Jump to content

Octavia 3, bombonica alba!


warlock

Postare recomandată

de la cca 21800 euro cu tot cu optionale la 18870 euro. plus un set de anvelope de cca 300 euro.

 

sunt inmatriculate in jur de 10 bucati in toata tara conform statisticilor de la circulatie. 

Link către comentariu
  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • warlock

    25

  • cipriantoaba

    5

  • bogdan lungu

    4

  • rempha

    3

Interesant modelul de jante de tabla (nu mai necesita capac). Nu am gasit un pret...

Link către comentariu

Sunt ok dar scumpe pentru niste jante de otel.Mai pui 50 lei si iei 4 bucati.Masina chiar ca e bombonica.Drumuri bune!

Modificat de Fiestax
Link către comentariu

eu nu am gasit jante mai ieftine. iar sh nu am gasit deloc ET43


Drumuri bune!

multumesc

Link către comentariu

Multumesc pentru informatie, stiu ca se potrivesc fara probleme.

 

Cei de la care am cumparat mi-au zis ca modelul ales de mine ar putea fi cu probleme, altfel, daca nu aduceau ET43, luam exact ce mi-ai sugerat.

Link către comentariu

Bucuresti -> Moroieni (via Sinaia) cu deviere prin Balotesti, cu deviere prin Ploiesti: ~150km, consum 6.3

Moroieni -> Bucuresti (via Targoviste) cu vizita lacul Bolboci: ~200km, consum 5.4

 

post-8103-0-14448800-1413209345_thumb.jppost-8103-0-75734300-1413209354_thumb.jp

Link către comentariu

Ca sa treci prin Moroeni cam ataci un drum destul de prost. Nu ti-a fost mila de ea? :)

Trebuia sa merci de la Bolboci si spre Piatra arsa. Nu ai fost si pe Transbucegi? Eram curios cum ti s-a parut ca trage 1.2 TSI-ul. Mie mi-a placut.

Toate cele bune!

Link către comentariu

Pai transbucegi am ales, dar nu am finalizat traseul spre piatra arsa, am cotit spre pestera, scopul fiind bolboci.

Nu prea am dus masina la ce putea pt ca nu-i drum de forja, prea ingust, vizibilitate redusa, trafic intens(coboraumulte masini,era dupa ora pranzului)

Drumul e ok prin moroeni, e denivelat, nicidecum sa fie cazul de "mila". Cum incepi coboarea spre lacul bolboci sunt cateva zone mai urate, abordabile cu O3cu suspensie normala (eu am pachet drumuri grele), probabil cu suspensie sport cam lasai ceva vorbe de duh....

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

post-8103-0-28563600-1413975030_thumb.jppost-8103-0-30926900-1413975036_thumb.jppost-8103-0-71618200-1413975101_thumb.jp

 

cateva fotografii dupa prima spalare mai temeinica (de 3 luni).

deocamdata nimic de rau de raportat, totu-i frumos!

Modificat de warlock
Link către comentariu

Am montat jantele si anvelopele.

 

Jante Alcar "hibride" R15 112 ET43

post-8103-0-49862900-1414070876_thumb.jppost-8103-0-61515600-1414070882_thumb.jp

Anvelope Dunlop WinterResponse 2: R15 195 65

post-8103-0-79799700-1414070894_thumb.jppost-8103-0-55800300-1414070899_thumb.jp

 

pe masina arata asa:

post-8103-0-71425100-1414070953_thumb.jppost-8103-0-59052900-1414070963_thumb.jp

 

cu jantele originale (Ilias 16'')

post-8103-0-51666100-1414070941_thumb.jp

 

-------------------------

post-8103-0-66897800-1414071001_thumb.jp

Link către comentariu

Interesanta alegerea de jante. Recunosc ca acel design l-am vazut doar pe masini de teren.

Combinat cu garda la sol chiar arata a SUV. Nu neaparat ceva rau daca asta a fost si intentia.

Link către comentariu

Nu te supara, stiu ca fiecare cu gusturile lui....dar jantele pe care le ai pus strica aspectul masinii...

Link către comentariu

Stiu, imi placeau mai mult cand stateau jantele pe birou decat montate.

Dar nu ma intereseaza!

Faza cu janta x nu merge pe modelul y tine de gustul fiecaruia, insa in cazul asta nu as fi avut decat alternativa janta neagra. Oricum scopul era sa nu folosesc jantele de aliaj pt iarna.atat.

Modificat de warlock
Link către comentariu

Eu la masinile anterioare am folosit pneuri de iarna pe jantele de aliaj care erau pe masina.Nu am avut deloc probleme, iar de zgariat nici vorba.Majoritatea se zgarie de la parcarile pararele cu bordura cand roata se freaca de ea.Atata timp cat nu faci offroad extrem cu masina poti merge linistit si cu jantele de aliaj iarna.De indoit le poti indoii le fel de bine si vara.Oricum nu mai conteaza ce zice unul altul..fiecare e liber sa-si cumpere ce vrea.Ce ai pus tu pe jante sunt niste pneuri de nota 10+.  

 

PS: jantele nu sunt deloc urate, arata ciudat pe masina doar din cauza pachetului de drumuri grele din cauza ca masina e prea inalta.

Modificat de ajaccio
Link către comentariu
  • 3 months later...

arata ciudat pe masina doar din cauza pachetului de drumuri grele din cauza ca masina e prea inalta.

Cred ca asta e.

 

 

---

Am ajuns la 8500 km. 

Nivelul ulei nu a scazut, nu scartzaie nimic, nu troncane nimic, bolero merge fata probleme, nu am zgomote "ciudate"....

---

La mers in Bucuresti, temperatura -5..5grd, trafic ceva mai lejer (nu ore de varf), distante mici (5-6km), consumul mediu este 7.9.

---

Am fost pana la cota 1400 Sinaia: la coborare, pana in oras nu s-a incalzit motorul lichidul de racire :)...interesanta treaba.

Consumul Sinaia-Bucuresti 3.9: mers putin peste limite, mers relaxat...dar e la vale.

Link către comentariu

Salut. M-ar interesa capacelul care este prins intre prezoane, acela care acopera gaura din mijlocul jentii. Aveti ideea unde as putea gasi un set similar? Eu pentru iarna am jante negre de tabla si nu as vrea sa pun capace.

Link către comentariu

Nivelul la ulei va incepe sa scada daca mergi mai sportiv cu masina. Eu in 25.000km am completat cu 500g ulei; odata la 9.000km, iar a doua oara la 21.000km. 

Am avut aceeasi motorizare si mi-a placut maxim motorasul. 

Link către comentariu

 capacelul care este prins intre prezoane

Salut, acela a venit cu jantele. 

La prima cautare nu am gasit pe undeva cu skoda, ci doar astea cu vw

Link către comentariu

daca te referi la cel cu logo ul skoda, am vazut la brady...costa 32 de lei bucata....

edit pt jantele de aliaj sunt cele la care fac referire, deci nu te ajuta.

Modificat de cristiansen077
Link către comentariu

De capacele astea intreba colegul

post-8103-0-67331000-1425073393_thumb.jp

 

Cred ca ar merge si capcele care vin pe ax, sugerate de tine, dar cred ca isi dorea din acelea care sunt sustinute de prezoane. 

Modificat de warlock
Link către comentariu

Exact ca cele de mai sus (chiar si argintii, le-as vopsi in negru), capacele sustinute de prezoane care ar fi mai greu de furat (trebuie desfacute toate prezoanele).

Dar nu vreau sa mai poluez acest topic mai mult, asa ca daca stie cineva de unde as putea cumpara asa ceva astept PM. Multumesc.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!