Jump to content

Tapiterie scaune octavia 2


skodaoctavia2dan
 Share

Postare recomandată

skodaoctavia2dan

Salut all.

Am o octavia2 1.9 tdi an de fabricatie 2007 si doar aproximativ 60.000 km, din pacate sunt f dezamagit de tapiteria (panza) scaunelor din fata care s-a uzat ff mult in conditiile in care pot spune ca am intretinut-o chiar ok nu imi explic de ce s-a si crapat pe laterala la scaunul soferului.Am sunat la avia si mi-au dat niste scoruri de m-au linistit ..ceva in jur de 1500 lei per scaun de schimbat cu tapiteria originala.Intreabarea mea este daca cineva stie codurile pentru tapiterie sezut si spatar scaune fata pt ca mi le pot aduce de afara posibil la pret mult mai jos decat reprezentanta.Sau daca ati schimbat undeva in bucuresti la preturi cat de cat accesibile si mai ales montajul a iesit f bine si fara erori la airbag.

Multumesc anticipat astept raspunsurile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca era nevoie sa mai deschizi topic nou.

 

schimbi scaunul cu tot din dezmembrari la 2-3 mil bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanpiatra

Sau huse profesional facute cu demontare scaun, tipar dedicat la cca 600 lei per toata masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

si eu am observat ca materialul tapiteriei din fabrica nu e foarte rezistent, scaunul soferului a inceput sa se scamoseze si se vad urme de uzura la sustinerea laterala.

masina din 2010, doar 40k km la bord.

si eu as merge pe retapitat/husa profesionala, in conditiile in care un scaun este atat de scump...oricum nu as cumpara un scaun deja uzat de la dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de utilizare.  A mea este din 2009, are 60.000 km, frecata zilnic si nu are niciun semn de uzura pe scaunul soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea e din 2007 cu peste 200k km, fosta masina de firma, nu e nevoie decât de o curatare profi. Volanul e rapanos, dar va fi îmbrăcat in piele.

Nu imi dau seama cum la unii e busita tapiteria, mi se pare ciudat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

Poate in 2007/2009 s-au folosit alte materiale.

Materialul de pe mijloc gri, pare mai gros si mai rezistent, cel de pe laterale negru, este mai subtire si mai fin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e posibil sa fie alta  calitate la modelele inainte de Facelift.

 

De exemplu si materialul din partea superioara  de la fetele de usi.  La FL le-au facut intai pe spate din plastic, iar din 2011 parca si pe fata l-au facut tot plastic (inlocuind materialul moale, gen spuma) 

 

post-17228-0-32403800-1402313741_thumb.j

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

0766238366 cristi

E un tapiter auto foarte talentat si ieftin, eu am fost extrem de multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@octavia owner: nu inteleg cum din 2010 si doar 40k km la bord spui ca s-a degradat materialul. A mea din 2009 si 76k km la bord e ca in prima zi tapiteria, volanul la fel. Si a fost frecata aproape zilnic, dar am si curatat-o o data la cateva luni cu spuma pt curatat tapiteria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

Nu stiu ce să zic, doar pe laterale unde materialul a fost negru si acum e decolorat, pare și mai subtire. S-a și scamosat. Pe zona centrala a scaunelor e un material mai gros, gri, care e ca nou. Poate la alte modele scaunul are un singur tip de material...doar cel gros.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, și al meu tot asa are, materialul ala pe mijloc și cel negru pe laterale, dar nu s-a decolorat deloc și nici nu s-a subțiat. Întreb, și nu ironic sau batjocoritor, ci la modul serios, ești "lat" în fund? Adică am observat și eu ca dacă sta cineva care ocupa tot scaunul câteva ore după aia ii ia ceva timp materialului ala negru sa revină la nuanța și forma inițială, rămâne asa parca șifonat. Dar în rest cu oameni de talie medie nu am văzut nimic diferit. Întreb pentru ca ma gândesc, e posibil sa fie legat de faptul ca stai sau nu pe acea zona tot timpul, eu o ating doar când ma urc/cobor și când iau curbe mai tare și ma mai mișc pe scaun. Din ce am văzut e același material la toate.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

Prietene RzzV...Încă vreau sa cred ca producătorii auto construiesc masini pentru toate categoriile de consumatori, nu doar pentru oameni mici si slabi. Intr-adevar, am 1.92cm/105kg, cred ca da, as putea afirma ca am "fundul lat", doar sunt om mare și în toată firea :-) scaunele mi s-au părut înguste și scunde, încă de când am cumparat masina. Interesant este că intr-un jetta sau passat stau ca intr-un fotoliu confortabil, pe cand in octavia intr-adevar stau asezat in permanenta pe sustinerea laterală a scaunului, ceea ce la inceput ma deranja...in timp m-am acomodat. Am condus multe masini, asta pot sa afirm că are printre cele mai înguste scaune...parcă sunt copii Încă imi pare rau ca nu am comandat scaunele sport. Am inteles ca sunt ceva mai late și susținerea laterală e mai verticala. La scaunele actuale, sustinerea laterală nu este deloc susținere, este mai degrabă o pseudo susținere care sa împace și consumatorii supli cat si pe cei cu "fund lat"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

Din pacate scaunele acestea low cost sunt unele din micile amanunte care diferențiază skoda de sigla mama vw. De la mărime, forma, materiale si manoperă, diferentele fac pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De o saptamana conduc o jetta 5 si pot afirma ca scaunele au un confort inferior celor din octavia 2. Materialul e mai bun la jetta, dar atat. A mea are 207k km si arata inca bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers și eu cu jetta 2008, nu modelul nou, și scaunele sunt inferioare. Acum sunt în mașină chiar și observ ca și eu ating lateralele scaunului în poziția de condus..dar nu ma deranjează, fiind mai mic. De acord cu tine, mașina e făcută pt toți, nu doar pt cei sub 1,80 și 90kg. Pe mine ma încântă mașina și în Passat nu am simțit confortul superior pe scaune cum spui tu, dar e posibil sa fie din cauza ca sunt de talie medie. Nici tatălui meu nu i se pare mic scaunul, el fiind ceva mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a adus tata tractorul si, iesit din jetta si urcat in octavia- diferenta de confort am simtit-o instant. De la pozitia la volan si pana la felul in care stau in scaun. Jetta nu e ultimul model, ci penultimul, cel cu faruri alungite, rotunjite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...
ionalexandrudan

Salut,  ca si informare - am lucrat intr-o vreme la o anumita firma care facea tapiteria pentru foarte multe modele de autoturisme pana in 3,5 tone, inclusiv platforma VW-Skoda-Audi-Seat.

 

Erau multe dati cand tapiteria produsa nu trecea testele interne de laborator (ex: forta de rupere intre textil si burete si pasla si de 4-6 ori mai mica decat minima toleranta); era chemat directorul de departament, "le rupea la mana" si zicea: merg astea, clientul nu o sa isi dea seama nici pe d****. Da-ti-le drumu'!

 

Si daca polonezii (PL) care faceau scaunul cu totul nu ziceau nimic...

Unul din motivele pentru care am sters-o dupa 9 luni de acolo, ma saturasem de delegatii si reclamatii de la  CZ/PL si RO (Pitesti).

Si ne mai miram ca la 40-60 mii km tapiteria ba se scamoseaza, ba se face dungi, ba "X", ba "Y"...

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!