si in cazul in care folosesti des accelerarea masinii din butonul +, din motivele enumerate mai sus.

m-am jucat si eu si am stat cu okii pe consumul instant si parca a fost mai mic cind am butonat in comparatie cu talpa (poate ca o fi din cauza ca port 45 ?!?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa-ti zic, ca si eu sunt pe acolo la talpa, probabil la mine masina o are si mai grea. :(

Mie asa mi se pare, ca accelereaza mult mai hotarat decat o fac eu. Sau cel putin aceasta este senzatia mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare.... se poate monta pe 1.6 16V motor AZD ? daca da este cineva din bucuresti care se plictiseste sambata...

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

vreau sa stiu si eu daca se poate monta pe masina din semnatura .

referitor la tempomat am gasit de vanzare noua o maneta ... cea de tempomat si niste cabluri .

acum am o intrebare aia este toata instalatia ? doar trebuie sa o conectez si atat nu ar trebui sa mai aiba inca ceva ... ?

astept raspunsuri va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este complet. Kit-ul pt tempomat este compus din maneta de semnalizare ce are si butonul tempomatului si un cablaj.

In ceea ce priveste posibilitatea montarii la masina ta, nu-ti pot spune sigur. Depinde de ce model de acceleratie are masina, prin cablu clasic (mecanic) sau "drive by wire" (electric).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este electric adica rive by wire ca am curatat clapeta de acceleratie acum vreo 5 luni :ceuameni:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti sigur ca e electrica actionarea clapetei atunci merge montat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Care este lungimea sarmelor de la cablu de tempomat , am mufa , si as vrea sa stiu cam cate de lungi sa fac cablurile pentru tempomat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai poti sa le faci de 1m, montezi maneta, tregi cablurile pe unde trebuie si le tai apoi la lungimea necesara dupa care pui papucii tata la capete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este chiar asa sensibil airbagul incat m-as risca mult daca vreau sa fac eu singur instalarea kitului de tempomat?

adica... stiu ca in cazul unei explozii accidentale airbagul poate cauza rani serioase/moarte, insa... este riscant sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Singurul risc este ca airbagul dupa demontare/montare sa nu mai functioneze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt un golf 1.9 TDi, 2001, putere 90Cp,Tip ALH, aveti idee merge pus tempomat

alte date (decat cele ce tocmai le-am scis din talon) nu prea stiu :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt un golf 1.9 TDi, 2001, putere 90Cp,Tip ALH, aveti idee merge pus tempomat

alte date (decat cele ce tocmai le-am scis din talon) nu prea stiu :P

Merge, te intereseaza montajul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!