Jump to content

Octavia 3, bombonica alba!


warlock

Postare recomandată

Salut, 

 

Am o Fabia 1.2 HTP/55CP luata de noua...am zis ca dupa 3-4 ani ne vom schimba masina! Au trecut 8! Foarte multumiti de ea!

 

Acum, cu bebe, se cam cerea o "caruta" mai mare. Dupa cautari si sh, fara a fi multumit de ceva, am decis sa ne luam o Skoda Rapid....si dupa ce am configurat..am realizat ca pentru o diferenta de 2500e puteam lua Octavia! Dupa 2 luni de gandire la rece, configurat 1.4+parbriz incalzit, etc...am ramas tot la 1.2, altfel intra in schema Suzuki S-Cross :)

 

Dupa inca 2 luni, a ajuns o Octavia 3 echiparea Elegance MY2015, 1.2 TSI, 105CP, culoare alb candy, jante 16 Ilias, volan 4 spite.

 

PE4 Airbag-uri laterale spate --274,04
  6T2 Iluminare spatiu pentru picioare -- 12,40
  PJ1 Jante aliaj usor Ilias 6.5x16" 0,-- 0,--
  UE4 MDI (Multimedia Device Interface) 0,-- 0,--
  PK4 Pachet drumuri grele -- 147,56
  RAC Radio-CD & MP3-player Bolero MIB -- 130,20
  PW7 Scaune fata / spate incalzite -- 321,16
  7X1 Senzori parcare spate -- 314,96
  PKC Simply Clever: protectie podea portbagaj cu fata dubla -- 49,60
  PLC Spatare scaune fata imbracate in piele artificiala -- 22,32
  8M1 Stergator luneta -- 71,92
  PL1 Sun and Pack 1 parasolar mecanic luneta -- 131,44
  PH7 SunSet 107,-- 132,68
  Proiectoare fumurii

 

Am ajuns la 15500e - dupa reduceri, rabla....

 

Pe 23.07, FIX la 8 ani dupa ce am ridicat si Fabia (cea rosie din imaginea de mai jos) de la Aviamotors Buc, am ajuns sa luam si O3!

post-8103-0-49256300-1406714592_thumb.jp

 

Alte imagini:

post-8103-0-59390500-1406714623_thumb.jppost-8103-0-93542000-1406714627_thumb.jppost-8103-0-01902200-1406714632_thumb.jppost-8103-0-84049500-1406714635_thumb.jppost-8103-0-00149400-1406714638_thumb.jppost-8103-0-31079500-1406715287_thumb.jppost-8103-0-09559300-1406715295_thumb.jppost-8103-0-62287000-1406715298_thumb.jppost-8103-0-29282900-1406715302_thumb.jppost-8103-0-93247200-1406715304_thumb.jp

 

 

Modificat de warlock
Link către comentariu
  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • warlock

    25

  • cipriantoaba

    5

  • bogdan lungu

    4

  • cristiansen077

    3

Felicitari pentru achizitie, drumuri bune si multi kilometri fara nicio problema iti doresc!

Este exact culoarea care-mi place la Octavia, chiar si la acesta generatie... :icon_thumleft:

Link către comentariu

Sa o stapinesti sanatos!

Am un cumnat care se tot uita exact la acest model, as vrea sa stiu motorul asta daca e tot acela prost,plin de bube si de riscuri,care a facut o ""legenda "" infricosatoare in jurul lumii legata de O3 cu 1.2 tsi. Multumesc.

Link către comentariu

deraiem de la subiect. legenda e legata de Octavia 2, 1.2 TSI, problema reparata si cu garantie 4 ani - pt  sk rapid.

octavia 3 are distributie curea, 16 valve. poate alege O3 sau Rapid, fara griji.

 

Revenind la subiect:

culoarea a fost aleasa de pustiulica, l-am pus sa ne zica daca vrea alb sau albastru (face acum 2 ani)...acum e innebunit dupa masina, nu mai vrea in Fabie, ii place in Octavie manerele, luminile, beepul de la senzorii de parcare, ma pune sa merg "tare" sa simta acceleratia...

 

Masina e super ok, la banii astia nu gasesti nimic pe piata, sunt multumit cum trage, dar inca nu am tras de ea sa vad cam cat poate. 

Pe o masina SH eram dispusi la 10-11miiE - nu m-a convins nimic.

 

De cand am masina, am lasat motocicleta acasa!


Felicitari pentru achizitie, 

 

Sa o stapinesti sanatos!

Multumesc!

Modificat de warlock
Link către comentariu

Felicitari pentru masina!

 

Motorul trage destul de bine, mai bine decat cel de pe Skoda Rapid (le-am testat pe amandoua) iar pachetul drumuri grele este fenomenal! garda mai inalta, scut sub toata masina si suspensie mai moale (si asta am testat la mai multe octavii 3 si am vazut ca PDG are suspensia mai moale).

 

Felicitari inca o data!

Modificat de mobert
Link către comentariu
cristiansen077

Sa o stapaniti fara probleme! Cum va impacati cu suspensia si zgomotele ei?

Un upgrade pt lumini? Mi au ramas de la a mea faruri noi bixenon adaptive cu led line, black pack de vrs care pe o masina alba da foarte bine (depinde si de gusturi) si un filtru tip panel k&n...dc te interesaza ceva, vorbim pe p.m.

Culoarea o prinde foarte bine, iar comparativ cu generatiile anterioare arata mult mai bine.

Link către comentariu

Suspensia cam galagioasa la peste anumite chestii, comparativ cu fabia.

Per total, oricum mai confortabila, imi place sa o conduc. Abia am 200km, nu pot emite prea multe pareri.

Si fabia imi face placere sa o conduc, chair dupa ce coboram de pe moto.

Deocamdata nu ma gandesc la lumini extra, inca nu am mers cu ea in afara localitatii. Poate doar becuri philips. Led pe fata arata bine, stiu.

Am pus proiectoare fumurii, care arata mai bine decat cel standard, ma bucur ca am avut inspiratia sa aleg asta.

Sper sa o inmatriculez in timp util pt vacanta spre grecia, ar fi si pacat. Numere nu am vazut nimic interesant. Poate mqb...sau hpy happy!

Link către comentariu

Felicitari colegul ptr masina. Frumoasa ca intotdeauna !!! Si mie mi-a placut alb insa eu am ales bej la interior si trebuia sa fac cumva diferentierea intre interior si exterior si am ales albastru.

 

Acest motor de 1.2 este fenomenal, ma surprinde mereu consumul la drumuri lungi:

- 5.6 % cu clima pe 22 grade si 140 km/h pe A1 iar Pitesti - Slatina peste limitele de viteza;

- 3.7 % Craiova - Slatina ....cam mangaiata pedala de sotie dar totusi 3.7 %;

- 4.8 % Slatina - Deva asta iarna cu rotile de iarna.

 

In conditiile astea: WHO NEEDS TDI :))

 

(te-am corectat eu :) )

Modificat de Bwwlan
Link către comentariu

Frumoasa, cati mai multi km fara evenimente neplacute.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Am ajuns la 15500e - dupa reduceri, rabla....

 

 

 

 

de la ce dealer  ai cumparat masina si care a fost reducerea propriu zisa

Link către comentariu

Luata de la aviamotors.

Reducere 800 pt ca a fost credit + 900reducere dealar.

Am venit dupa un drum in grecia, zona halkidiki (vrasna).

Masina plina ochi cu bagaje, deh, copilu'

Consum 6.6, aprox 1400km, vreo 2 ore in total pierdute in vama, pod, accident...si am tras tare,nu m-a interesat consumul.

Cand au auzit posesorii de1.9/2.0tdi ce motoras am se uitau lung, de parca nu mai existau alte motoare peplaneta asta.

Spre rusinea mea, nu are nicio poza....nu m-a inspirat nimic, am poze de vacanta doar.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

hai ca am reusit si eu sa vad un consum mai mic.

consum 4.4 - Ploiesti -> Bucuresti (60km), mers cu 10-20kmph putin peste limita permisa, drum liber. 

Probabil ca un 5.0 e mai aproape de adevar si normalitate pe drumul acesta.

Link către comentariu

Avantaj client:

 

$O5                     Actiune CleverPack                                                 -600,--              -744,--

Reducere dealer                                                                             -600,--              -744,--

 

Set roti de iarna de aliaj 15” gratuit

  

eu atat am obtinut se putea mai bn tinand cont ca acesta este pretul ?

Accesorii:

 

1                         tichet rabla                                                        -1.169,35           -1.450,--

 

Pret vehicul de baza

16.540,64

20.510,40

Link către comentariu

Eu la seat am obtinut cca 2900 euro cumulat porsche leasing si dealer plus un set de anvelope de iarna pe 16".

Link către comentariu

wow nice ... se putea mai bn si la mine sa inteleg ... probabil bucuresti are un volum mai mare de comenzi eu fiind din constanta dar cred ca se putea oricum mai bine am avut doar o contra oferta de 500 e de la brandy daca era ceva mai mare acolo cred ca avia constanta era mai darnica 

Link către comentariu

nu, e vorba de skoda. uita-te pe strada cate octavia 3 s-au vandut. daca vand la greu nu au nici un motiv sa faca reduceri.

Link către comentariu

Putin peste 3000 din ce valoare? 23k

Eu am avut valoarea de aproape 19k pret lista.

Si da, deja e plin bucuresti de sk o3, rapid...seat st?...doar la cladirea porsche am vazut.

..usor usor vine iarna, va trebui sa iau anvelope de iarna.

M-am decis la jante otel 15 5x112 et43, anvelope dunlop winter response 2, 195 65 r15.

Pret total undeva aproape de 2000ron.

Ieri am si azi de dimineata am folosit scaunele incalzite (multumire si in spate langa pustiulica), hmm, ce bine e.

Modificat de warlock
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!