Jump to content

Probleme portbagaj [Passat CC]


sandreuta
 Share

Postare recomandată

Cablajul portbagajului l-am verificat, cu toate cele 4(daca nu ma insel) mufe.

Problema este ca nici comfort closing-ul nu imi merge, lucru ce tine tot de modulul de comfort.

Acum, intrebarea este, in modului de comfort, se afla, din cate stiu, si immo, nu ?

Modificat de Manuel N.
Nu era nevoie de quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, are și componenta de imobilizare 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat,  dar tot nu merge. Tot la cablaj e problema ?‍♂️?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/16/2019 at 10:40 PM, mari-rds said:

Cablajul portbagajului l-am verificat, cu toate cele 4(daca nu ma insel) mufe.

Înseamnă că nu l-ai verificat corect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Probleme portbagaj [Passat CC]

Da asa este. Firul era rupt pe interior, fara a se rupe si invelisul protector ? .

Am luat-o babeste conform schemei electrice si am depistat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se întâmplă... De aceea trebuie tras un pic de ele, când verifici. Unde e rupt, va ceda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

În sfârşit a crăpat şi al meu. Are trei ani maşina, luată din reprezentanță, maşină expusă. Doar că în ultimul an am cam abuzat eu, portbagajul a fort deschis de cel puțin 6-7 ori pe zi, 5 zile din 7. Nu a mai functionat lumina interioară portbagaj, mers înapoi şi nu se mai deschidea decât de 3 x din 10 incercări. M-am "aruncat" în portbagaj, am scos capitonajul stanga şi când am pus mâna pe cablaj mai bărbăteşte, după decopertarea benzii izolatoare, am rămas cu două fire în mână. Am prelungit imediat toate cele 8 cabluri cu 20cm cablu cu izolație siliconică, termocontractabil pe ele, bandă izolatoare textilă şi gata, problem solved.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am rezolvat problema in weekend-ul trecut, dar nu le-am prelungit, doar le-am izolat pe fiecare fir in parte, sper sa nu pateasca la fel.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 10/30/2018 at 10:42 PM, RO-VW said:

Caz rezolvat.

Am cumparat toata documentatia tehnica a masinii (dupa VIN) si am trecut la verificari;

 

Deci daca aveti probleme de orice fel cu broasca,  camera video, lumini spate, clapeta emblema nu se deschide sau nu deschide portbagajul, problema este 100% din cablajul ce duce in capota portbagaj. Am avut probleme cu camera in urma cu cateva luni si era problema in tronsonul din dreapta. (dreapta sau stanga cum stai cu fatza la portbagajul deschis)  In dreapta este un tronson ce duce alimentarea la camera, cablul video si alimentarea actuator clapeta portbagaj/camera. In partea stanga un cablu cu 8 fire pentru contacte actuator, broasca..becuri capota,etc. daca tot desfaceti sa verificati si gasiti fire intrerupte ori schimbati cablaraiul cu totul pe ambele parti ori luati fir litzat izolat 1x0,75..1x1 si pe rand ca sa nu incurcati ceva refaceti intre conectori, inlocuiti pe rand cele 8 fire din partea stanga si apoi cele din dreapta (mai putzin cel video ca ala daca e intrerupt musai trebuie sa cumparati un cablu nou). O banda textila in care sa dati firele dupa inlocuire  este binevenita, dupa care le trageti prin tzeava balama si le pozati si conectati la locul lor corespondent culorilor conectorilor. Eu le-am lasat mai lungi cu vreo 10 cm ca sa aiba bucla mai mare acolo la cot sa nu se foarfece asa usor. 

Acuma, daca ati inlocuit printr-o metoda sau alta firele s-ar putea sa dati de problema mea si a lu' DRA, adica nu mai puteam deschide portbagajul numai din telecomanda sau butonul de pe usa sofer si nu se ridica clapeta sa poata camera avea acces afara. Aici si-a dovedit utilitatea documentatia cumparata avand la dispozitie detailata toata instalatia (si) electrica a masinii in cele mai mici detalii. 

Cauza anomaliei in functionare a fost o siguranta "S51" siguranta pe care nu o veti gasi in veci daca nu va spune cineva unde e :) E asa de bine ascunsa (sincer nu stiu de ce au puis-o acolo) incat si daca iti zice cineva unde sa cauti nu o gasesti :)

Deci, sub butonul de lumini este torpedoul ala micutz (stanga volan) care poate fi deschis pana jos (basculat) de tot daca se elibereaza din doua cleme aflate in fundul lui sus dupa care aveti acces la un compartiment unde in functie de versiune aveti o regleta cu relee si sigurante. si un modul de confort parca (nu l-am tras afara sa vad care e) Tot pe acolo trece tronsonul cu firele ce duc in tabloul de sigurante din stanga bordului. In spatele acestui tronson, in stanga sus, dar obturat si acoperit in totalitate de acest tronson se afla o siguranta..celeba S51 care se arde in unele cazuri din cauza scurturilor ce apar la firele intrerupte sau cu izolatia rupta din balama  portbagaj.  Am inlocuit-o si totul este perfect acuma...

Sper sa ajute ca se pare ca este o problema arhigenerala la CC..am vazut si pe alte forumuri din lume aceasi problema..

 

 

Mulțumim ai rezolvat o problema nu numai pt tine dar și pt noi restul care au intampinat aceasta problema. 

 

Salut vreau sa va spun problema mea care am avut-o la un vw cc model 2012 cu deschiderea portbagajului nu se mai deschidea din clapeta vw din haionul portbagajului se deschide doar din telecomanda sau din butonul din usa șoferului am descoperit cablu rupt pe partea stanga spate desfaci capitonajul și o sa găsiți 4 mufe nu mai stiu exact care este dar știu ca am găsit cablul cu nr 21 rupt și cele lalte erau dar puțin rupte le-am reizolat și acum funcționează.sper sa va fie de folos .va salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare tururor, am si eu nevoie de indrumare.

Passat CC 2011 cu alarma si convenience opening(sper ca asa se numeste-nu keyless).

pana acum deschideam portbagajul cu masina inchisa-tinut apasat pe portbagaj din cheie (confirma deschiderea din lumini si goarna, luam-bagam ce aveam de bagat si cand inchideam portbagajul se inchidea si primeam confirmarea vizuala si auditiva.

Am avut ceva de transportat mai mare si am deschis portbagajul din cheie dar nu avea loc si am deschis si usa spate cu 2 clicuri pe cheie(dar fiind in buzunar, cred ca am si inchis, deschis🤦🏻‍♀️)

Acum ceva am schimbat la convenience opening: 

masina inchisa, apas butonul din mijloc, se deschide portbagajul, imi confirma vizual si auditiv si inclusiv in bord apare portbagajul deschis, dar imediat masina se inchide cu confirmare auditiva si vizuala(in bord apare portbagajul deschis si ledul usa clipeste rapid si asteapta sa bag -scot din portbagaj. Apoi inchid portbagajul si masina e inchisa.

ce combinatie de taste pe cheie am facut, vreau ca inainte☹️
multumesc si scuze de postarea lunga.

Nu am apucat sa fac scan dar nu cred sa fie eroare.

o zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca te lasa cablajul care vine in hayon portbagaj.....verifica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal, am desfacut in stanga, dar la mine sunt 10 cabluri maro, unde sa fie intrerupte, nu prea vad mare lucru pe cablu, nici rupte, nici mancat plasticul.Mai sus spre teava de la portbagaj? Merci

A9D827C4-7B68-4983-809C-3E214A28AE3E.jpeg

Am gasit☹️, urmeaza reparatia.

image.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, mai verifica si mai sus. Vad ca ai avut cabluri sectionate, banuiesc ca le-ai refacut.... dar au fost refacute legaturile corect ?

 

verificati in blocurile de masura, cu VCDS ul, ce si cum lucreaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal Florin, am rezolvat, am verificat tot traseul si la mine erau dezizolate la bucla de langa mufe. A fost usor de refacut, doar unul era sectionat, celelalte se tineau. Dar le-am refacut pe toate/prelungit-unul cate unul, unde era plasticul casant sau se vedea cuprul. Totul ca inainte-functional. Merci de indrumare. O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mare drag, ma bucur ca ai rezolvat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, 

 

Nu reușesc sa fac portbagajul sa se deschidă electric. Am schimbat cablul de pe partea stanga cu unul nou, încuietoarea și tot nu merge. În afara de încuietoare merge tot la portbagaj, nu am eroare în bord și nici pe diagnoza(vcds). Ce ar putea fi? 

 

Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modul confort/bcm defect. Daca nu se deschide din clapa/telecomanda/ buton si cablajul+yala sunt ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita sa desfac tot sa verific și cablajul pana la modulul confort? Modulul se afla sub volan? Unde sunt releele? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce relee??? Nu au legătură 

Confort sub torpedou, bcm sub bord la sofer

Cablaj pana sub bord, nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vreo posibilitate sa îmi dau seama care din cele 2 module e defect? Pe diagnoza n am erori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa, din spatele tastaturi, din pacate....nu. In teorie, modulul confort.... dar e doar o banuiala, bazata in mare parte pe operatiunile efectuate de voi, care la sfarsit, se pot dovedi eronate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 20.07.2014 at 12:01, sandreuta a scris:

Am rezolvat. Problema era la suportul de plastic (care fixeaza cablurile) de pe balamaua stanga a portbagajului care a sarit si a permis sectionarea cablurilor. Eu aveam problema doar cu switchul porbagajului dar probabil urmau becurile.
Aviz celor care au probleme cu elementele de pe portbagaj.

Salut! Aceeași tip de problema am si eu. Portbagajul se deschide încontinuu, iar butonul nu funcționează . Îmi poți spune mai exact ce ai făcut ca sa meargă din nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am avut probleme și cu portbagajul(nu se mai deschidea) ... Firele din stânga erau toate împușcate, până la urmă le am tăiat de tot ... lipite  și izolate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune cablaj nou .

Lipite nu o sa tina 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gheorghe1993

Buna ziua, detin un VW Passat CC, 3CC AACFFBX0, 2014, 2.0 diesel, si nu maj pot sa deschid portbagajul din  telecomanda, emblema sau buton, nu am camera de parcare sub emblema.

Aveti idee care ar fi problema?

Modificat de gheorghe1993
Greseala de scriere
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!