Jump to content

problema ulei in evacuare SB


feather_cosmin
 Share

Postare recomandată

feather_cosmin

salutare , am si eu o problema la un motor 1.6td SB . am luat recent un motor si dupa schimbul de ulei am observat ca picura ulei pe la garniturile dinte evacuare si chiulasa numai la cilindru 1 si 3 . Care ar fi cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Compresie ai? Fa-ti un test de compresie. Si eu ma confrunt acuma cu aceeasi problema,numai ca la toate pistoanele. Iti dau un sfat. Datorita vechimii motoarelor,se aduna pilitura si depuneri pe fundul baii de ulei. Sfatul meu ar fi,sa o dai jos si sa o speli bi e cu motorina. Spala toata partea de jos a motorului. La mine il arunca uleiul pe evacuare. Nu iti arunca uleiul pe la joja?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

salutare , am si eu o problema la un motor 1.6td SB . am luat recent un motor si dupa schimbul de ulei am observat ca picura ulei pe la garniturile dinte evacuare si chiulasa numai la cilindru 1 si 3 . Care ar fi cauza?

 

nu iti curge ulei pe la garnitura de la capacul colbutorilor si sa ti se para doar ca curge intre evacuare si chiulasa? Sigur este ulei?

In nod normal pe acolo nu poate curge nimic, chiar si uleiul care ar iesi pe la simeringurile supapelor trebuie sa arda o data ce motorul functioneaza, In plus e vorba de etanseitatea acelei garnituri care nu lasa gazele arse sa iasa in compartimentul motor si sa aprinda ceva pe acolo.

Sau fiind diesel, motorina nu se aprinde in cilindrii cu pricina si ti-o arunca pe evacuare afara. Da si asta e cam imposibil

Din punctul meu de vedere este o ciudatenie si trebuie verificata minutios treaba.

Modificat de cristinel_bm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!