Jump to content

Tzamburuc usa Fabia 1 facelift


jjayy81
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Am avut o fericire sapt trecuta si mi-a puscat ceva in usa cand incercam sa inchid geamul...

Dupa ce am desfacut tot am descoperit o clema de pe sina rupta - no problem - am gasit de cumparat 40 de lei la Europlast.

 

Acuma problema mea e ca atunci cand am luat carrierul jos ceva s-a rupt la tzamburuc - in sensul ca nu stiam ca se da broasca cu tot cu carrier jos...

Faza e . stie cineva cum ar trebui sa stea tzamburucul asta inapoi ca eu nu reusesc sa imi dau seama..

daca ati avea ceva poze v-as fi tare recunoscator.

 

multumesc.

 

Aaa deci - Skoda Fabia 6y5 combi 2007 (fabia 1 facelift) - doar geamuri fata electrice

Modificat de jjayy81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la prinderea dintre fateta de metal si broasca aia se face prin ceva nituri de plastic si intradevar la multe masini se rup.

Acuma broasca e prinsa in suruburi in lateral deci nu e motiv de panica iar plasticul ala care vine pana la fateta de metal baga pe dupa el prin gaura un colier de plastic si stragi tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 cand am luat carrierul jos ceva s-a rupt

daca ati avea ceva poze v-as fi tare recunoscator.

 

Piesa pe care ai rupt-o:

mhugs3.jpg

Codul piesei:

1J4 839 767

http://www.briskoda.net/forums/topic/248766-1j4-839-768-door-lock-retaining-bracket/

In imaginea 5 se observa unde trebuie sa montezi tija tamburucului:

http://workshop-manuals.com/skoda/fabia-mk1/body/body_work/front_door_central_locking/front_door/removing_and_installing_the_door_lock/

Unde am incercuit, in acea urechiusa de plastic vei agata tija:

2zghjcy.jpg

Succes.

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca nu mai montam acea piesa de plastic are ceva? Eu nu am reusit so mai pun la loc si nu am vazut exact ce rol ar avea asa ca merge si fara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are doar rol de fixare mecanica a broastei pe fata de usa la montare. Dipa ce o montezi la loc nu mai are niciun rol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm.. la mine nu arata ca in poze tija pentru tzamburuc..

oricum sper ca azi ma primeste un prieten care a lucrat in repr. Skoda si imi monteaza el fata si carrierul si se uita si la tzamburuc..(a mea e Fabia 6Y5 din 2007)

 

Asa... si FYI numai.. am cumparat clemele de la macara cu 40 de lei (set) si le-am pus sus .. a trebuit sa desfac si motorasul ca nu puteam intinde cablul si asa am observat ca si cablul era sarit acolo pe rola de la motoras.. in fine.. le-am aranjat din nou cum trebuie .. montat tot inapoi si verificat sub tensiune - macaraua se misca ft frumos..

 

Va spun dupa ce o montez la loc cum (sau daca rezolv si cu tzamburucul)

 

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!