Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

Off topic: rabla nu e 1600 euro?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Rabla e (era de fapt) 6500 lei, diferențe mici apărând din transformarea tichetului în EUR, funcție de curs

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Rabla+ discount dealer+discount pachet CleverPack+discount job.

offtopic : cumva discount job a fost 8% ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intrebat ca asa si eu pentru 1.6TDI plus inca 500 ron eco bonus .

viata buna la multinationala .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Acum ca trecut programul Rabla ce discounturi se mai pot obtine? Ma tentează o O3 1.2 TSI Elegance. Pretul de lista ar fi 17.700 e cu Tva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La prima strigare discountul final e de 5% adica pretul ajunge la 17.000 (se cumpara 2 bucati)?  Se poate mai bine ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca da... incearca la mai multi dealeri.... eu in mai am scos putin mai bine ( bine la mine a fost altceva ca am luat-o in Leasing)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In leasing vrem si noi sa le luam. Daca nu se poate scrie aici da-mi te rog un mesaj de la ce dealer ai luat tu masina si ce discounturi ai obtinut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buuun... deci am fost anuntat ca masina e la Curtici de cateva zile :icon_bounce: , am primit si achitat factura cu restul de plata. Ar urma sa vina saptamana viitoare, ceea ce, cum m-am asteptat, ar fi cu o saptamana inainte (47 fata de 48 initial).

 

As vrea sa stiu cum ati procedat voi cu asigurarea si numerele.

 

Dealerul mi-a propus sa fac RCA si CASCO (nu neaparat la ei, am cateva oferte) si sa iau numere definitive, dar am inteles tot de la dealer ca CIV-ul si factura in original vin cam in acelasi timp cu masina; deci pentru demersul de a o inmatricula va fi nevoie de cateva zile, ceea ce inseamna ca probabil nu o pot ridica saptamana viitoare :(

 

E mai bine sa iau numere provizorii cu RCA pe o luna + sa fac CASCO, sa ridic masina si apoi sa fac demersurile pentru inamtriculare cu numerele definitive + alt RCA pe un an?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RCA si CASCO se fac pe seria de caroserie, la casco nu iti trebuie numere, la RCA dupa ce inmatriculezi masina suni la ei si iti introduc in baza de date numerele definitive. In principiu nu e problema daca mergi cu RCA doar pe VIN, problema e ca nu poti sa iesi din tara cu masina daca nu ai declarat numerele definitive.

 

P.S. Sa o stapanesti sanatos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am platit rca cand aveam nr provizorii, apoi dupa inmatricularea definitiva, la 2 zile am iesit din tara. Nu m-a intrebat nimeni de masina.

Nr provizorii vor costa 160ron.

Sub 5-6 zile nu o poti inmatricula definitiv, 4 zile anaf, 2 zile politie, in bucuresti. Mai repede poti doar cu pile anaf sa iei imediat decizia pentru timbrul de mediu.

daca optezi sa iti inmatriculeze ei masina, trebuie sa ai rabdare, ca dureaza muuult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci o sa iau numere provizorii, nu e mult 160RON, si fac CASCO pe VIN, apoi pot sa astept pana la inmatricularea definitiva. Oricum nu intentionez sa ies din tara in viitorul imediat apropiat. Si nici nu vreau sa stea masina in parcarea dealerului pana imi vine mie decizia de la ANAF; cred ca oricine ar fi nerabdator sa o ridice cat mai repede. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numerele rosii si autorizatia de circulatie provizorie ti le da dealerul, eu le-am avut gratuit. Tu trebuie sa ai RCA-ul deja facut ca sa pleci cu masina.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le da dealerul daca te intelegi cu el... daca nu, mai sunt si alea vreo 150 lei...

Daca iei nr provizorii, din cate stiu eu, nu tb sa faci asigurare ptr ca in banii aia ai inclus si asigurarea (si nici ROvigneta). Poate gresesc si imi cer scz...

Modificat de cipriantinu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ROvigneta da, dar RCA n-am auzit sa fie inclus in costul numerelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine obținerea CIV-ului a durat o luna datorită identificării individuale pe care a solicitat-o RAR-ul. S-a ocupat dealerul si odată cu expirarea numerelor provizorii mi-a spus ca îmi va elibera alte nr provizorii si autorizație de circulație pana când reușesc sa înmatriculez mașina. In concluzie recomand sa soliciti

nr provizorii (la PBN au costat 189 RON). La leasing am înțeles ca nu îți cer bani in plus pe ele.

PS. Sa o stăpânești sănătos si fără evenimente neplăcute :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa lungi asteptari, a sosit in oraselul meu si azi am luat-o, cu numere rosii. N-am apucat sa testez prea multe, dar fata de Passat se simte mai supla, directia este mult mai lejera, suspensia mai rigida dar nu-mi displace, farurile bestiale (fata de ce am avut eu pana acum), iar culoarea "moon white" pe combi o prinde tare bine si confirma asteptarile. E mai scurta si mai indesata ca Passatul dar inauntru e cel putin la fel de spatioasa.


https://www.dropbox.com/s/s86vyboam5jxbhc/20141125_114756.jpg?dl=0

Modificat de adig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-o stapanesti sanatos, sute de mii de km fara incidente. Frumoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea cat mai mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari ! Un milion de km fara probleme !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,

Nu prea suna bine 1.2 TSI pe Octavia 3 (Combi sau nu), dar totusi, cei care aveti acest motor pe aceasta masina, cum se simte? Pare submotorizata, asa cum pare pe hartie? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!