Jump to content

Vine un miros urat in masina


Ice_2k
 Share

Postare recomandată

cand ai scos cheia climatizarea moare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am gandit eu acum dar nu stiu daca se poate face dupa ce opresti motorul sa mai mearga aeroterma 5 min dupa ce ai inchis masina :)

 

se poate face un montaj dar te complici.

unele masini au celule fotovoltaice in trapa si alimenteaza separat ventilatorul.

 

1. schimba filtru polen

2. solutie curatat sistem ac 28 lei cu tva

attachicon.gifspray clima.JPG

in majoritatea cazurilor (unde radiatorul e acoperit cu o mazga (praf,condens,mucegai) spray-urile de tipul asta sunt frectie la picior de lemn.

ele sunt ok pt intretinere o data pe an intr-un sistem curat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru sugestii, o sa verific la roata de rezerva si chederul

cu mancarea si cu tigarile la mine in masina, aplic legea martiala, deci asta sigur nu e.

Doar sa imi fac un obicei sa las un sanvis pe sub scaun… DOAR CAND E UMED AFARA. :)

am golit portbagaju sa exclud diversele prod textile

dim.. mirosul rezista. vedem n ep urmator ce se mai intampla :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

cea mai buna sugestie pe care o recomand tuturor este oprirea aerului conditionat / A.C / climatronic ..... cu 10 minute inainte de a ajunge la destinatie si mers doar cu ventilatia si aerul cald de afara pentru a usca tubulatura pentru ca toata umiditatea ( daca bagi degetul pe gaurile de ventilatie vei observa ca este ud total acolo ) se depune pe tubulatura odata cu oprirea motorului se inchid clapetele vaporizatorului si de acolo vin si problemele multora dintre noi .  Nu vreau sa imi fac reclama dar folosesc sau mai bine zis am in dotare Aircomatic 3 http://igienizareauto.com/  si sincer va spun ca am avut clientii care au spus ca mirosul nu se mai simte dupa tratamentul cu cele 2 solutii dar am avut clientii care au spus ca se mai simte miros, acum va spun ca depinde si de vechimea masini , daca prop. este fumator .....etc sunt mai multi factori care pot influenta mirosul.

 

o seara buna

Modificat de ACAUTOTOTAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca as fi fost in desert ....m-ar fi bucurat sa zic ...am gasit apa, dar eram doar in fata blocului....si locul unde am gasit apa ...mai exact  era compartimentul rotii de rezerva cum bine a zis Septimiu.

acum ..intrebarea e cum a ajuns acolo ? deoarece chederul pare a fi in regula .

Singurul lucru suspect sunt aceste 3 ...orificii astupate de aceste "dopuri " din cauciuc.

Nu stiu ce rol au , si daca poate sa imi spuna cineva ii multumesc in avans.

Ma intereseaza si pentru ca ma gandeam sa le amenint cu niste silicon care sa solutioneze totul ...cred

Cert e , dupa cum se vede si intr-o poza, ca pe acolo "respira" , si dupa parerea mea , cel mai probabil pe acolo a intrat, deoarece, repet, chederul parea OK.

post-12879-0-32991700-1390676797_thumb.j

post-12879-0-70878400-1390676876_thumb.j

post-12879-0-65180100-1390676931_thumb.j

Modificat de TrayPower
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai cauta pe la cablurile stopurilor...fantele de eliberare a presiunii creata de inchiderea usilor....axul de la stergator, daca ai.

Spor!

Modificat de pain_killer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100% nu iti va intra apa pe acolo niciodata

 

la mine e unul lipsa, probabil fostul proprietar la scos fiindca gasea apa adunata, recomand aceasi solutie temporara sau definitiva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apa nu a intrat de jos in sus, adica de afara, asa ca ideea cu siliconatul e total gresita. Dopurile alea sunt tocmai pentru a le putea scoate si elimina apa, sau mizeria ajunsa acolo. Ai stergator de luneta? Daca da, ai folosit in ultima vreme si spalatorul de luneta? Functiona? Pe partea de jos a garniturii/chederului portbagaj, ai gasit apa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact! acum mi-am adus aminte ca si mie imi intra lichidul de la spalatorul/stergatorul de pe spate, se vede pe cheder la incuietoarea hayonului, iar cand il deschizi imediat curge lichidul din el

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ,

nu , nu am trapa

si infiltrarea apei pe la stopuri ...ma gandesc ca lasa niste urme...adica apa se prelinge cumva pana in compartimentu rotii de rezerva,

ori dupa 2 zile de ploaia, mocheta e uscata iar in acel compartiment ..este apa.

si am o banuiala cum ar putea intra apa si de jos in sus, si anume cand treci mai repede prin balti....sare apa cu destul de mare "presiune" si cum dopurile alea...sunt destul de slabe...ca si fixare , ma gandesc ca poate intra si in felul asta.

din cele 3 dopuri , 2 sunt destul de slab fixate, alea au cea mai multa apain jurul lor, al 3lea, spre deloc

Daca ar in tra lichid de spalare, ar trebuii sa aibe mirosul si culoarea respectiva , in cazul meu rosu/roz.ori ce am cules eu deacolo, e apa murdara cu nisip.

stergatorul merge bine, am sa investighez in continuare

multumesc de sugestii, revin cu informatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu informatii,

dupa o sapt ploioasa e deja un chin sa mergi cu masina.

am gasit in portbagaj , zona din dreapta, pe unde este accesul la becurile de la stop, mocheta foarte umezita si foarte imputita

La o  privire mai atenta cu lanterna prin gaurile de deasupra acelui compartiment, tabla parca transpirase. Avea brobonele de apa

Ceva mai putin n partea stanga, dar suficienta "transpiratie si acolo pe tabla;totusi , mocheta aproape uscata.

de asemenea zona unde se termina portbagajul,si incepe bancheta, e si aia destul de umeda,banuiesc ca e rezultatul unei prelingei din zona dreapta.

Clar mare parte a apei, e pe partea dreapta, dealtfel luneta o gasesc in aceleasi proportii aburita/umezita. Cu brobonele in partea de dr jos...si foarte aburita in partea dr, si ...mai decent n partea stanga

nu stiu exact ce sa desfac, si de unde sa incep. Cred ca suruburile de la telescoapele portabagajului sund un pt de start...continuand cu racordul de cabluri pentru stopul mare,de pe luneta...si mai vedem

orice sfat e bine primit,

Cu respect , Traian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incepe mai intai cu reglajul hayonului din dopurile alea din cauciuc. Strange-le o jumatate sau o tura astfel incat sa lasi hayonul mai jos ca sa preseze mai bine chederul.Dupa cum spui in partea dreapta e mai ridicat putin. Mai strange acolo putin acel dop(tampon).Ele sunt chiar in colturi cum ridici hayonul in colturi...

Nu demonta nimic fix deocamdata...Si mai vezi dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu o intrebare: ti-ai rezolvat problema? Intreb mai mult din curiozitate sa stiu si eu daca te-am ajutat cumva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! Am ca masina de firma un Renaul Clio Simbol la care am avut nefericita experienta sa mi se sparga caloriferul din bord si sa imi umple compartimentele din fata de la picioare cu antigel. Am inlocuit caloriferul spart si acum ma omoara (tusesc rau deja) vaporii de antigel care ii emana instalatia de incalzire. Aveti idee ce as putea folosi pt a curata instalatia de incalzire/ac si a dizolva rezidurile de antigel ramase pe acolo?

Scuze! Renault.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cand au inlocuit caloriferul de ce nu au spalat acolo? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt ca sunt niste schimbatori de placute de frana si ulei si habar nu au sa repare o masina.. In timpul schimbarii caloriferului pt care au demontat tot bordul pana la peretele de foc au mai rupt si spirala de la airbag.

Din pacate ai mei sefi de cate ori le-am dovedit incompetenta si acestor mecanici(mesteri) si chiar am reusit sa negociez cu service-uri si furnizori de piese cu costuri reduse la jumatate m-au batut pe umar in semn de multumire si au tot gasit motive ca sa evite colaborarea cu ei.. Intre timp noi toti ne rugam sa nu murim cu aceste jeguri de masini pe drum..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte nasoala situatia deoarece antigelul este una dintre cele mai toxice solutii aflate la indemana persoanelor chiar si necalificate. Posibil sa ai inca scapari de antigel undeva in apropierea caloriferului din cauza unor interventii superficiale. In rest daca e doar mocheta si tapiseria imbibata si vrei sa scapi de probleme va trebui sa o faci pe cheltuiala ta ca pe sefii tai cu siguranta ii doare in paispe'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

Are cineva idee de ce la mine vine un miros asa.........de rancezit,doar cand dau drumul la caldura?daca e dat pe aer rece si ventilatorul la maxim nu se simte mirosul!mentionez ca masina nu are aer conditionat si filtrul de polen l-am schimbat acum 4 zile exact in speranta rezolvarii acestei probleme.Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei antigelul miroase asa. Ai probleme si cu aburirea geamurilor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamurile nu se aburesc,poate ca m-am exprimat eu gresit,nu prea pot descrie clar mirosul....aduce asa.... a sac de aspirator neschimbat de foarte mult timp......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit macar 4-5 pagini din topicul asta ?

S-a tot discutat de cauza mirosului...iar solutiile sant destule...de la folosirea spray-urilor speciale,  pina la demontat si curatat schimbatorul de caldura etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vreti sa nu mai aveti mirosuri neplacute in masina va recomand sa spalati tapiteria, plafonul, mocheta de pe jos si sa lasati masina sa se usuca timp de 12h cu geamurile deschise, scoateti roata de rezerva si spalati in portbagaj,inlocuiti filtrele si curatati si locul de la filtru, cumparati un spray mai de calitate (recomand odorbact out de la Mafra).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Altul :)

Ba, voi ati baut impreuna ? :) :)

Ce zi tu se potriveste daca de ex, te duci la peste si il scapi prin masina...

Cauza principala ce se dezbate aici :

"...Moisture condensation in the air conditioning system provides an environment perfect for mold, fungus, bacteria and other microorganisms to grow. Odors associated with these microorganisms permeate the air duct system, sending these odors into the vehicle's interior. "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca la un momendat o sa mi se puna pata sa o fac bucati si sa o curat eu. Momentan am niste probleme cu trepidatiile cutiei la masina personala si dupa Paste osa ma apuc de ea(sau demisionez) fiindca risc sa ma imbolnavesc grav altfel. Acum nu prea mai miroase daca nh folosesc ventilatia..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!