Jump to content

Vibratii intre 1800 - 2100 rpm.


Tudor_170VWP
 Share

Postare recomandată

Buna seara tuturor,

De 2 zile ma confrunt cu o problema care-mi sta pe creier si nu stiu cum sa-i dau de cap. Scriu aici poate vreun coleg s-a mai lovit de aceasta problema si cunoaste rezolvarea.

Problema sta in felul urmator: in mers, indiferent de treapta de viteza in care sunt - 1/2/3/4/5, apare o vibratie (trepidatie), ca un bazait, intre 1800 si 2100 rpm. Dupa 2100 rpm dispare, sau nu o mai simt / aud eu. de asemenea vibratia apare si la decelerare - in cazul franei de motor sau pur si simplu daca iau piciorul de pe acceleratie si scade turatia motorului.

Vibratia se simte / propaga din partea stanga fata a masinii (partea soferului) si pare ca ar veni din compartimentul motor . Am verificat carcasa filtrului, carcasa bateriei, capacul de plastic de deasupra motorului, captuseala capotei ... totul pare fixat bine si la locul lui.

Masina este Skoda Octavia Tour, motor AXR 1,9 tdi, an de fabricatie 2010.

Multumesc anticipat pentru eventualele sfaturi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu MARE MARE grija vezi daca face la fel si cu motorul oprit in mers. Inca o data MARE GRIJA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa precizez ca si daca stau pe loc si accelerez pana la 1800-2100 rpm, tot se simte vibratia.

Wub, multumesc de sfat, o sa incerc maine si asta ! Desi nu cred ca are o legatura, vibratia se simte la turatiile respective, indiferent ca am 15km./h, 30km./h sau 100 km./h ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune pe cineva sa tina apasat pe lampa de semnalizare stg si vezi daca mai face..asta bineinteles stand pe loc.daca nu mai face scoti lampa si bandajezi cu putina banda piciorusul de ghidare...o alta cauza poate fi panoul de radiatoare care vibreaza la o anumita turatie..rezolvare:burete. sper sa-ti fi fost de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut la o mașină problema asta la 2800-3000

Eu am avut la o mașină problema asta la 2800-3000

Am rezolvat prin schimbarea tamponului de sus al motorului. De menționat ca niciun mecanic nu a fost de acord că ar fi de la tampon, dar eu m-am încăpățânat să-l schimb. Era vorba de o vibrație la frecvente foarte joase, ca de subwoofer.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am rezolvat misterul ... Vibra semnalizatorul stang ... Incredibil :). Multumesc tuturor pentru sugestii !!!

Modificat de Tropy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

 Scriu si aici pentru ca pe celalalt topic mi-a fost sters postul. Si pentru ca nu am gasit o rezolvare la problema mea : Dupa inlocuirea planetarei dreapta (poate fi coincidenta, nu stiu) am observat o vibratie la 1900 de ture, in sarcina, in toate treptele de viteza dar cu precadere se observa la 3-4-5. De asemenea, am o vibratie/zumzait in plaja 3200-3600 de rot/min, si pe loc dar mai ales in sarcina si frana de motor. Adica toata masina intra in rezonanta foarte suparator. Am fost la 3 mecanici pana acum, suit pe elevator, strans, insonorizat, teste probe etc. Nu mai stiu ce sa ii fac si ma dispera.  Va rog poate a mai intalinit cineva asa ceva sau poate are cineva vreo idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Am rezolvat. Am inlocuit planetara si totul a revenit la normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Bună seara, 

Am o skoda tour 1.9 axr din 2008 și am un zgomot ca o rezonanta sau vibrație doar la 1900-2000 turații, pe urma dinspare. Am verificat tobă și m-am mai uitat pe la motor, dar sunetul de aude doar din mașină. Afara nu se aude. 

Atașez și un filmulet

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ionuț m ai un avertisment de la mine pentru deschidere de topic-uri aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!