Jump to content

Retrofit volan multifunctional


alexarad
 Share

Postare recomandată

Da, baterie e slabita, urmeaza sa fie schimbata
Posibil sa fie si problema cu controalele tot din cauza bateriei slabite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba bateria, codeaza si vedem dupa aceea daca mai apare sau nu,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Iulian passat b7

Salut ! Am schimbat spira volan si acum imi cere sa fac calibrarea in basic setings. Codul de eroare este 1140738. Trebuie sa dau security code pentru a putea face calibrarea. Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,ptr adaptare G85 trebuie codul de securitate..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!

Daca am gresit cu ceva prin aceasta postare rog sa se corecteze (este prima postare)

Am tot citit despre retrofit volan si tempomat si m-am hotarat sa fac si eu aceste modificari, masina cu pricina este un passat b7 din 2011, cffb 2.0tdi, berlina.

M-a ajutat cineva cu vcds si am gasit urmatoarele coduri pe masina

IMG_20180417_131046_632.thumb.JPG.018e7caaa0719dcf4d8aaaab720b359f.JPG

IMG_20180417_131017_304.thumb.JPG.49f1859175964a9b8544d8a557668dc0.JPG

 

Am gasit sa achizitionez urmatoarele piese si am nevoie de cateva pareri daca se potrivesc codurile

Multumesc!

Cablu airbag

IMG_20180417_132459_954.thumb.JPG.2d097ac9b05ac552edbff3d2b874178f.JPG

 

 

Grup manete cu calculator si spira

IMG_20180417_131300_957.thumb.JPG.4c991ce5278e949d84163d6e7cb13d72.JPG

 

IMG_20180417_131202_009.thumb.JPG.3807f5a6aacaf11392f06bfd11a15da3.JPG

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de cablaj,spira volan si manete(asta daca nu ai pilot si vrei sa montezi) Ce volan vrei sa montezi?

Calculatorul coloana cu AK nu se foloseste pe masina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina nu are pilot si nici comenzi, as vrea sa le pun pe ambele

Volanul ramane cel de pe masina, am achizitionat doar comenzile

IMG_20180417_141546_024.thumb.JPG.6e06455ecf0e36439743c7d155483bd6.JPG

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca sunt multe discutii pe aceasta tema dar cele mai multe postari despre acest retrofit sunt in aria golf 5 si mai putine despre passat b7, in principiu stiu ce piese am de achizitionat dar nu vreau sa fac o confuzie in legatura cu codurile necesare pt ca nu vreau sa dau banii pe piese si sa nu le pot folosi.

Cel mai mult ma intereseaza codurile pt piese care sa suporte comensi si tempomat, astea sunt bune?

calculator coloana/spira 5K0 953 569 T 

cablu airbag 3C8 971 584 F

Comenzi volan 3C8.959.538.F

Modificat de cyp_mg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spira si cablajul sunt ok.Comenzile.....ai incercat sa le montezi in volanul tau?? Ca nu vor avea loc...sub capacele alea de regula e cauciuc plin...nu au loc fizic butoanele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cumpara direct volan cu comenzi - unul la mana a doua, fara airbag,este in jurul la 350 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comenzile s-au potrivit perfect pe volanul de pe masina, acel cauciuc de sub capacele de plastic avea decupaje iar comenzile cu butoane au intrat in acele forme deja existente

Va multumesc pt confirmarea codurilor, urmatoarea etapa- achizitionarea pieselor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa achizitionez acest grup complet de manete cu calculator/spira, dar vad ca mai sunt cateva coduri de piese pe langa cel de calculator ( ma refer la cele cu B si H in coada, care nu stiu ce reprezinta) sau este mai bine sa le caut separat?

221BE9DE-8C2A-4E44-93DD-A8E15736EF23.thumb.jpeg.f19dd2ecbf2751b437e9e17db46f4536.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este ok pt masina ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, merci, in cazul asta dau comanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut !

La volanul multifunctional din piele ( Passat B7) se pot pune padele ?

Eu posed volan cu padele, as dori sa il schimb, insa ceea ce am gasit ( la pret rezonabil) nu are padele / nu e model cu padele ..

 

Multumesc!

Modificat de Manuel N.
Citeste regulamentul forumului. First/last warning.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu se pot pune. Nu au gaurile în brate, ca să le poți instala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

1. nu merge direct, cu aceste comenzi - daca totusi il vrei pe acesta, atunci trebuie sa cumperi un modul, al carui cost depaseste 200 euro, pentru a le face functionale.

2. exista o varianta mai simpla de comenzi, cele fara pilot automat pe volan, care merge la tine. Acelea se pot pune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stanila Alexandru

Salutare,

Vreau sa imi schimb volanul cu unul cu padele si am gasit unul, dar eu am ACC, iar cel pe care vreau sa-l achizitionat are butonul CNL in locul ACC-ului.Se pot monta butoanele mele pe noul volan?Trebuie vreo codare pt asta?Din cate stiu acest retrofit este plug&play.Corect?

Multumesc

 

2085921554_ScreenShot2019-02-12at15_24_26.png.1e13b7c38459fa50a85fb21fca96f8ae.png1654516170_ScreenShot2019-02-12at15_25_33.png.6af0a092166e758f2419491d6fbbf733.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.am un passat b7 care are din fabrica pilot automat dar nu are comenzi.pe lânga volan ce mai trebuie sa cumpar?daca are pilot deja,mai am nevoie de spira sau calculator?trebuie si codat dupa modificare?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calc de coloana de volan. si cablaj de airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/31/2019 at 5:15 AM, senol said:

trebuie si codat dupa modificare?

automat, dupa montarea reperelor, trebuie facuta codarea calculatorului de coloana, trebuie recalibrat senzorul G85 - pozitie volan, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 7/7/2014 at 8:35 AM, F l o r i n said:

Dinu, nu merge link-ul pus de tine.... dar vad scris in interiorul lui - R line.

 

daca volanul care vrei sa il cumperi este cel de R si tu ai volanul normal de B7, atunci trebuie sa cumperi volanul complet - volan, airbag si cablaj. 

 

in rest, demontat si montat - atat.

Salut Florin, la passat b7 2015 ce serie de calculator coloana trebuie pentru montarea volanului cu comenzi?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia PM ptr asta..dar fie..

Ce cod ai acum pe masina? Un 5k0953569AS ar merge...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa specific a mea e TDI 2.0 si din cîte am observat in poze pe net, calculatorul de coloana este separat, adica cred ca se poate cumpara si separat. Intreb daca calculatoarele coloana de pe Cc, cele cu terminatia AH,AJ sau AK sar potrivi si daca volanul de Passat B8 merge pe aceasta varianta, fara alte adaptari sau resoftari si daca  la varianta mea  trebuie cumparat calculatorul cu tot cu spira, eu avind si pilot automat din fabrica.

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!