Jump to content

Probleme portbagaj [Passat CC]


sandreuta
 Share

Postare recomandată

@F l o r i n Exact aia era, doua fire la alimentare au fost problema, rezolvat, mersi frumos.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 7/22/2018 at 10:10 PM, F l o r i n said:

Chrys - verifica cablaj, alimentare camera.

Dra - atunci apeleaza la.cineva care se pricepe, daca problema te depaseste

Florin, Am apelat la mai multi care se pricepe,ca sa zic asa,majoritatea nu au vrut sa se bage in problema mea,pana la urma am gasit pe cineva la un service care ca si mine a verificat cablajele si nu a gasit nimic intrerupt(evident le reparasem eu),a facut si o scanare cu un aparat mic verde si a zis ca nu ii da nici o eroare si a ajuns la concluzia ca e de vina emlema cu camera cu tot ce e in ea,adica tot modulul,au comandat-o acum 2 sapt,a venit azi,au montat-o si tot degeaba ca nu merge nici porbagajul nici camera video,cred ca pana la urma o sa merg la un service VW. Oricum va tin la curent daca rezolv problema ca sa nu mai patimeasca si altii ca mine. Va salut pe toti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut lume,

Exact ca @DRA. Din senin cand am bagat in mars-arrier  am vazut doar liniile de ghidaj si imagine neagra. Neagra pentru ca clapeta nu se ridica ca sa aiba camera acces afara. De asemenea nu se deschide portbagajul din clapeta. Se deschide doar din butonul de pe usa soferului si din telecomanda. Camera functioneaza, adica are imagine doar ca e obturata de clapeta care nu se ridica. In urma cu ceva timp am rezolvat un fir intrerupt pe partea dreapta (nu vedea camera RNSul).  De data asta am desfacut partea stanga si am inlocuit toate firele din tronson (erau crapate la cot) Refacut tronsonul cu banda textila, sunat fiirele pentru verificare continuitate, totul perfect doar ca nu se deschide clapeta si nu pot deschide portbagajul numai din buton sofer si telecomanda. Am dat jos modulul confort si l-am inspectat vizual (ma gandeam ca firele din tronson sa nu fi facut scurt cum era crapata izolatia pe ele)..nimic. Am desfacut ansablul camera sigla, capacul de la actuatorul acesteia...nimic "vizual" de remarcat...Acuma cautam dupa un ansamblu camera  cand am vazut postarea lui DRA, ca inlocuind acest ansamblu n-a rezolvat nimic...

BTW. Din camera pleaca spre dreapta (tronsonul din dreapta) 4 fire: doua fire -alimentarea camerei, un fir este  semnalul composit video si inca un fir maro. Are idee cineva unde duce acest ultim fir maro? Eu banuiesc ca ori la RNS ori undeva la switch schimbator... Daca il alimentez separat la 12v  se  deschide si inchide clapeta si camera "vede" in spate. Dar, doar daca se alimenteaza pe acest fir in impulsuri de max 2 secunde... ca si cum ar avea un circuit monostabil. Probabil in circuitul actuatorului camerei nu ajunge ce trebuie (semnal) ..desi eu banuiam ca s-a defectat din cauza unor scurturi in zona cu firele cu izolatia crapata...dar din experienta lui DRA se pare ca alta e problema...

Idei? sugestii?  So, daca stie cineva,  sau are vreo schita/schema, care ar putea sa ma ajute sa gasesc celalat capat al firului maro ...comanda de rverse...please

leg.1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Caz rezolvat.

Am cumparat toata documentatia tehnica a masinii (dupa VIN) si am trecut la verificari;

 

Deci daca aveti probleme de orice fel cu broasca,  camera video, lumini spate, clapeta emblema nu se deschide sau nu deschide portbagajul, problema este 100% din cablajul ce duce in capota portbagaj. Am avut probleme cu camera in urma cu cateva luni si era problema in tronsonul din dreapta. (dreapta sau stanga cum stai cu fatza la portbagajul deschis)  In dreapta este un tronson ce duce alimentarea la camera, cablul video si alimentarea actuator clapeta portbagaj/camera. In partea stanga un cablu cu 8 fire pentru contacte actuator, broasca..becuri capota,etc. daca tot desfaceti sa verificati si gasiti fire intrerupte ori schimbati cablaraiul cu totul pe ambele parti ori luati fir litzat izolat 1x0,75..1x1 si pe rand ca sa nu incurcati ceva refaceti intre conectori, inlocuiti pe rand cele 8 fire din partea stanga si apoi cele din dreapta (mai putzin cel video ca ala daca e intrerupt musai trebuie sa cumparati un cablu nou). O banda textila in care sa dati firele dupa inlocuire  este binevenita, dupa care le trageti prin tzeava balama si le pozati si conectati la locul lor corespondent culorilor conectorilor. Eu le-am lasat mai lungi cu vreo 10 cm ca sa aiba bucla mai mare acolo la cot sa nu se foarfece asa usor. 

Acuma, daca ati inlocuit printr-o metoda sau alta firele s-ar putea sa dati de problema mea si a lu' DRA, adica nu mai puteam deschide portbagajul numai din telecomanda sau butonul de pe usa sofer si nu se ridica clapeta sa poata camera avea acces afara. Aici si-a dovedit utilitatea documentatia cumparata avand la dispozitie detailata toata instalatia (si) electrica a masinii in cele mai mici detalii. 

Cauza anomaliei in functionare a fost o siguranta "S51" siguranta pe care nu o veti gasi in veci daca nu va spune cineva unde e :) E asa de bine ascunsa (sincer nu stiu de ce au puis-o acolo) incat si daca iti zice cineva unde sa cauti nu o gasesti :)

Deci, sub butonul de lumini este torpedoul ala micutz (stanga volan) care poate fi deschis pana jos (basculat) de tot daca se elibereaza din doua cleme aflate in fundul lui sus dupa care aveti acces la un compartiment unde in functie de versiune aveti o regleta cu relee si sigurante. si un modul de confort parca (nu l-am tras afara sa vad care e) Tot pe acolo trece tronsonul cu firele ce duc in tabloul de sigurante din stanga bordului. In spatele acestui tronson, in stanga sus, dar obturat si acoperit in totalitate de acest tronson se afla o siguranta..celeba S51 care se arde in unele cazuri din cauza scurturilor ce apar la firele intrerupte sau cu izolatia rupta din balama  portbagaj.  Am inlocuit-o si totul este perfect acuma...

Sper sa ajute ca se pare ca este o problema arhigenerala la CC..am vazut si pe alte forumuri din lume aceasi problema..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună! Eu am refăcut firul rupt pentru ca nu funcționa marșarierul partea dreapta dar tot nu îmi funcționează, becul e bun. Am cautat acea siguranță s51 dar nu am găsit o. Mașina este passat cc 2012.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mii de multumiri lui RO-VW pentru rezolvarea defectului cu portbagajul si camera,am scimbat si eu azi acea siguranta si totul a revenit la normal.

Sarbatori fericite si LA MULTI ANI!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Acum vreo 2 ani am experimentat si eu probleme cu deschiderea portbagajului din emblema, si mi-am bagat nasul si am gasit unul din fire intrerupt pe partea stanga in zona aceea de flexare a manunchiului de fire. Am inlocuit o lungime din tot tronson cu un cablu mult mai flexibil ca sa evit neplaceri pe viitor. in Noiebrie in schimb am experimentat fenomenul din nou si in plus acum si camera de marsarier imi dadea eroare. am redesfacut tot capitonajul pe partea stanga crezand ca stiu unde este problema doar sa fiu surprins ca acolo totul era in regula. Am decapitonat si capota portbagajului si apoi si pe partea stanga a portbagajului, si am gasit aici firul coaxial al camerai si inca un fir maro intrerupte. le-am reparat dar fara succes, petntru ca acum camera functiona, dar nu iesea afara, iar butonul de deschidere portbagaj din emblema nici el nu functiona. Tatal meu electronist fiind mi-a spus ca pe firul acela maro care coboara din partea dreapta a portbagajului ar trebui sa aduca un +12v permanent ca tot ansablul sa fuctioneze. Am verificat toate sigurantele dar fara succes, si la vremea aceea am lasat-o asa. Pana in seara asta cand multumita lui RO-VW am rezolvat problema. Dumnezeu stie de ce au ascuns acolo siguranta asta s51.

Va atasez o poza pentru a va face o idee de locatia ei.

Multumesc inca o data lui RO-VW pentru aceasta informatie cruciala.

 

WhatsApp Image 2019-01-02 at 00.12.44.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde este ? ca din poza nu imi dau seama ,undeva sub bord ?

Modificat de Manuel N.
A explicat cineva mai sus!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In spatele sertarului torpedou din partea stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

chiar...si eu am avut problema de intrerupere din cauza cablajului, cred ca avea vreo 60/70 mii km cand sa intamplat.La mine nu se deschidea din exterior,deci doar din butonul de pe usa soferului.

Modificat de bravoman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari. Am si eu o problema de aproximativ 1 saptamana. Toate au inceput acum 1 saptamana cand a nins f mult in Timisoara. Dimineata, am dezapezit masina (mergea totul perfect) iar peste aprox 5-6 ore cand am plecat din nou cu masina nu mai mergea semnalizare spate stanga, stop spate stg, stop de la luneta, marsarier, portbagaj blocat... Am plecat intre timp in concediu crezand ca a intrat apa pe undeva si ca daca o las sigur o sa mearga, dar cand am ajuns acasa tot asa face. Am verificat daca siganta s51 e dusa dar la mine nu e nici unde. Portbagajul nu am reusit nici cum sa il deschid deoarece nu pot intra din masina in el... butoanele nu merg. Am facut un clip pe youtube ca sa vedeti despre ce este vorba si o poza cu Calculatorul de confort.

Un sfat se poate?

https://www.youtube.com/watch?v=SNlN0jWZI-Y

 

51480997_800765156933970_880104009438855168_n.jpg

Modificat de Wily91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rabateaza banchetele spate. Deschizi manual din interior. Posibil fire intrerupte in manson in zona de trecere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu reusesc nici cum sa rabatez bancheta... Am tot incercat dar nu gasesc nici cum buton sau maneta de care sa trag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca m-am exprimat corect - ma refer la spatarele care se pot rabata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact la aia ma si refeream. Doar partea pe care stai am reusit sa o scot..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sus, pe marginea superioara e clapeta ptr deschidere. Trebuie sa fie si o yala ptr cheia de service, sa poata fi blocate prin inchidere. Asta daca ai spatare rabatabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa rabatezi bancheta trebuie sa ai putina ambitie si rabdare, sa bagi mana prin gaura de la cotiera sa ajungi la snururile alea. Greu dar nu imposibil :)

Modificat de Clawoodyou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, pronet said:

Sus, pe marginea superioara e clapeta ptr deschidere. Trebuie sa fie si o yala ptr cheia de service, sa poata fi blocate prin inchidere. Asta daca ai spatare rabatabile.

cc ul, din pacate, nu are asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Nu stiu cum arata un Passat CC, dar stiu ca este lege ca la orice masina portbagajul sa poata fi deschis din interior. (in cazul in care o persoana ramane captiva in portbagaj). Cauta pe you tube ca sunt o multime de filme de genul: How to open VW Volkswagen Passat CC boot lid trunk, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are si CC pt deblocare, pe mijlocul capacului care acopera portbagajul, un orificiu rotund. Scoti capacul si actionezi parghia alba cu un deget

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot incercat sa il deschid si nu gasesc nici o parghie pt rabatarea spatarului de la bancheta... sunt doar 2 plastice pt centura sub care nu exista nimic.

Pe net nu am gasit absolut nimic ce m-ar putea ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bancheta se rabateaza daca tragi de doua snururi care sunt pe lateral in partea din spate a banchetei, in interiorul portbagajului. Cum la tine e blocat portbagajul, singura solutie e sa bagi mana prin gaura de la cotiera si sa incerci sa dai de ele. Daca ajung la masina mai tarziu o sa iti fac si o poza ca sa ai idee despre ce vorbesc. 

L. E. Am facut poze. 

IMG-20190204-WA0013.jpg

IMG-20190204-WA0014.jpg

IMG-20190204-WA0015.jpg

Modificat de Clawoodyou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Claudiu :D Am reusit intre timp. A intrat prietena mea ca e slabuta in portbagaj prin gaura de la cotiera si l-a deschis. Am gasit problema. Atasez o poza cu firul rupt.

Oricum eu chiar nu inteleg cu s-a rupt acel fir. Chiar nu e in tensiune si nu avea ce sa il rupa...

51752255_983013405220587_451566371805855744_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Am eroarea asta pe 46 (3aa 959 433):

00950 - Central Locking Motor - tailgate (V53); UNLOCK

007 - Short to Ground - Intermittent

 

Portbagajul se deschidea doar cand vroia. Avand in vedere ca este o problema comuna la CC-uri cu, cablajul, am verificat cablajul si este ok . Acum, dupa verificare nu se mai deschide deloc (nici din butonul de pe usa, nici din clapta, nici din telecomanda).

Am verificat motorasul din yala pe banc, cu 12v, functioneaza .

Ma puteti ajuta cu noi idei in remedierea problemei ? Poate calculatorul de comfort sa crape ? Avand in vedere ca nu mi se mai deschid/inchid geamurile din telecomanda ? Am incercat scoaterea bateriei, recodare . Nimic ...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablajul sau modulul confort. Unul din ele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Probleme portbagaj [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!