Jump to content

Missfire permanent


negraruovidiu
 Share

Postare recomandată

negraruovidiu

salut am si eu o problema : imi da missfire pe cil 1.2.3 si nu pe 4, pe 3 fiind cele mai multe. Nu stiu ce sa-i fac pentru ca anul trecut am schimbat bobina si fisele, am pus de la Tesla nu OEM si acum cateva luni am pus si bujii noi de la Skoda, iarnacum iar au apucat-o nervii ... si pe mine la fel....ce sa-i fac??

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seamana a ax cu came cu probleme. Nu vad ce motor ai, dar oricum e necesar sa postezi daca ai alte erori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negraruovidiu
Publicat (modificat)

se vede motorul la profil e 1.6 benzina cu 75 kw

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinrx25

ce coduri de eroare are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negraruovidiu
Publicat (modificat)

am scanat cu vag com si nu da cod de eroare dar le tot numara pe grupul 14 la mine...

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe tel nu vad profilul complet

Nr km?

Ordinea e asa: bujii noi, schimbi bobinele intre ele si vezi daca se muta eroarea.

Inainte de ax verifica injectoarele, daca sunt ok apoi cauta axele cu came

Modificat de Cib_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negraruovidiu
Publicat (modificat)

Deci.bujii noi am, bobina e noua si e una singura cu 4 pini, fisele noi la fel, daca schimb fisele intre ele pe bobima ar trebui sa vad daca este problema nu? Injectoarele trebuie scoase afara si inspectate vizual?? Si axul ce defectiuni ar prezenta daca este dus, adica vizuale ???
Km 148000

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfa baia de ulei sa vezi daca gasesti gulerele de la cuzinetul central pe acolo... E o problema destul de des intalnita la 1.4 si 1.6 si genereaza missfire... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negraruovidiu

salut am facut un pi de curatenie pe la ea adica am scot fisele bujii afara le-am curatat un pic de praf si capetele de la bujii am iesit la o tura, surpriza masina trage mult mai bine si nu da deloc missfire pe nici un cilindru pana la 150km/h nimic, m-am intors la garaj si ca sa vezi a inceput sa dea cate unul doi pe fiecare licindru in parte, mai multe pe 3, dar am si observat pe vag ca MAF are valori specificate de fabrica la relantiu intre 2...4.5 g/s si la mine da 1.67...1.78...1.86 si inapoi sa fie oare de la MAF care nu masoara cum trebuie si automat merge eronat ciclul de injectie, intreb asda deoarece la viteza merge MAF, adica masoara el stie ce dar la relantiu face figuri??

.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negraruovidiu

am retestat treaba, am mers 70 km fara missfire si dupa ce am revenit la garaj, la relantiu iar a inceput sa dea missfire, voi ce ziceti????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!