Jump to content

OCTAVIA - reglare frane


kata
 Share

Postare recomandată

"pana dimineata deja discurile au un fin strat de rugina" - asta e adevarat, eu am observat dupa ce spal seara masina un strat sau mai bine zis niste "pete" de rugina pe discuri.. dar ele dispar la prima franare oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm ca este total benign stratul superficial de rugina depus in 10-12 ore pe discul de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate metoda de la PAGID nu poate fi folosita la masinile moderne, unde frina taie injectia de combustibil.

Singura metoda de rodare a frinelor este cea descrisa de mine (se modifica putin in cazul placutelor de curse, temperaturile de rodaj sunt mult mai mari).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa detaliezi putin? Nu am priceput ce vrei sa spui cu taitul injectiei ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti sa mergi cu viteza constanta si cu frina apasata. O sa-ti cada turatia la relanti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exact cand ECU vede apasata frana "ignora" pedala de acceleratie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.. daca apesi din nou pe acceleratie o ia in considerare.. si oricum by default nu o tine chiar la idle.. ci pe la 1250rpm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este valabil ce zici tu numai la combinatia frina-ambreiaj. Nu merge la frina-acceleratie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am incercat in mers intr-adevar.. dar pe loc daca tii apasat pe frana si acceleratie in acelasi timp ramane la 1250rpm.. iar daca mai apesi odata pe acceleratie ( ramanand cu piciorul pe frana ) se tureaza din nou... la care te referi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e clar din ce am scris ultima data ca nu am afirmat ca teoria lui ender nu este buna, ci doar am expus o parere a unui mecanic. Speram intr-adevar sa vad reactii fata de ambele pareri (ender - mecanic). Am zis intr-adevar ca teoria mecanicului cu privire la condensul placutelor mi se pare ok mai putin intervalul de timp de formare a ruginii.

Din link-ul trimis de toni se pare ca ender are dreptate, iar eu nu am aplicat prea bine metoda pentru ca nu am putut sa racesc discurile ca lumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Imi scartaie si mie franele de cand am schimbat placutele .. si a trecut deja o luna (1500km cel putin) si devine enervant. Mai mai ca sar oamenii din statiile de autobuz pe mine cand opresc la stop. :rolleyes:

Am incercat si eu metoda amintita de Ender aici. Am fost pe autostrada si am avut loc destul sa fac toate manevrele asa cum sunt descrise. Inainte insa - pana sa ies pe autostrada - am condus mai sportiv prin oras si am solicitat franele destul de mult.

Intrebarile mele :

1. Inaintea inceperii tratamentului respectiv trebuie ca franele sa fie reci ? Am gresit ca am mers sportiv inainte si apoi am trecut la procedura fara a mai opri (sa se raceasca franele cat de cat) ? :banghead:

2. Cine a mai incercat metoda a scapat definitiv de acest scartait ?

3. Daca nu aplic nici o metoda pentru inlaturarea acestui fluierat, in cat/cati timp/km va disparea de la sine ?

4. Nu prea inteleg totusi de unde vine acest scartait .. de ce frecarea intre discuri si placute provoaca acest sunet acum si inainte sa schimb placutele nu scartaiau deloc ?

Sper sa ma lamuriti si pe mine sa fac ceva in privinta asta .. nu imi place sa fiu in centrul atentiei de cat ori actionez frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Si eu as avea o problema cu franele...minora ce-i drept, dar exista :blah: Cand ies cu masina din curte (in marsarier, desi politia zice altfel :icon_thumright: ) tin frana apasata ca sa ma asigur si cand o eliberez incet se aude ca un fel de pocnet...ma gandesc ca nu e prea grav...dar totusi daca stie cineva cam ce-ar putea fi, luminati-l si pe subsemnatul :D

P.S. scuze de post-ul pus cam aiurea :icon_thumright: Rog un moderator daca se poate sa-l mute la Golf IV&Bora...la Discuri frana-probleme. Ms!

Modificat de Robotelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Si eu as avea o problema cu franele...minora ce-i drept, dar exista :unsure: Cand ies cu masina din curte (in marsarier, desi politia zice altfel :D ) tin frana apasata ca sa ma asigur si cand o eliberez incet se aude ca un fel de pocnet...ma gandesc ca nu e prea grav...dar totusi daca stie cineva cam ce-ar putea fi, luminati-l si pe subsemnatul :))

P.S. scuze de post-ul pus cam aiurea :D Rog un moderator daca se poate sa-l mute la Golf IV&Bora...la Discuri frana-probleme. Ms!

mai mult ca sigur acel pocnet e de la frana de mana, daca o lasi peste noapte trasa, ti se poate intepeni, si cand o lasi jos, practitc e inca lipita, si cnad se misca un pi masina, se dezlipesc, si at auzi tu acel pocnet :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!