Jump to content

Alarma Originala


big danny
 Share

Postare recomandată

NU e cu suruburi, ci cu nituri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat, vazusem o poza in care apar numai suruburi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ews, confim, doar pocnituri se pot prinde dar e destul de greu de bagat capsatorul, asa ca poti folosi niste suruburi dar trebuie sa ascunzi o piulita captiva pt acel surub.

 

@kinzo, acea situatie descrisa de tine e single use. daca vrei detalii sa vezi cum activeaza o alarma in mod normal, imi dai o adresa de mail si iti trimit un clip sa vezi cum reactioneaza masina dupa ce a fost armata masina.

 

 

stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se numesc popnituri :)

Daca nu se poate introduce clestele, desi cred ca merge, se pot folosi dibluri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, Valentin!

Popnituri.

Ca sa fie informatia corecta si pana la capat, eu am incercat sa strang cu un cleste ca cel din atas:

Daca se foloseste cel drept, e posibil sa fie cu succes.

post-130939-0-72661500-1396294750_thumb.

Modificat de gaborvad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi m-am jucat cu cu interfata și am activat alarma ( eu știind ca nu am alarma) și surpriza. Alarma funcționează. E modelul cel mai simplu cred, nu are senzori de înclinație nici de interior dar sunt mulțumit ca exista și asta. De sunat suna chiar tare după ce am activat mod ROW. Mulțumesc la toți de sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Si eu am o alarma cred ca tot cel mai simplu model si am reusit sa-i activez un "feature" "minunat"... 

Dezarmez alarma, deschid portiera, o inchid... astept 1 minut... deschid portiera (se deschide) si alarma incepe sa sune.

 

Alarma nu functiona deloc si am dat jos roata dreapta si am curatat mufa de alimentare/date , am jucat cu diagnoza ( acum mult timp )  am schimbat sunetul alarmei dar nu reusesc sa ii dezactivez armarea alarmei fara a incuia usile. 

Poate a mai reusit cineva chestia asta.

 

Daca dupa ce dezarmez bag cheia in contact, alarma nu se mai armeaza.( merg acuma sa verific la masina treaba asta)

Multumesc.

Modificat de feliugabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca masina  (alarma) nu vede portiera deschisa. Ce alarma e ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am apucat sa fac un log cu id-ul alarmei...(nu stiu daca se poate insa) dar e alarma simpla, fara perimetru, fara senzori de interior...e cea simpla.

 

Insa problema ramane cu armarea alarmei fara incuierea usilor.

Stiu ca daca armez...astept o perioada si apoi dezarmez ...dupa o perioada de timp masina se incuie inapoi singura.

 

Am sa fac un filmulet ca sa intelegeti ce spun, poate nu sunt destul de clar. Nu inteleg ce vrei sa zici cu alarma nu vede portiera deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te intreaba daca in bord se vede pictograma de usa deschisa atunci cand o deschizi.

 

Este foarte ciudat ca la a doua deschidere a portierei sesizeaza...

Verifica ce alarma ai...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi aduc aminte, am vazut semnul de portiera deschisa atunci cand o deschid.( Trebuie sa verific asta sigur )

Nu stiu cum sa vad tipul de alarma ce o am instalata pe masina. Masina a fost adusa din germania si nu am documentele cu optionalele masinii.

Din VCDS cum pot sa vad asta ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU poti vedea cu VCDS deoarece alarma nu este OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am instalat alta alarma AM pe masina, deci este ceva care se activeaza/dezactiveaza din VCDS. De ce zici ca nu e OEM ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca alarma OEM nu are perimetru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dacai montat xenoane, posibil s-a deranjat senzorul de la capota 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba au csenoanele cu senzorul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cand am descris problema am specificat ca am alarma simpla...fara perimetru.

Nu am montate xenoane, insa iarasi nu inteleg ce legatura are senzorul de capota cu deschisul portierei.

 

 

Am facut testul cu capota : am armat masina cu geamul  deschis si cand am deschis capota suna alarma. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era vorba sa verifici daca se vede in bord deschiderea portierei, nu a capotei. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut

Eu in ianuarie mi-am luat un Passat Variant 2.0, iar la 2 luni mi-au spart masina si mi-au furat navigatia (RNS 510)... dauna de 16.800 lei. Habar nu am avut ca masina are alarma standard, abia atunci cand a venit politia, am tras de niste cioburi ramase in usa si a inceput sa "piuie". Aceasta alarma merge setata? senzori de perimetru sau senzori de soc?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in functie de echipare, ai cu senzori de volum - care te ajuta cand intra in masina.... sau nu. Senzori de perimetru sau soc... nu au, din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, am gasit o problema destul de nasoala la masina unui var care tocmai si-a luat un passat din 2010 si are alarma de fabrica..dupa inchiderea masini din telecomanda portbagajul se poate deschide daca se apasa de 2 ori pe butonul de deschidere de la portbagaj..am ramas uimit, asta am facut-o eu intamplator, bine ca nu a facut-o altcinva..ce ziceti se poate seta ceva sau schimba ceva la alarma asta ??? Va multumesc anticipat..

Salutare, am gasit o problema destul de nasoala la masina unui var care tocmai si-a luat un passat din 2010 si are alarma de fabrica..dupa inchiderea masini din telecomanda portbagajul se poate deschide daca se apasa de 2 ori pe butonul de deschidere de la portbagaj..am ramas uimit, asta am facut-o eu intamplator, bine ca nu a facut-o altcinva..ce ziceti se poate seta ceva sau schimba ceva la alarma asta ??? Va multumesc anticipat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba are alarma cu activarea functiei selective lock? Dezactiveaza din BC sau din VCDS respectiva functie si totul va functiona doar la o singura apasare a oricarui buton. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai, colegul spune ca desi incuie masina, poate deschide portbagajul, el nu se incuie!

Nu pare totusi sa aiba legatura cu alarma, nu ea genereaza acest defect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dany, eu cand citesc buton deschidere portbagaj ma gandesc la cel de pe telecomanda, nu la clapeta de portbagaj :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pronet ..la clapeta de pe portbagaj ma refeream...

Am mai observat ca daca stau in masina si blochez usile de la butonul de pe usa atunci se blocheaza si portbagajul..deci inchizatoarea e buna..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!