Jump to content

Firme asistenta rutiera


danubius
 Share

Postare recomandată

Salut

 

As dori sa stiu daca exista si care sunt ele, firme de asistenta rutiera gen ACR de pe vremuri care contra unui abonament lunar sau anual asigura transportul/depanarea masinii pe platforma de la locul defectiunii/accidentului la localitatea de domiciliu.

ce m-ar interesa in mod expres daca sunt firme care fac acest lucru si daca esti in strainatate, de exemplu in concediu si pe drum se strica masina...sa vina sa o ia si sa o duca acasa iar tu sa iti continui drumul sub orice alta forma. de exemplu daca tot vin sa iti ia masina pe platforma sa iti aduca alta inchiriata sau de la ei de la firma.

 

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, exista ACR... in continuare. Nu am avut experienta cu ei, dar au servicii de tractare etc.

Probabil colaboreaza (pe cat este posibil) cu echivalentele ACR din diverse tari, astfel incat serviciile sa fie disponibile si pe acolo.

 

Insa ce intrebi, cand ti se strica masina in strainatate sa vina, sa o ia si sa-ti dea si alta nu cred ca va fi posibil (in vreun fel).

Poate doar cu o asigurare mega extra casco :)

 

LE: Rectific un pic, ma gandesc ca poate totusi exista undeva posibilitatea, dar cred ca va fi foarte neeconomica; mai bine ai pusa deoparte o suma de bani pentru urgente decat sa platesti asa ceva.

Modificat de top
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, exista ACR... in continuare. Nu am avut experienta cu ei, dar au servicii de tractare etc.

Probabil colaboreaza (pe cat este posibil) cu echivalentele ACR din diverse tari, astfel incat serviciile sa fie disponibile si pe acolo.

 

Insa ce intrebi, cand ti se strica masina in strainatate sa vina, sa o ia si sa-ti dea si alta nu cred ca va fi posibil (in vreun fel).

Poate doar cu o asigurare mega extra casco :)

 

LE: Rectific un pic, ma gandesc ca poate totusi exista undeva posibilitatea, dar cred ca va fi foarte neeconomica; mai bine ai pusa deoparte o suma de bani pentru urgente decat sa platesti asa ceva.

tocmai asta nu vreau sa folosesc banii pusi deoparte, sau altfel spus... sa nu trebuiasca sa pun deoparte bani pentru chestii din astea. sa isi bata altii capul cu adusul masinii acasa, eu vreau sa ma bucur de concediu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ce vrei sa spui, ar fi frumos sa fie asa; insa personal eu nu as avea incredere in vreo firma de asta ca iti rezolva treaba asa cum vrei (din cauza de... romanism, nesimtire, dezinteres, resurse insuficiente, la alegere :) ).

Adica gandeste-te si la o asigurare, de exemplu, ca asta e ca un fel de asigurare; da, in general rezolvi treaba cu ei - dar nu fara timp pierdut si bataie de cap... Si daca vor avea ocazia sa-ti puna bete in roate si sa-ti intarzie/dea reject la claims nu vor ezita, ca pe asta se bazeaza business-ul lor.

De aia, gandul meu e ca e mai simplu cu bani. Macar acolo stii ce cumperi si cand cumperi.

 

Pe de alta parte, vad ca intr-adevar sunt relativ ieftini, de exemplu, 9695.ro. Nu te opreste nimeni sa incerci :)

Modificat de top
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Danubius, nu stiu cum te vei putea bucura de concediu in continuare, mai ales dupa ce vei estima cat o sa coste reparatia si transportul masinii. Mai repede o repari acolo cu piesa noua sau second, depinde de caz. Transportul e enorm de scump, de multe ori e mai scump decat reparatia si sa iti lasi masina pe mana unor straini nu e o idee de succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa repatrieze nimeni masina la domiciliu, eventual sa iti dea si o masina la schimb pe care sa o returnezi la adresa persoonala de domiciliu ... costurile unui astfel de serviciu ar fi f mari si nu ar exista doritori!

Majoritatea firmelor de asigurari, prin polita CASCO, pun la dispozitia clientului o asigurare rutiera basic sau extinsa, in functie de pretul platit si de pachetul ales!

 

Caz concret: asigurare Generali, defect tehnic in Grecia!

Am sunat la call center, au organizat o platforma, au dus masina la dealer, mi-au pus la dispozitie o alta masina pentru o perioada de 3 zile, am fost cazat la un Hotel de 4*, timp in care masina a fost reparata (pe cheltuiala mea, evident) apoi am putut sa imi continui drumul.

 

Aceste pachete rutiere (fie ca sunt incluse in polita casco fie ca sunt achizitionate separat) au ceva limitari ref. la vechimea autoturismului, cititi bine conditiile propuse de prestator!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu am auzit ca cel mai avantajos este ADAC-ul , are cineva pe aici ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu. Bine, acum stau in Germania, insa il aveam si cand stateam in Romania si am avut nevoie de 2 ori.

Am sunat la numarul cu 021/... din brosura lor, mi-a raspuns la telefon o domnisoara "ADAC Rumänien, guten Tag", i-am zis in romana ca-s membru de-al lor, i-am dat numarul de card si intr-o ora a fost platfrma la mine. Mi-a rezolvat problema, am semnat o factura in alb pe care ei au trimis-o spre decont in Germania, ala si-a luat ziua buna si gata. Zero lei.

Daca vrea cineva detalii despre tipurile de abonamente s.a.m.d., PM sa nu poluam topicul aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

A incheiat cineva vreo asigurare rutiera sau a avut vreo experienta cu www.9695.ro ?

Sau ati incheiat pana la urma asigurari de acest tip?

Sambata plec in concediu si as vrea sa-mi iau un card Gold de la 9695.

Multimesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. Mi-am facut si eu asigurare la ADAC, dar din pacate nu prea inteleg cum pot plati. Stie cineva care sunt pasii? Am inteles ca trebuie sa le trimit banii cu mandat international, sau sa platesc cu ceva intelegere SEPA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, am facut direct pe siteul lor, iar scrisorile pe care mi le-au trimis sunt in germana. Le-am tradus cu google translate, dar voiam sa stiu de la cineva care a mai facut treaba asta cum fac sa le trimit banii si cat ma costa sa le trimit banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu li-s "mushteriu" de cand eram inca in Romania.

 

De platit, era mai complicat in 2010, intre timp, s-or fi inlesnit niscaiva procedurile de plata (desi nu cred). Pe atunci, imi deschideam un cont in Euro la o banca, de pilda, BRD, efectuam depunerea in Euro (cca. 78 Euro), plateam comisionul bancii (cca. 35 Euro), dupa care inchideam contul.Ulterior, imi rugam prietenii din Germania sa plateasca pentru mine. Se poate, cu trimitere la numarul de client.

 

In caz de accident, suni la numarul din brosurica pe care o primesti, unde sunt numere de telefon ale filialelor sau birourilor din fiecare tara UE. In Romania este doar birou, insa filiala pentru Europa de SE e in Grecia. Cand suni in Romania, te ia pe germana, insa poti vorbi romana ca nah, ai nostri is romani, iar daca cumva suna din Grecia pt. verificare, aia stiu si engleza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar prin transfer bancar, sau daca ai vre-un prieten in Germania il rogi sa plateasca pentru tine (ii trimiti banii prin paypal). Varianta 2... cand ajunungi in Germania platesti la banca, desi nu stiu daca poti fara sa ai cont in banca.

Vezi in Ro daca exista SEPA la banci, teoretic ar trebui sa mearga, preferabil BCR, parca aia-s parteneri cu Sparrkasse si aici e Sparrkasse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super, am un BCR pe langa birou, o sa incerc la ei, poate au SEPA.

Cont in euro am la ING, dar din ce-mi amintesc, homebank-ul de la ING nu-mi permite sa specific codul BIC.

Merci.

 

LE: Institutii care au aderat la SEPA: http://www.arb.ro/sepa/institutii-de-credit-din-romania-care-au-aderat-la-schemele-sepa.html 

Modificat de cosmin_nst
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 8/26/2014 at 0:26 PM, loghy said:

A incheiat cineva vreo asigurare rutiera sau a avut vreo experienta cu www.9695.ro ?

Sau ati incheiat pana la urma asigurari de acest tip?

Sambata plec in concediu si as vrea sa-mi iau un card Gold de la 9695.

Multimesc.

Aceeasi intrebare si de la mine, in legatura cu 9695. A avut cineva vreo experienta cu ei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt in anul 2 de asigurare la ei, si in august daca nu apare nimic voi reinnoi asigurarea, dar nu am fost in situatia de a ma folosi de ea.

Pana acum, contactele telefonice avute cu ei pentru plati sau diferite neclaritati au fost in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
identitate78

@loghy: te referi la 9695?

Merci.

L.E. Multumesc.

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la ei ma refer.

In continuare nu am avut, si sper sa nu am ocazia, de le testa serviciile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Reinvii acest topic in speranta ca ma poate ajuta cineva.

Am vrut sa imi fac un card de asistenta rutiera la cunoscutii a24 si 9695 dar cel putin ei nu asigura autoturisme cu mai mult de 7 locuri.

Stiti altii care sa nu aiba aceasta limitare? Masina este autoturism 8+1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
balauru_zumzum
On 8/26/2014 at 12:26 PM, loghy said:

A incheiat cineva vreo asigurare rutiera sau a avut vreo experienta cu www.9695.ro ?

Sau ati incheiat pana la urma asigurari de acest tip?

Sambata plec in concediu si as vrea sa-mi iau un card Gold de la 9695.

Multimesc.

Am abonament la ei de 2 ani, intre timp am avut si primul eveniment.
Am ramas fara ambreiaj, am sunat in call center am transmis locatia, in 5 minute am fost contactat de catre un tractator, in 30 de minute acesta a ajuns la masina. In alte 45 de minute eram in parcarea service-ului.

Sunt foarte multumit de cum a decurs interventia.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!