Jump to content

Bujii 1,8 TSI


trans30
 Share

Postare recomandată

Salut,

As dori si eu niste opinii pertinente legate de faptul ca daca merg pe un magazin online de piese auto si selectez bujii pentru Passat B6 1,8 TSI imi ies costuri de peste 40 lei / bujie.

Daca insa caut dupa tip bujie (14x1,25 si adancime 19), acelasi productor gasesc la cost de 10- 

Are legatura cu "obraz subtire cu cheltuiala se tine" si se pot folosi si cele ieftine sau difera constructiv?

 In al doilea rand, la cat se schimba bujiile a 1,8 TSI?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel recomanda si dealer(cartea de servis) la 60mi/km.Eu personal as merge pe cele originale care le gasesti la orice dealer VW.(chiar daca sunt mai scumpe)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebam care ar fi diferentele constructive (daca exista); in ceea ce priveste comparatia cu o Dacie:

- cap bara directie SWAG e 75 lei pentru Logan, iar o bujie Beru e 20 lei (exista si la 10 lei)

- la Passat: cap bara directie e 59 lei tot SWAG, iar bujie pe Beru nu are, dar merge si ce da robi_zet

Mentionez ca preturile sunt tot de pe autokarma.ro

Deci sunt mai ieftine piesele facute de acelas producator pentru Passat decat pentru Logan (am mers pe acelasi producator pentru a avea referinta de calitate).

 

Cartea de service nu e de mare importanta deoarece trebuie sa te iei in calcul garantia producatorului piesei. Spre exemplu, eu folosesc ulei Castrol 5W 30 Edge care are 2 ani garantie sau 32000 km cnf site producator http://magnatec.castrol.com/en/oil-selector.html; acelasi ulei la reprezentanta ti-l schimba la an sau 15 000 km.

Eu pun numai filtre MANN pe masinile mele de 11 ani, iar cred ca suntetii de acord ca MANN e una din cele ai bune firme in domeniu; diferenta e ca le iau la 1/3 din pret reprezentanta.

 

Va multumesc pentru impresii, dar intrebarea ramane valabila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unu nu inteleg:

1. scopul acestui topic.

2. tu pui intrebare/intrebari, si tu vii cu niste explicatii. vrei sa ne demonstrezi ceva?

 

eu trag concluzia ca e mai ieftin sa ai passat decat logan. o fi pe bune comparatia? calitativ stiu diferentele, e spui tu, nu prea am studiat.

 

repet: scopul? ce invat eu din topicul asta????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comparatia o poti verifica ( de aceea am pus si link); ideea era, ca cineva cu experienta in domeniu, sa-mi dea o explicatie si o informatie. 

Daca ceea ce cred eu se adevereste vei putea, inclusiv tu gaborvad, sa cheltui mai putini bani pe intretinerea masinii. Poate tu nu esti nevoit sa faci economii, dar alti sunt.

merci pentru interventie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Man tu ai intrebat care e diferenta intre bujiile de 40 lei vs 10 lei. Alea la 10 lri mai mult ca sigur sunt universale. Nu au specificatiile care iti trebuie tie chiar daca la dimensiuni sunt aceleasi. Daca te hotarasti sa pui de 10 lei sa ne spui si noua cum merge masina dupa.... asta daca vrei sa te risti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La ultima revizie mi-au fost schimbate (si) bujiile, conform facturii mi s-au pus unele cu cod 06H905621 - bujii Longlife. Sunt aceste bujii potrivite pentru motorul 1.8 TSI? Intreb pentru ca masina se simte mult mai lenesa dupa acea revizie si incerc sa gasesc cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la 1,4 TSI am dat pe o bujie 90 ron.Ma indoiesc de faptul ca pentru 1,8 sa fie mai ieftine.Am pus ce se recomanda pe original.Nu mai retin marca insa mai ieftine nu cred ca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ultima revizie mi-au fost schimbate (si) bujiile, conform facturii mi s-au pus unele cu cod 06H905621 - bujii Longlife. Sunt aceste bujii potrivite pentru motorul 1.8 TSI? Intreb pentru ca masina se simte mult mai lenesa dupa acea revizie si incerc sa gasesc cauza.

Sunt bune bujiile. Poate ti-au facut un update de soft si de acolo problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!