Jump to content

Golf 6 - Schimbare centrala electrica (BCM)


mihaitzar
 Share

Postare recomandată

Electronistul a incercat sa curete mai temeinic placa?

Incearca cu detergent lichid de vase + detergent praf pt rufe + periuta de dinti + frecat. Clatesti temeinic sub un jet puternic de apa calda, o scuturi putin si mai apoi o usuci cu fohenul pana devine fierbinte. Slabe sanse sa ajunga mai rau decat era inainte si poate chiar ai noroc si nu s-a distrus integratul. Eventual verifica cu atentie daca nu s-a corodat vreun rezistor sau vreun traseu.

Modificat de p1gl3t
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy

Multumesc pentru sfaturi. Poate gasesc mai usor aceste alternative. 

Se poate programa ulterior noul modul cu long coding (am codul de la o scanare precedenta)? 

Varianta highline 1K0937086R nu este compatibila (am faruri halogen, fara proiectoare de ceata, fara senzori ploaie si lumina)?

 

@p1gl3t

A uscat cu aer comprimat iar ulterior cu statia de lipit cu aer cald. A gasit cateva trasee corodate, dar din pacate numai cateva putea sa lipeasca cu cositor. Dupa operatie o parte din functii si-a revenit, dar nu merge in continuare: spalare parbriz, stergatorul din spate (mergea in continuu, trebuia sa scoatem siguranta), becul de pozitie spate dreapta (21 W) arde cu putere maxima (fata de pozitia spate stang) - inlocuit temporar cu un bec de 5W, inchiderea/deschiderea din telecomanda (nu se pot reprograma telecomenzile). Din pacate se pare ca tot trebuie sa-l schimb. Oricum multumesc pentru sfaturi

Modificat de ejakab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie vazut pe ce frecventa lucreaza telecomenzile tale, modulul specificat de tine pare sa lucreze pe alta frecventa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe telecomanda scrie 5K0 837 202,  5FA 010 180-00, DE HELLA 434MHz.

Am gasit unul identic (5K0 937 084 B), dar versiunea HW si SW nu corespunde. Este problema sau se pot adapta cu long coding?

Se pare ca nu parbrizul este de vina. Am inteles ca este o cutie cu mufe in spatele motorului de stergator, care este etansat cu silicon si foarte probabil acolo sa infiltrat apa (orificiile de scurgere fiind probabil obturate cu noroi).

Modificat de ejakab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Azi mi-am schimbat centrala electrica cu una cu 30byte, am copiat codingul celei vechi, insa cheile functioneaza normal... Fara sa mai fi facut procedura de imperechere. E normal asa ceva? Oare va putea oricine acum sa descuie masina cu orice telecomanda? sau au ramas imperecheate? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va putea decat daca sunt imperecheate. Alfel nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci e normal ce s-a intanplat si nu mai necesita alte codari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mi-am schimbat centrala electrica cu una cu 30byte, am copiat codingul celei vechi, insa cheile functioneaza normal... Fara sa mai fi facut procedura de imperechere. E normal asa ceva? Oare va putea oricine acum sa descuie masina cu orice telecomanda? sau au ramas imperecheate? 

Ce treaba are centrala elextrica cu telecomanzile care sunt memorate in modulul de confort ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa logica mea nu ar trebui, insa din cate tutoriale am gasit mai in toate era precizata sincronizarea. Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu esti atent la ce citesti, la ce masina ai si unde ai postat, asta e.

Ai G5, nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine au trebuit invatate... probabil la G5 poti accesa direct Central Conv? Daca da, atunci se explica de ce nu au mai trebuit invatate cheile la schimbarea bcm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La G V are 46. La G VI e integrat in 09-centrl.electric resp modul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci e clar... interesant e ca eu vad in vcds modul separat 46 - Central Conv. dar el nu poate fi accesat

din ce am citit pe net la trecerea de la G5 la G6 nu l-au scos din vcds, ramanand acolo doar virtual

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi a precizat f clar-modul confort. La tine il accesezi din 09 la el in 46.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, dar eu cautasem tutoriale pt G5 si asa am gasit, cu chei. Imi pare rau si rog un moderator sa imi stearga postul. Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit. Asta e rolul forumului- sa ne ajutam intre noi si sa impartasim cunostinte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am si eu o intrebare am probleme cu centrala electrica pe un golf 6 in cauza xenon-ului aftermarket , in concluzie vreau sa o schimb sa trec pe halogen centrala mea este 1K0937086M pe am gasit pe una 1k0937086A se potriveste ? Ma intereseaza daca suporta proiectoare functia cormering , incalzire in scaune , xenon. Multumesc

Modificat de razvy04
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa un efort si citeste macar prima pagina a threadului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@razvy04

Salut,

Poti sa ne spui ce nu merge? Daca nu iti mai merg stergatoarele cel mai probabil un integrat (transceiver-ul de LIN) e mort.

Modificat de p1gl3t
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare !

Intrebare ( scuze daca e stupida )  : Un BCM de pe un Golf Variant produs in luna 07.2013 suporta led ? auto cu pricina nu are in dotare faruri cu DRL sau alte led-uri.

BCM-ul este vizibil astfel incat sa ii iau codul ? Daca da, unde este pozitionat ?  Sau trebuie neaparat sa merg la cineva sa-I de a un scan pt al afla ?

 

Multumesc anticipat  !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai usor e sa scanezi ... altfel, eset sub bord, deasupra pedalelor, in stanga. Codul este scris pe ea. Acum, depinde ce este pe masina.... e posibil sa nu suporte LED. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat cu centrala , am inlocuit-o . Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toata lumea a spus ca trebuie sa schimb centrala sa pot pune faruri cu xenon oem cu led, nu este necesar, daca ai o centrala cu 86 in capat, merge perfect, schimba fazele fara griji, ledurile se rezolva cu unirea pinilor 10 si 12 si se introduc in 10. Momentan nu am afs modul, dar am sa montez in curand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, si  nu se mai reduc in intensitate cand pui pozitiile. Si nu merge faza lunga dupa codarea centralei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am comandat centrala  cu 87 in coada de pe un passat de 2013 5ko 937 087 R, si pachetul retrofit afs, maine imi ajung si le voi monta, faza lunga merge, si cea scurta, ledurile pauza, se pare ca, cu 86 in capat, nu stie bcm ul leduri doar bi xenon cu bec drl normal

Modificat de golf78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!