Jump to content

PARERI SEGMENTARE MOTOR BORA 1.6 AKL


BIG_BANG
 Share

Postare recomandată

Acum doar ce am citit si eu toata istoria ta si 99% tind sa cred ca era o problema electrica. Fumul de care spui tu ma duce cu gandul ca timpii de aprindere nu erau cei corespunzatori sau mai bine spus, unghiul de aprindere nu era bun. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
andrei.mihalcea1990

Da,aceiasi parere o am si eu de toti mecanici din Ramnicu Valcea ! Niste invechiti ! 

22 de milioane bagate intr-un opel astra 2.0 benzina 16 valve! ....nici o sansa  sa mearga ! 

Solutia a fost una si sigura! Mergand spre bunici motoru nu trecea de 1800 ture (problema cea mare)

si am zis ca decat cu masina ca aia mai bine fara !L-am turat pana am spart motoru!

Paguba ...22 milioane,masina cumparata cu 3500 euro vanduta la dezmembrari dupa 1500 km cu 1200 euro !

Partea 2

Schimbat la o Vw bora 1.9 tdi 116 cp ...distributie cu toate cele,filtre,ulei ....peste 20milioane ...nu mai stiu exact, am intrebat daca se pot citi valorile injectoarelor si un log in mers pe turbina,se uitau mecanicii de la AD GARAGE la mine ca la extraterestri ! 

 

Plecat in drum spre germania ....in austria mia sarit plasticu ala de sub motor ! si in germania mia cazut turbina !!!Multumes AD GARAGE!

 

Imi cer scuze pt off topic ....chiar imi doresc sa fac un topic separat si sa recomande cineva un mecanic serios in Ramnicu Valcea ! Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna seara.
As dori sa stiu o parere daca cineva sau stie pe cineva care a bucsat un cilindru.
Am de bucsat un cilindru si vreau sa stiu daca solutia asta de bucsare este o solutie buna.
Daca poate sa imi zica cati km a facut decand are bucsare sau ca timp si daca are sau nu probleme.
Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate bucsa cu rezultate f. bune daca ai un meserias sa le faca dupa pistoanele tale, cu honuire si lustruire ca la carte, segmenti noi de Goetze, iese motorul ca nou. Dar le faci pe toate 4 tot platesti manopera.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Am si eu o problema cu masina am un vw bora 1.6 benzina si-mi face probleme in momentul mand merg mult cu ia si se incinde din mers parca merge in 2 bujii am fost cu ia la service am facut test de  compresie si de injectoare (a schimbat injectoarele intre ele ) a pus tester pe masina si a dat eroare pe cilindrul 2 , a scos bujia si a gasit-o afumata acoperita cu calamina, am curatat bujia a pus la loc si a mers motorul bine. am mers cu masina iara prin bucuresti si stat o jumatate de ora la semafoare si dintr-o data din motor mergand bine a inceputa sa trepideze di sa nu mai poata sa traga la drum. am fost cu ia iara la services a pus testar tot cilindrul doi eroare,desfacut bujia 2 afumata. a bafat o mini camera pe cilindru si se obserba pe cilindru sau ce mai are acolo urme de ulei. apropo  am schimbat fisee noi bujii noi bobina noiua. masina consuma ulei cam de la schimb la schimb de ulei cred ca am bagat 3 sau 4 litri de ulei. consuma daca merg mult cu ia la drum lung 

va rog frumos sa ma ajutati cu pareri  ce pot face face cu ia in afara sa-i dau foc.

multumesc anticipat cu pareti de la voi

Modificat de bora 2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut, am si eu o problema asemanatoare  cu Golf 4 1.6 sr akl +gpl

Mananca 1 litru la 800 km, am vazut ca era blocul manjit cu ulei  si in spatele blocului si  pe carcasa galeriei de evacuare, eu m-am gandit ca nu mai etanseaza cum trebuie garnitura capacului de la culbutori , dar cand am dat jos admisia, am observat ca aveam ulei mult in ea, practic picura . Eu am vazut astfel problema, din epurator imi baga in clapeta si in admisie, clapeta avea mult ulei.Blocul nu mai e manjit, insa ulei mai mananca

Ce parere aveti ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spala motorul si localizeaza scurgerile

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bora 2001, sigur nu etanseaza supapele din chiulasa. Incearca mai intai cu o bujie de acelasi fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!