Jump to content

Retrofit volan multifunctional


alexarad
 Share

Postare recomandată

faza lunga nu are legatura cu butonul rotativ de lumini. Ce erori ai in centrala electrica ?

 

banuiesc codare gresita la Byte 18. 00 e doar o masca, adevarata codare este ascunsa. Si daca ai facut greseala sa pui 00 si sa salvezi, atunci ai sters codarea originala. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Multe multumiri pt raspuns!

Intre timp a mai umblat cineva prin setari, masina nu-mi mai apartine... Totusi astazi am avut acces si am gasit urmatoarea eroare:

Address 09: Cent. Elect. (J519)       Labels: 3AA-937-087.clb
   Part No SW: 3AA 937 087 A    HW: 3AA 937 087 A
   Component: BCM PQ47 H    413 0452  
   Revision: BB413001    
   Coding: 0000000000000000001C0080140081E4037100884641A1606480C7200000
   Shop #: WSC 05311 123 12345
   VCID: 387EABE38B3F978111-806C

   Subsystem 1 - Part No SW: 3AB 955 419     HW: 3AB 955 419   Labels: 1KX-955-119.CLB
   Component: Wischer 01021  10  0603 
   Coding: 00B795

1 Fault Found:
00456 - Control Module for Access and Start Control (J518) 
            012 - Electrical Fault in Circuit

...Nu cred ca are legatura

 

Pe Can este eroarea specifica ramasa dupa inlocuirea volanului, cand se dezactiveaza butoanele computer bord/maneta stergatoare

1 Fault Found:
01044 - Control Module Incorrectly Coded 
            000 -  - 
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01100000

Am verificat in Debug si acel 00 din byt18 a ramas neschimbat pe toata perioada cat a fost masina la mine. O fi umblat altcineva inainte si s-a suparat masina mult mai tarziu???

Daca se poate, ca sa nu incarcam pagina, spune cum te pot contacta direct pt eventuale alte detalii/grseli posibile facute. Ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici pe can nu are legatura, este alta problema de coding. Eroarea de care vb tu ramane pe 16 steering wheel,  daca montezi volan comenzi si lasi maneta cu butoane BC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms Florin!

Totusi curios, mi-a ramas in memorie ca am acea eroare din Can dupa inlocuirea volanului care, dupa cum spuneau baietii ramane ca eroare in Can dupa dezactivarea manetei dar nu influenteaza cu  nimic... Scuze daca gresesc!

Am gasit in Debug o modificare cod in 63 Battery Regul din 030B185A in 0309185A. Nu am acces deocamdata  la masina sa verific ce inseamna aceasta schimbare...

Alte schimbari vizibile nu am, ramane de verificat/rescris in 09 byt 18 cel mai probabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, vasilegl said:

dupa cum spuneau baietii ramane ca eroare in Can dupa dezactivarea manetei dar nu influenteaza cu  nimic...

Nu in Can Gateway... legat de maneta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ok Florin, ai avut dreptate. Eroarea in Can Gateway era din cauza radioului nebifat in lista. A fost lasat nebifat fiind AM.

 

Nu functioneaza faza lunga nici flash la Passat B7 an 2011

Am prezentat cazul pe larg in 5 noiembrie. S-a facut retrofit volan cu comenzi in 2022 - totul a fost ok atunci.

Constatari de ultima ora:

-          In centrala electrica raspunde la test, se misca valorile numerice, se aprind farurile

-          In calculatorul de coloana in blocul de masuri: Description =IDEO High Beam  si Actual =High Beam   - fara nicio valoare numerica  si fara  raspuns la miscarea manetei.

-          S-au refacut codarile corecte si nu mai exista nicio eroare decat pe radio si telefon dar astea sunt datorita unitatii AM. Ar fi culmea sa nu functioneze faza lunga din cauza unitatii AM...

Inainte de retrofit masina a avut urmatoarele componente:

1.       Central electric - Part No SW si HW: 3AA 937 087 A 

2.       Can Gateway – Part No SW: 7N0 907 530 G, HW 1K0 907 951

3.       Steering Wheel -  Part No SW: 3C9 953 501 BP si HW 5k0 953 569 AA

Masina are dupa inlocuire - Calculator coloana  Part No SW si HW 5k0 953 569 AS

Este posibil sa fie o incopatibilitate intre module?

Urmeaza inlocuirea calculatorului de coloana dar am o mare retinere, daca nu este nici de acolo?

Modificat de vasilegl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 minute ago, vasilegl said:

S-au refacut codarile corecte si nu mai exista nicio eroare decat pe radio si telefon dar astea sunt datorita unitatii AM. Ar fi culmea sa nu functioneze faza lunga din cauza unitatii AM...

Nu.

Verificati codarile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat este ca acum are in toate modulele codurile avute in perioada in care a fost ok. Ne scapa ceva, undeva...

Am gresit mai sus ca nu am pus ambele randuri reiesite din valorile dIn Steering Wheel.

-  Multifunction unit control-module high beam ...... Not codded/not installed.  Am interpretat ca are legatura cu light assist. Oare aici o fi problema? Cum si unde codez asta?

 

 

 

 

20231115_162236.jpg

Modificat de vasilegl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!