Jump to content

Led-uri superflux lampa stop hayon


Aurelian 6n2
 Share

Postare recomandată

Aurelian 6n2

Buna seara, am reusit in sfarsit sa demontez beleaua de lampa de la hayonul masinii din semnatura deoarece nu se mai aprind 3 led-uri. Cu ocazia asta am constatat ca are 20 de led-uri de tip superflux cu bulbul de 3mm. Faza este ca nu stiu exact tipul lor adica ce unghi de luminozitate au, intensitatea luminoasa, curentul si tensiunea min/max, etc.

Ma gandesc ca or fi ceva gen universale pt lampile astea de stop, asa ca poate e cineva amabil sa-mi zica vreun cod sau un part number, orice info despre aceste led-uri.

De asemenea va rog sa nu poluati topicul aiurea daca nu aveti astfel de informatii.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vreau sa-ti poluez topicul vreau doar sa-ti dau o idee

 

ma gandesc ca o idee buna ar fi sa le inlocuiesti pe toate deoarece chiar daca prin absurd ai mai gasi exact acel model de leduri oricum intensitatea luminoasa va fi diferita deoarece in timp aceasta scade si la cele de pe masina sigur va fi mai mica diferenta vazanduse urat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai simplu sa-ti cumperi 1 alt stop din dezmembrasi......Si eu am avut astfel de probleme ;;;;;am tot cumparat leduri,,,diode etc si pina la urma tot din dezmembrari am ajuns si cu mult mai ieftit(10 lei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aurelian 6n2
Publicat (modificat)

@Sergiu, tocmai de aia am intrebat daca stie careva ceva despre led-urile astea, tocmai ca sa nu fie diferente vizibile intre intensitate, nuanta, etc.De gasit se gasesc astfel de led-uri pe destul de multe site-uri de pofil, numai ca au proprietati diferite. Daca e sa cumpar la nimereala ar trebui sa le iau pe toate 20.

@Sorin, cu dezmembrarile e cam loterie, masinile astea avand in general peste 13 ani, risc sa iau ceva la fel sau mai prost decat am eu. Oricum e o varianta de luat in calcul, din doua as putea face una.

Mai astept pareri.

Modificat de Aurelian 6n2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ledurile noi vor lumina mai tare chiar daca pui din acelasi lot cu alea de acu 13 ani statute pe undeva pe rafturi, asta ar fi trebuit sa sti daca ai mai lucrat cu leduri

 

repet, schimba-le toate cu ceva care lumineaza bine, nu cred ca te usuca la buzunar 20 de leduri, sau ia lampa din dezmembrari vorba colegului

 

eu sunt 99% ca nu vei mai gasi leduri identice cu alea de 13 ani fiindca s-au schimbat mult si tehnologiile ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aurelian 6n2

Led-urile pe care le are lampa sunt identice ca si forma/aspect cu cele din comert de la ora actuala, deci nu s-a schimbat cu nimic tehnologia in privinta lor. Poate iti imaginezi ca acum 13 ani nemtii puneau felinare....joke..

Btw lampa nu a stat pe raft (nu stiu de unde ti-a venit asta...) ci a functionat toti acesti 13 ani.

Fiecare led superflux si nu numai are un unghi de dispersie, o lungime de unda care defineste nuanta sa, un curent minim de deschidere si unul maxim pe care-l suporta fara a disipa caldura, o anume intensitate luminoasa (cd sau lm), etc. Cu toate astea led-urile in general au un anumit numar de ore de functionare precizat de producator in fisa tehnica.

Deci, in 13 ani e posibil ca unele led-uri sa-si fi atins pragul maxim de ore de functionare.

Hai sa lasam off-topic-ul ca discutia deviaza grav si inutil.

Astept macar poate stie cineva ce intensitate luminoasa au, ca oricum le iau pe toate 20, numai sa le iau deodata cum trebuie, sa nu fie prea slabe si sa nu se vada sau prea puternice si sa deranjeze pe cei din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi pare rau ca ti-am lasat impresia ca fac off-topic sau deviez grav, imi pare rau ca posturile mele ti-au fost inutile desi eu n-am avut impresia asta daca tot te-ai hotarat sa le schimbi toate 20 ;)

 

fie vorba intre noi in veci nu ai sa gasesti ce vrei tu, dar eu iti doresc spor la reparatii ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aurelian 6n2
Publicat (modificat)

Multumesc, la fel si tie.

Modificat de Aurelian 6n2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aurelian 6n2
Publicat (modificat)

Am cumparat toate cele 20 de led-uri si se aseamana 99 % cu ce era inainte, ca si forma ma refer.

Specificatii :

Culoare : rosie

Lungime unda : 625 nm

Curent nominal : 30 mA

Tensiune : min 2,1V; max 2,7V

Intensitate : 2500 mcd

Dimensiune bulb : 3mm

Unghi vizibilitate : 50 grade

Tip lentila : alb transparent, rotund.

Pret : 1 leu/buc. :) - se vad si lumineaza senzational, cu culoare si intensitate mult mai ok decat inainte. :icon_idea:

 Se poate inchide, multumesc.

Modificat de Aurelian 6n2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!