Jump to content

probleme volan


titan_polo
 Share

Postare recomandată

S-a cojit volanul !

Azi am sesizat, si daca la inceput era o mica "zgaiba", pana am terminat drumul, dupa vreo 2 ore, e o bucata de 0.5 cm pe 0.5 cm unde "pielea" s-a cojit de parca era o bucata de vinilin...

 

Am observat si alte locuri foarte mici unde stratul lucios s-a luat. dar aici pe stanga unde tin mana, la fiecare curba se mai lua un pic...

 

Nu are nici 2 ani masina si mi se pare inacceptabil...e penibil sa se cojeasca volanul la o masina noua, VW... Daca e piele are voie sa se cojeasca ? Nu scria nicaieri ca trebuie sa port manusi, nici nu am mai auzit asa ceva...

 

Cand ma gandesc sa ma duc la PVB1 si probabil o sa-mi dea o explicatie ca eu sunt de vina mi se face rau... 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai folosit cumva ceva chimicale pe volan, numai în aceste cazuri am auzit să se întâmple așa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, eu nu-l dau cu nimic...

 

La spalatorie aia dau cu laveta care teoretic are doar apa...desi uneori au niste "fas-fas"-uri dupa ei... Sa fie de la alea ? Iar eu nu prea spal la aceeasi spalatorie sa zic ca a fost unul care a facut ceva mereu...

Dar toata lumea isi spala masina la interior la spalatorie...s-ar fi auzit ceva...sau ar fi scris undeva 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A pățit cineva cu Renault Symbol, deștepții de la spălătorie au dat cu ceva substanțe speciale pentru piele, si după 2 zile s-a decojit pielea de schimbător și volan. I-a fost schimbat în garanție. Acum, Polo nu este Symbol, altă clasă, alte materiale și altă calitate, dar se poate ca asta să fie cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate , cei de la spalatorie folosesc acelasi fas-fas si la anvelope si la bord si ce este mai rau e ca baga in acelasi recipient asa zisul "degresant".Probabilitatea este foarte mare sa fi primit si volanul tau o solutie cu "silicon".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cea mai plauzibila (la indemana) ipoteza ca o chimicala a atacat "pielea"  si adaugand soare si/sau forta de frecare ca e locul unde tin mana stanga (podul palmei) pe volan, a dus la uzura prematura.

 

Dar nu e cel putin ciudat sa ajung la fiecare spalator sa-i zic: ai grija la volan, sa nu dai decat cu carpa uscata sau apa.... Parca n-am auzit pe nimeni sa fie asa cu instructiunile...

Bine, de cand a pus unul peria pe capota,  aia cu care se da pe jante, si a zgariat-o...nu ma mai misc de langa ea cu riscul ca par paranoic. Pana sa-l opresc daduse de vreo 4 ori (avea viteza omul) iar polishul a costat 100 sau 200 de ron sa o aduc la starea initiala...

Dar mi se pare ca acum o sa fiu 2x paranoic dupa experienta cu cojitul volanului. 

 

Maine e luni, o sa incep un demers oficial...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era volanul imbracat in piele sau cel de plastic?

depinde cu ce dau..spal audi (care are piele) de 7 ani si nu are niciun semn. am avut Ibiza (cu volan de plastic) 10 ani, spalata la spalatorii ok si nu s-a cojit deloc. deci daca nu au dat ei cu ceva "special" nu are logica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate întâmpla că au dat din greșeală. Eu am învățat să mă duc la spălătorie când nu este aproape nimeni, băieții nu sunt așa de stresați, au mai mult timp și lucrează cu mai mare grijă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Deznodamant: cojirea pare sa fi fost cauzata de o "basicare" a pielii. Una din "basici" s-a "spart" chiar cand ma duceam la service sa o vada. Era vorba de un patrat de un milimetru patrat unde 3 laturi s-au "desprins" si arata ca o "usa" in pielea volanului.

Probabil de la o basica ca asta s-a ajuns la cojirea mare. In total au fost vreo 4 focare de-astea, toate in zona de sub mana stanga (ora 9 pe volan).

Volanul s-a inlocuit pe garantie, fara niciun cost.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!