Jump to content

Piese caroserie


fchitu
 Share

Postare recomandată

O intrebare pentru cei care au experienta; se poate schimba podeaua dreapta si pragul? Exista piese de schimb noi? Stie cineva un tinichigiu care poate sa faca aceasta operatiune?

 

Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codrut mitulescu

Am vazut podea si prag pe unix.ro, autokarma.ro si epiesa.ro si din moment ce exista trebuie sa se poata schimba. :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te-as sfatui sa cumperi un element de caroserie aftermarket. Sunt din tabla foarte subtire si prost tratate anticoroziune, sau deloc. De la autokarma am luat capota motor pe fostul meu Passat B5 si dupa 2 ani a facut bule de rugina sub vopsea. Ulterior, am comparat capota mea cu una originala de pe un 2.5 TDI din 2000... a mea era in mod evident mai usoara si se indoia mai usor.  In primavara am intalnit o Skoda Fabia care avea bara, capota si aripa stanga AM. Proprietarul o cumparase ca atare in cunostinta de cauza din Germania si tocmai ce-i sosira la reprezentanta in Bucuresti reperele OEM sa le puna pe masina. Cele AM aveau foarte multa rugina sub vopsea, iar omul vroia sa le schimbe fara sa fi avut vreun accident cu ele.

Nu uita ca pragurile si podeaua sunt cele mai vulnerabile la coroziune; nu uita de sarea folosita la deszapezire iarna. Mai bine cauta la dezmembrari, sau daca avaria nu este extinsa sau in profunzime, poate gasesti pe cineva sa le sudeze. Exista si varianta sa-ti bage o lopata de chit in prag sa ti-l aduca la linie, dar e "buleala".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
codrut mitulescu

salut baieti!

ca sa nu mai deschid alt topic intreb aici :  se potrivesc o podea completa+praguri  de cabrio sub un golf 1 coupe ? mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Praguri nu, au total alta forma pentru ca au intaritura neavad masina "acoperis" :D

Dar poti folosi podelele daca gasesti in stare buna e de recomandat sa le decupezi si sa le folosesti ca sunt mult peste reperele de magazin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codrut mitulescu

ok, mersi. si  totusi , daca ar fi sa gasesc si podele si praguri super bune ar merita sa incerc sa adaptez pragurile sau chiar nu merg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu stiu ce ar insemna asta, dar in momentul acela practic schimbi toata partea de la stalpii usa incolo, nu stiu cat de indicat ar fi sa faci o astfel de miscare. Plus ca ingreunezi bine masina cu pragurile alea...is ff groase si uite si tu ce forma au..nu prea mai dau bine fara kit karmann peste ele.

 

Vw_golf_1_cabrio_v_sst.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codrut mitulescu

Vad ca arata altfel dar ca lungime sunt la fel? Greutatea in plus n-ar prea conta ca nici io nu-s slab si in plus mi-ar placea golfuletul putin mai rigid( fiind pragurile mai groase/grele se mai rigidizeaza putin nu? )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!