Jump to content

Jante / anvelope [Passat CC]


alaraw
 Share

Postare recomandată

Salut, VW recomanda 205/50/R17, asa le-am luat si eu. La jante, le corespund cele de 6.5J ET39. 
Cu 7.5J zic si eu ca-i mai bine sa mergi pe cele 235/45...

 

Numai ca, ii seminificativa diferenta intre 205/50 si 235/45 la pret...  :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strict informativ, ca tot suntem pe topic de pneuri, NU va luati cauciucuri Riken (Maystorm cel putin), sunt cele mai proaste cauciucuri pe care le-am avut pe masini puse vreodata.

Au cateva luni vechime, scot un sunet de parca am probleme pe la rulmenti, iar aderenta pe suprafata uda este cea mai proasta. La depasire la 80km/h la revenire pe banda s-a intamplat sa intre masina in derapaj fiind ud pe jos.

Am facut un drum pana la Sibiu iar majoritatea drumului a fost ud, am mers de parca eram pe zapada si polei, fix aceeasi senzatie de nesiguranta o aveam, intram intr-o curba mai tare, derapam, apasam mai tare acceleratia 1-a , 2-a  derapa de rupea.

Frana pe suprafata uda este execrabila, cred ca tin mai bine niste cauciucuri vechi de 5-7 ani dar bune (continental pirelli etc) decat porcariile astea.

 

Daca tineti la viata voastra, nu va luati Riken .

Modificat de bubu182
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim frumos ....de Nexen stie cineva ceva ?

Multumim frumos ....de Nexen stie cineva ceva ?

Multumim frumos ....de Nexen stie cineva ceva ?

Multumim frumos ....de Nexen stie cineva ceva ?

Multumim frumos ....de Nexen stie cineva ceva ?

Multumim frumos ....de Nexen stie cineva ceva ?

Multumim frumos ....de Nexen stie cineva ceva ?

Multumim frumos ....de Nexen stie cineva ceva ?

Multumim frumos ....de Nexen stie cineva ceva ?

Multumim frumos ....de Nexen stie cineva ceva ?

Multumim frumos ....de Nexen stie cineva ceva ?

Multumim frumos ....de Nexen stie cineva ceva ?

Multumim frumos ....de Nexen stie cineva ceva ?

Multumim frumos ....de Nexen stie cineva ceva ?

Multumim frumos ....de Nexen stie cineva ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e sa va feriti de anvelope ieftine gen Nexen, Riken, Linglong si restul.

Daca e cauciuc de iarna, atunci Continental WinterContact, de departe cea mai buna alegere.

Stiu ca e o investitie sa dai 650 RON+ / bucata, dar e vorba de viata noastra, nu pe pneuri se economiseste!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare dragi posesori de Passat CC!

 

 Vin la voi cu o intrebare care am observat ca regaseste des pe acest topic, dar pentru o confirmare cat mai exacta pentru mine mi-a permis sa va deranjez.!

  Intrebarea este:

 " Se pot folosi jante de 16 si cauciucuri pentru meleagurile noastre pe anotimp de iarna? "

 

Daca da poate ma ajutati si cu niste sfaturi in ceea ce priveste dimensiunile anvelopelor care ar fi cel mai potrivite in aceste conditi precum si o marca care din experienta voastra credeti ca merita pentru achizitie (pret-calitate)! 

 

Va multumesc anticipiat de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai discutat pe undeva problema folosirii de jante R16 pe CC,un coleg forumist confirma ca se poate,dar un singur lucru e clar,CC-ul in mod oficial suporta minim R17,mai jos e experiment propriu la fiecare.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand imi cer scuze pt postarea REPETATA de mai sus ...deficienta tehnica ...cat priveste dimensiunea 205/55/16 pt CC desi e trecuta in cartea masinii ...nici eu nu o recomand .Avand 235/45/18 am mers la vulcanizare si am pus 205/55/16 (avea la vanzare omu si vruiam sa iau) - efect ...masina s a lasat mult mai jos asa incat am realizat imediat ca la iarna voi fi cu PLLUGUL nu cu Cc. La dimensiuni pe 16 eu zic ca sigur vei face praf burta masinii ,praguri etc.Daca nu experimentam concret dim pe 16 nici eu nu as fi crezut ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut eu 215/55/R16 care sunt echivalente cu 234/45/R17 si s-au comportat exemplar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu de iarna am tot 215/55/R16 si este compatibila cu 235/40/R18.

Aveti aici un calculator pt calculul echivalentei cauciucurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jante de Audi 17 inch, 5x112 / J 6,5 / ET 43/ alezaj 57,1 se potrivesc pe CC ?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

ce sa aleg intre nokian WR A3 si nokian WR D4 (205/50/R17)

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru jantele de 18 . interlagos . mereu am folosit anvelope  235/40/18

 

acum ma gandesc sa trec pe 245/40/18 . sa fie mai late . as putea intampina ceva probleme ?  am nevoie de altfel de jange sau sunt ok ale mele ? si . daca rulez pe fata 235/40/18 si spate 245/40/18 ar fi o problema pentru ca e 4*4 nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mă poate ajuta cineva cu o înformatie legata de întrebarea mea de mai sus. Nu de alta dar sa nu cumpăr jante aiurea. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic se potrivesc, nu stiu la aspect ca e o mica diferenta la ET, pe cc fiind 41, astea o sa fie un pic mai in interior dar nu stiu cat va fi de vizibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6,5J pe 17? ai grija cat de late sunt cauciucurile pe care le montezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt montate anvelope pe jante. Este in plan de achizitie, de aceea va cer sfatul. Doresc sa le echipez cu anvelope de iarna.

Sa inteleg ca ma complic si mai bine caut dimensiunile standard de pe CC ?

Modificat de yrynel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La prezoane se potrivesc , janta e un pic mai "strimta" 6,5 fata de 7 j sau 8j dar eu as pune un cauciuc pe ea si neaparat asa sa o montezi pe masina sa vezi cum apare .Cu Et e simplu cu cat e mai mare nr 43 , 47 roata intra sub aripa cu cat e mai mic 41 , 38 cu atat roata e scoasa in exterior .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Imi caut cauciucuri de iarna ,vreau sa stiu daca se mai potriveste vreo dimensiune , in afara de 235/45/17 , pe care o am acum.Jantele sunt originale de Passat CC.Multumesc pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si eu am aceasi problema janta 8j, cartea masinii zice 235/45/17 , sa incerc alta dimensiune nu stiu daca e ok apoi mai e si Politia ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,  am pus jantele de iarna  si sunt 225/60/R16, se potrivesc perfect, aspectul general are de suferit, dar asa am cumparat masina din Germania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o poza cu masina, sunt curios cum arata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inainte si dupa (vara si cu plachetele de R-Line si dupa iarna) e o mare diferenta

post-149715-0-57750000-1445330665_thumb.

post-149715-0-14402200-1445330681_thumb.

post-149715-0-08709400-1445330689_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Jante / anvelope [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!