Jump to content

Golf 7 GTI


cris.g

Postare recomandată

Nu difera deloc ET si latimea intre gti 6 si 7.

Tot 7,5x17 ET51.

 

Eu votez pt denver sh. Le gasesti la preturi ok. Mai bine ceva oem si rezistent iarna.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

P.S. sunt misto OZ! 

Care din ele, Superturismo?

 

 

Nu difera deloc ET si latimea intre gti 6 si 7.

Tot 7,5x17 ET51.

 

Eu votez pt denver sh. Le gasesti la preturi ok. Mai bine ceva oem si rezistent iarna.

ET-ul este 49 atat la Brooklyn, cat si la Austin.

 

In timpul sezonului rece voi merge cu anvelope de iarna, deci 4-5 luni pe an, din care probabil doar 2-3 saptamani pe zapada, si doar daca nu e prea mare pentru ca mi-e frica de altii si pentru ca mai am o masina pe care o pot folosi in conditii mai grele. :)

Pretul unui set Denver sh e cam acelasi cu al unui set OZ noi. Dar nu le exclud, inca.

post-8399-0-71636900-1411560147_thumb.jp

post-8399-0-45281800-1411560153_thumb.jp

Modificat de cris.g
Link către comentariu

Atunci inseamna ca doar pe Golf simplu si GTD s-au pastrat aceleasi caracteristici pt 17, 18". Oricum 2mm nici nu se cunosc.

 

O alta varianta ar fi BBS SR. Jantele ar fi facute special pt sezonul rece. Sunt cele mai ieftine jante pe care le vinde BBS.

lg_BBS_SR_Frontal_final_4848.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

daca tot te-ai intins, de ce nu Ultraleggera, clasice, si foarte rezistente  :D , eu am avut si am fost foarte multumit de ele, sau, cum ai postat mai sus Superturismo GT.

Si BBS-urile de mai sus misto... :D

Modificat de mik15
Link către comentariu

Ultraleggera sunt cu 100 euro / buc mai scumpe decat celelalte propuneri, daca incapeau in buget nici nu mai stateam pe ganduri, erau deja comandate. :icon_cheesygrin:

Si BBS sunt o varianta, desi au ET 45, dar n-ar fi asa o problema.

Modificat de cris.g
Link către comentariu

Eu mi-am luat Dezent-uri iarna trecuta si acum cam regret ca nu mi-am BBS SR-urile postate mai sus. Arata super si cred ca sunt si mai potrivite decat Dezent-urile mele. Asta e, live and learn... :)

 

PS: Un set de BBS SR era pe la vreo 3000 ron/set iarna trecuta, daca tin minte bine. Dezent-urile mele au fost vreo 2400 ron/set parca...

 

LE: Am modificat preturile, dupa ce-am verificat niste mail-uri. :)

Modificat de TudorM
Link către comentariu

Da si BBS SR este o varianta impreuna cu anvelope se ajunge pe la 5000ron, eu zic ca merita mai ales ca arata bine :)

Link către comentariu

DPMDV: 1 Sparco, 2 BBS.

Optic sunt la fel de frumoase dar oz parca sunt mai interanste si mai rare.

Link către comentariu

Eu daca as fi in locul tau as echipa jantele pe care le ai deja pe masina cu anvelope de iarna si le-as lasa definitiv ca roti de iarna. As cumpara un set nou de jante, bad ass looking ca cele Sparco, pe care sa le folosesc cu anvelope de vara.

Din ce s-a postat pina acum, Sparco Pista pe departe sint cele mai frumoase, urmate de cele BBS SR. Eu as fi luat in considerare si jantele Rotary de la VW... au tot aspectul ala de racing, dar nu sint ieftine deloc...

Din ce s-a postat pina acum, nu am inteles ce R vrei... mergi pe 17, 18 sau 19? Vrei sa pastrezi look-ul cit mai original? Sau umbli la offset si width?

Link către comentariu

Intr-adevar am uitat sa precizez dimensiunea, vreau R17 pentru iarna. S-asa sunt cam mari pentru iarna, mai ales la noi, dar fie. :) Nu umblu la ET (+/- 2 mm) sau latime.

Mie imi place cum arata jantele originale Austin si mi se pare ca se potrivesc foarte bine cu aspectul general al masinii. Nici caut un aspect prea "bad ass" pentru ca nu ma reprezinta, prefer un aspect mai spre original/cuminte.

 

Imi plac BBS SR Satin Volcano Grey, dar trebuie sa vad daca pot fi aduse si la ce pret, cele Himalaya-grau sunt totusi prea inchise pentru gustul meu. Altfel, se va da finala intre Sparco Pista si OZ Superturismo.

 

Oricum, multumesc tuturor pentru ajutor. Saptamana ce vine va spun ce decizie am luat, nu vreau sa ma lungesc prea mult.

Modificat de cris.g
Link către comentariu

Gata, am rezolvat problema. Am fost de dimineata si am pus modelele implicate langa masina si intr-un final am ales OZ Superturismo GT, ni s-a parut ca se potrivesc cel mai bine si aveau si un pret destul de bun raportat la categoria din care fac parte. Au venit cu prezoane si inele de centrare pentru aplicatia destinata, in speta Golf 7.

Acum incep sa ma uit de anvelope, de fapt m-am orientat deja, astept sa-si revina bugetul din soc si apoi actionez din nou in forta. :D

post-8399-0-46033700-1412177845_thumb.jp

Modificat de cris.g
Link către comentariu

Superbe Jantele !!...la astea tot stau si eu de vreo 2 luni ..si ma gandesc daca sa le cumpar sau nu..  sunt 8J ? cu Et 50 ?

Dar eu sincer le vreau pt vara R17 si cu 8J...acum am 7.5J Detroit-c vine p original..sunt incredibil de solide si bune originalele...dar parca cu 8J pui mai bine aderenta p sosea :) si singurele la care ma gandesc sunt cele c ai ales si tu :D..fiindca pt drumurile noastre "superbe" daca-ti pui jante mai mari... dpmdv iti bati joc d ele si d tine..din pacate

Link către comentariu

Asta e o ineptie ca janta de 8 pune mai bine aderenta pe sosea :))). Anvelopa tot 225 va avea.

 

on topic: Super alegere cu jantele. Sper sa si reziste la craterele care apar iarna. O sa ti se pare masina mai manevrabila si mai fasneata. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

The_Ego  ai vre-un argument de spui ca-i ineptie ??? Sau asa vrei tu  ?? Ia un pix, o foaie de hartie si cu formule de clasa a 4-a  banele de fizica si matematica ..iti v-or demonstra  ca AI mai multa aderenta !!

Dar pot sa-ti explic si "babeste" daca vrei ..8j janta mai lata cu 12,7mm... x4, cauciucul sta mai intins p janta (talonu"balonul" cauciucului mai putzin inalt-din talon cedeaza pt suprafata de contact=>suprafatza de contact cu asfaltul mai mare). Daca vrei si mai multe detalii gasesti cate vrei p net...mai mult, ai mura-n gura o sumedenie de calculatoare online care deja-ti calculeaza ;)

 

Scuze de Offtopic !! nu vreau sa intru in polemici cu nimeni..dar nah...

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

Talonul mai putin inalt cedeaza pt suprafata de contact? Asta ar insemna ca s-ar freca o parte din talonul anvelopei de asfalt. Ba mai mult mergand pe ce spui tu ar insemna ca diametrul rotii ar fi considerabil mai mic datorita anvelopei intinse desi specificatiile ar fi aceleasi. Suprafata de contact acel 225 ramane contactul cu solul daca sunt umflate corespunzator.

Talonul nu e mai putin inalt ci e doar mai intins.

Ca ti se pare tie mai mai mare cauciucul pe o janta de 8 comparativ cu 7.5 asta asa e. 2 anvelope de la diferiti producatori pot sa aiba aria de contact diferita desi ambele au 225/45 este adevarat.

 

Am mers cu 225 pe jante de 7, 7.5 si 8, iar diferenta de latime a jantei nu a avut vreun efect simtitor pe aderenta.

 

Sa mutam asa ceva in topicul corespunzator de jante.

Vrei aderenta mai buna atunci alte anvelope, o suspensie mai buna nu jante mai late. The end.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Multumesc pentru aprecieri!

Dimensiunile sunt 7,5J PCD 5x112 ET 50.

 

Chiar sunt curios daca voi simti vreo diferenta. Abia astept, dar mai sunt vreo doua luni de asteptare. Insa dupa ce montez si cauciucuri pe ele, sigur pun o roata sa vad cum arata. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu

Sparco sunt mai misto..ca design...desi...eu mi-as lua OEM..de fapt...chiar mi-am luat...Denver..cele de 17" sa pastrez masina stock, dar depinde de gusturi   :) nu stiu daca la MK7 sunt aceleasi ca la MK5/MK6...

Al cui este GTI-ul acela G6?

Link către comentariu

Multumesc pentru aprecieri!

Dimensiunile sunt 7,5J PCD 5x112 ET 50.

 

Chiar sunt curios daca voi simti vreo diferenta. Abia astept, dar mai sunt vreo doua luni de asteptare. Insa dupa ce montez si cauciucuri pe ele, sigur pun o roata sa vad cum arata. :icon_cheesygrin:

 

Ce cauciucuri ai ales pentru iarna?

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!