Jump to content

Lumini de zi (DRL) aftermarket


KISSSKY
 Share

Postare recomandată

salutare: mi-am pus doua linii DRL COB, fiind nevoit, ca sa nu mai traga garzile pe dreapta pentru ca folosesc proiectoarele care le-am schimbat cu HI LED - BH4 ca sa nu ii orbesc pe ceilalti si sa le folosc ca DRL uri. Am renuntat la proiectoare si am legat noile DRL uri led pe pozitie dar sunt cam puternice, iar acum nu stiu cum sa fac o setare ceva ca sa se diminueze lumina in momentul in care aprind faza scurta cand se lasa aproape de tot lumina afara (tot la participantii la trafic ma gandesc sa nu-i stanjeneasca); vreo idee ceva VCDS? sau se pot lega altundeva? (in VCDS vad ca este o functie DRL dimming dar nu face nimic si oricum trebuie sa fie legata de faza scurta);

 

Ca o eventual solutie ce fel de releu trebuie sa iau si ce rezistenta, ca sa diminueze un 40 % din ele tragand de la far? multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

shobolanu.wob

Din cate stiam, se poate face chestia asta.. mi se pare ca este aceeasi chestie ca la semnale " america style "

Eu, mi-am pus DRL-urile tot pe pozitie.. le-am legat pe cablul de la pozitie.. si le-am montat undeva mai jos in grila, ca sa nu stanjenesc participantii la trafic.

demonstratie: m9x4pu.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce rost au drl-urile legate pe pozitie? Ca tot manual le aprinzi… drl trebuie sa fie pe contact, ai pus contactul s-au aprins…altfel eu unul nu le vad rostul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSHB arata f bine si te faci vazut k lumea, dar cand aprinzi faza scurta le diminueaza ,,usa style'' ?  Pt ca sunt puternice noaptea si chiar daca nu stanjenesti ceilalti participanti la trafic oricum sare in ochi k lumea la politie; era zi afara si la mine deja trecuse un echipaj si scusese mana pe geam aratand spre ele :))

 

WooZie De ce pe pe pozitie? Pt ca le puti pune separat dar nu se vor aprinde si stopurile de spate! (si acolo e f bine ziua sa fii vazut) In plus mai sunt si becurile de pozitie din fata (led alb) care se aprind si contribuie;  (PS eu am aprins si semnazilarile 30 % si toate 3 dau f bine si nu deranjeaza,)

Modificat de eull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am spus altceva, daca tot aprinzi pozitia, ce rost mai are drl? E suficient cand aprinzi luminile manual… drl il pui separat tocmai in ideea de a nu uita sa mergi fara lumini. Si la mine sunt active semnalele pe pozitie, dar drl se aprinde pe contact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pozitia partea din fata e o lumina slaba pentru stationare noapte; drl urile led se vad usor ziua fiind puternice si nu necajesc celilalti participanti; chiar daca montezi leduri in locul becurilor de 6 w incandescente, tot nu rezolvi mare lucru;

 

Reies doua posibilitati din research ul pe care l-am facut:

1. Dimm front parking lights din VCDS (in cazul in care ai DRL urile legate la pozitii si eu le-am dat la 50 % ca se vad ok si ziua)

2. Daca ai nevigatie android sau orice aftermarket s-ar putea sa fie un fir care face DIMM la lumina;la mine spre exemplu cand aprind positiile face dimm automat la ecran daca activez aceasta optiune;

 

Era grozav daca exista o varianta gen: ,,DIMM parking lights if LOW BEAM is activated'' ; Sau nu exista nici un fir de 12 v care sa injuatateasca curentul cand aprind faza scurta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DRL nu se leaga la pozitii decat in varianta in care aprinderea pozitiilor comanda stingerea DRL sau dimm-ul lor.Orice alta varianta insemna ca nu sunt DRL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ledurile sunt supărătoare pe timp de noapte... E una ca ele să fie lângă far (lumina becului de fază scurtă taie din intensitate) și una să fie pe bară... DRL se putea activa pe fază scurtă din VCDS. Bundy are dreptate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

shobolanu.wob

Eull,la mine.. chiar daca aprind faza scurta.. lumina de la DRL nu se diminueaza, raman la aceeasi intensitate. Presupun ca raman la aceeasi intensitate tocmai pt ca le-am legat pe acelasi cablu cu pozitia. Am mers sute de KM, am fost oprit de politie.. dar nu mi-au spus nimic de DRL, nu au intrebat, nu au avut obiectii, si le am de ceva timp.

Poate ca am gresit ca le-am pus pe acelasi cablu cu pozitia, insa nu m-am priceput atat de mult incat sa le pun pe contact, sa fie asta o greseala chiar atat de majora? 

Modificat de AndreiSHB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici o gteseala, doar ca nu sunt drl, drl inseamna daytime running lights, ce ai tu se cheama pozitii suplimentare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deranjeaza drl-urile noaptea cand nu sunt diminuate. Toate sistemele oem scad in intensitate la faza scurta si posibil chiar si unele aftermarket integrate in far.

Daca le ai puse jos langa proiectoare cu atat mai prost. E la fel poate chiar mai rau decat sa mergi cu proiectoarele aprinse. Se reflecta si mai rau pe carosabil ud fiind montate jos. Aici nu e vorba ca arata bine.

Faptul ca nu te-a amendat politia nu inseamna ca sunt ok. Pe principiul acesta circula multi ca politia doarme, dar e suficient sa te opreasca RAR-ul pt lumini suplimentare neomologate si iti ia talonul fara nicio problema.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

shobolanu.wob

Ok, sper sa ne intalnim vreodata in trafic..sa-mi spui atunci daca te deranjeaza drl-urile astea montate de mine, sau ma rog, pozitiile suplimentare. Te vei convinge ca nu sunt chiar atat de puternice pe cat  crezi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSHB: sunt bune, eu sustin aceste drl-uri dar are relativ dreptate The_Ego; deranjeaza daca nu sunt diminuate dar nu atat de tare precum xenoanele after market sau becurile 55w incandescente,date sus de-i bate la celalalt participant la trafic fix in ochi; uita-te la lumina degajata pe zapada ... sunt puternice (acum sa o luam altfel: si albul de la zapada amplifica lumina decat negrul de la sosea); daca DRL urile led bat in asfalt in fata masinii nu e mare vrajeala dar, deranjeaza doar putin ... e mai rau sa fie date in sus (precum proiectoarele care bat drept si nu in jos) si ii sparg pe astia la nas. Daca vrei sa faci o fotografie sa ne dam seama ia un DSRL, dai ISo fix 400 sau 800, 1/50 timpul de expunere si cu o diafragma de F2,8 daca ai un obiectiv luminos, daca nu, F4,5 si fa langa niste stalpi de lumina sa vedem, plus cateva ziua.

 

Eu sunt de parere, si asta si vroiam sa fac dupa cum am si zis, ca trebuie diminuate noaptea si cautam o solutie pe acest forum; acum cautam sustinere si nu opinii ca sunt DRL -uri, ca nu sunt .... nu conteaza ca bagi cheia in contact si se aprind automat, ele au un singur scop si acela este sa te faca vizibil in trafic ziua, fara sa deranjeze pe altii si eventual sa reduca consumul, sa te scuteasca sa mergi pe xenon sa-l uzezi fizic... e bine sa se aprinda si spatele sa te faca vizibil nu numai cele din fata !

 

Hai ca incerc eu sa ajut pe cei ce au drl-uri si vor sa le diminueze cu sau fara contact aplicabil la firul 12v+ de la far http://www.ebay.com/itm/LED-Boitier-Relais-Module-AUTO-Feux-De-Jour-DRL-Automatique-Relay-Harness-Dimmer-/321283697135?pt=FR_JG_Auto_Tuning&hash=item4ace0029ef

Modificat de eull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Buna seara. Desi acest topic are aproape un deceniu de cand e inactiv am Zis sa-l reînviu. Pe un camion actros vreau sa montez DRL-uri si intrebarea mea este as putea sa le alimentez din panoul de sigurante cu un adaptor ( ca cel din poza1) de pe

o siguranta care are curent doar la punerea contactului si sa leg din siguranta un releu (poza2) din care sa leg DRL-urile si sa trag un fir de pe pozitie sa-mi decupleze releul si implicit DRL urile . Daca da va rog sa ma luminati cu ce fire trebuie sa leg pe releul din imagine si de unde. Va multumesc

IMG_4531.jpeg

IMG_4530.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!