Jump to content

Golf 6 - Schimbare centrala electrica (BCM)


mihaitzar
 Share

Postare recomandată

Salut, am scanat și nu am erori. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU are cum sa nu ai erori pe modulele de pe masina si ceva sa nu functioneze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa mai fac o scanare cand ajung acasa si o sa pun poze. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, Alin1948 said:

Salut, am scanat și nu am erori. 

Atunci, verificat fizic ce s-a întâmplat acolo... Jos bcm ul, desfăcut, s.a.md.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am refacut scanarea cu alt vcds si mi-au aparut urmatoarele erori:

 

 

F898ED5D-7090-424B-A4A8-1782E15357D5.jpeg

5F057B67-85DA-4716-A707-A5BF5EAF7781.jpeg

88D99028-FEF7-4F0A-9D90-F760DE5AC856.jpeg

4A218B4C-9371-47B0-AE75-76A196D5CF24.jpeg

220DE02C-08DA-403D-AEA4-AD62F96E4E06.jpeg

A32A23A7-45BB-44AE-AEBA-96CCAB5258A5.jpeg

AD4F6F66-8DB4-4651-8262-C0A00B2738F1.jpeg

3CBE4653-6441-49E3-B4C2-05A6A380950E.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, vezi ca ai. Șterge toate erorile, scaneaza iar și postează numai erorile care raman

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sters si scanat din nou, ramane eroare pe becurile de la numarul de inmatriculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce imi recomandati sa fac? Credeti ca trebuie inlocuit bcm-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine iti poate spune acest lucru, cu certitudine, pana nu verifica masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, poti te rog sa imi recomanzi pe cineva care sa imi verifice masina? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suntem mai multi colegi in Bucuresti, care te putem ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...

Salut, a pus cineva centrala 1K0 pe 5K0? Nu gasesc nicaieri care ar fi diferentele. Frecventele iarasi la 1K0 nu sunt de gasit.

Problema e in felul urmator.  Acum am 5K0937086, s-a facut retrofit la bixenon adaptiv cu led si am luat 5K0937087 cu versiune de soft 0019 (aici a fost greseala mea ca nu am citit destule despre centrale) si nu functioneaza ledurile pe drl/pozitie pentru ca am nevoie de o centrala cu soft >0575.

Raspunsul ar fi simplu, cumpara un 087D cu soft minim 575 si ar trebui sa nu fie probleme. Chestia e ca nu gasesc nici macar o centrala 087 fie ea D, H, M sau R cu softul asta, pe cand 1K0 se gasesc pe toate drumurile.

Gresesc eu undeva? Informatiile pe care le am sunt incorecte?

Masina este MY2009. 

Modificat de johnnyb123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca este softul problema si chiar daca ar fi se poate face up date de soft .Nu se aprind de loc ledurile nici pe pozitie nici pe drl?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu functioneaza ledurile de nici un fel. Am gasit prin afara pe cineva care a pus 087r cu soft 006x, cred ca o sa imi incerc inca odata norocul cu asa ceva, daca nu luam cablajele la verificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAblaje nu ai ce verifica, sunt cele ale masinii, posibil faza lunga sa nu mearga si sa trebuiasca conectate cele 2 fire suplimentare in alti pini din centrala electrica. DAr daca faceam asta nu mai aveai acum faza lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Johnnyb  ai folosit mufe adaptoare pebtru farurile cu xenon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit un 1k0937087r cu sw 651 fabricat pe 2.11.2011 de pe un superb pe ebay. Sa o incerc?

On 10/27/2019 at 3:32 PM, johnnyb123 said:

Salut, a pus cineva centrala 1K0 pe 5K0? Nu gasesc nicaieri care ar fi diferentele. Frecventele iarasi la 1K0 nu sunt de gasit.

Problema e in felul urmator.  Acum am 5K0937086, s-a facut retrofit la bixenon adaptiv cu led si am luat 5K0937087 cu versiune de soft 0019 (aici a fost greseala mea ca nu am citit destule despre centrale) si nu functioneaza ledurile pe drl/pozitie pentru ca am nevoie de o centrala cu soft >0575.

Raspunsul ar fi simplu, cumpara un 5k0 937 087D cu soft minim 575 si ar trebui sa nu fie probleme. Chestia e ca nu gasesc nici macar o centrala cu 5k0 937 087 fie ea D, H, M sau R cu softul asta, pe cand cu 1K0 se gasesc pe toate drumurile.

Gresesc eu undeva? Informatiile pe care le am sunt incorecte?

Masina este MY2009. 

 

Modificat de johnnyb123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai raspuns la intrebarea de mai sus ca sa intelegem si noi si sa te ajutam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A raspuns Al Bundy in locul meu pt ca la el am facut montajul. In orice caz, azi am gasit si tot odata cumparat un 5K0 937 087 R cu software 0068 si hardware 021, astept sa ajunga. Sunt aproape sigur ca o sa functioneze acum, bcm venind de pe un touran care avea leduri pe drl si pe lampile spate halogen. Speram sa nu fie probleme nici cu cheile. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara. Intrebare la voi .  Nu inteleg un pas din schimbarea bcmului.  Am citit tot topicul insa degeaba. 

 Disable factory mode.  Ce inseamna asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta se face numai la bcm urile noi, nemontate niciodată. După montaj, se dezactivează, ca să poți învață telecomenzile, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/27/2019 at 3:32 PM, johnnyb123 said:

Salut, a pus cineva centrala 1K0 pe 5K0? Nu gasesc nicaieri care ar fi diferentele. Frecventele iarasi la 1K0 nu sunt de gasit.

Problema e in felul urmator.  Acum am 5K0937086, s-a facut retrofit la bixenon adaptiv cu led si am luat 5K0937087 cu versiune de soft 0019 (aici a fost greseala mea ca nu am citit destule despre centrale) si nu functioneaza ledurile pe drl/pozitie pentru ca am nevoie de o centrala cu soft >0575.

Raspunsul ar fi simplu, cumpara un 087D cu soft minim 575 si ar trebui sa nu fie probleme. Chestia e ca nu gasesc nici macar o centrala 087 fie ea D, H, M sau R cu softul asta, pe cand 1K0 se gasesc pe toate drumurile.

Gresesc eu undeva? Informatiile pe care le am sunt incorecte?

Masina este MY2009. 

5K0-937-087R cu software 0068 si hardware 021 inlocuieste cu succes 5K0-937-086, totul functioneaza asa cum ar trebui acum dupa retrofit la bixenon led drl's.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!