Jump to content

incalzirea in oglinzi la Seat new leon


DaJackal
 Share

Postare recomandată

Dar in manualul de utilizare ce scrie? Din cate am vazut eu trebuie pus butonul pe pozitia centrala. Si mai este si o precizare si anume ca de dragul mediului ar trebui oprita incalzirea atunci cand nu este necesara, de unde trag concluzia ca functioneaza indiferent de temperatura ambientala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exact:

Heating the exterior mirrors*

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Oglinda din poza poate fi de la Ibiza 6L, Toledo sau Altea. Din cate se vede are reglare electrica, probabil e si incalzita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica este aceeasi oglinda la toate cele 3 masini? acelasi cod?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toledo si Altea au aceeasi piesa cu acelasi cod, la Ibiza diferenta e la nivelul prinderii pe usa. Sticla oglinzii si capacul oglinzii sunt identice la toate 3. Cea din poza ta e de Ibiza, avand in vedere ca Altea si Toledo au alt fel de prindere pe usa, au inca un gemulet in plus si costa in jur de 80 de euro, doar mecanismul, fara capac si oglinda.

Asa arata la Ibiza:

ibizacw.jpg

Asa arata la Toledo si Altea:

toledop.jpg

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,

Am verificat mai demult dar am uitat sa postez....la mine oglinzile se incalzesc doar la temperaturi exterioare mai mici de 5 grade.

Marius.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Salutare, 

Nu cred ca era nevoie de un topic nou, dar nici nu am gasit pe forum raspunsul sau subiectul asta. 
La mine (Leon 1P) nu se mai incalzeste oglinda de la sofer, am desfacut-o, rezistenta e buna dar nu mai ajunge tensiune la papucii de la oglinda. Reglajul electric functioneaza, doar la firele care vin la sticla nu e tensiune. 
Aveti idee care e traseul acestor 2 cabluri? Am desfacut si mufa dintre usa si caroserie, am curatat contactele, dar nu stiu care sunt cele 2 cabluri ca sa verifc daca ajunge curent pana acolo.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAt este valoarea rezistentei ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, ionu192000 said:

Salutare, 

Nu cred ca era nevoie de un topic nou, dar nici nu am gasit pe forum raspunsul sau subiectul asta. 
La mine (Leon 1P) nu se mai incalzeste oglinda de la sofer, am desfacut-o, rezistenta e buna dar nu mai ajunge tensiune la papucii de la oglinda. Reglajul electric functioneaza, doar la firele care vin la sticla nu e tensiune. 
Aveti idee care e traseul acestor 2 cabluri? Am desfacut si mufa dintre usa si caroserie, am curatat contactele, dar nu stiu care sunt cele 2 cabluri ca sa verifc daca ajunge curent pana acolo.

Multumesc!

Cate grade erau afara cand ai verificat .?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy nu am retinut, doar am verificat ca nu ajunge tensiune si apoi am zis sa pun si pe rezitenta, imi arata ceva dar am zis ca nu e important acum pana nu rezolv cu tensiunea, dar masor cand se intreapta vremea si revin cu valoarea

@F l o r i n in jur de 30 grade erau afara...posibil sa nu dea tensiune deloc pe oglinzi daca e cald afara? sa fie vreo limita de cateva grade? Daca e asa, inseamna ca devine foarte relevanta valoarea rezistentei :)

Multumesc amandurora, revin dupa ce o masor!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca erau 30 grade afara nu avea cum sa iti functioneze incalzirea la oglinzi, la acest model

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai ales, daca e rezistenta intrerupta, iar nu da tensiune pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am testat azi, 13 grade, dreapta s-a uscat, stanga nu...e cineva care ma poate ajuta sa o repar? Stau in Titan si lucrez in zona Mega Mall dar vin unde e nevoie.
Am bebe de cateva saptamani si nu-mi mai permit o perioada sa migalesc la masina :)
Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai încercat sa ii schimbi sticla? 

Da, suntem mai mulți colegi în București, care te putem ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!