Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

Cei care ati primit masina si cu anvelope de iarna si aveti O3 TDI 2.0, anvelopele sunt tot 205 55 R16?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alunakis, am avut termen 10-13 saptamani, masina a fost gata in o luna si 2 saptamani aproximativ, in 1 saptamana s-a programat pt transport si a ajuns in vama, din vama si pana la mine a mai facut 1 saptamana - total 8 saptamani, sincer nu ma asteptam

 

Toate bune,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 1,6 tdi nu stiu cat o sa te ajute raspunsul dar la mn au venit marimea care ai spus-o tu 205 55 R16 adica aceeasi ca cele de vara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mariusd4

Si eu sper ca la mine sa dureze tot atat, pentru ca nu am multe optionale. Oricum 8 saptamani pentru mine suna mai uman. Dupa calculul meu as mai avea aprox. 4 saptamani. Multumesc de informatie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mariusd4

Pana la telefonul/e-mail-ul care a anuntat sosirea masinii, dealer-ul te-a mai anuntat si altceva in aceasta perioada?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua,

Am o nelamurire si as vrea sa stiu sigur: restul de plata se face cand masina a ajuns in Curtici sau se poate face si inainte in contul dealer-ului? Daca se poate, un raspuns avizat v-as ruga. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu poti s-o platesti integral chiar din momentul comenzii (cand ai un contract si factura), ei sigur nu se supara. Dar de ce ai face asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este ca s-ar putea sa fiu plecat in deplasare atunci cand soseste masina in Curtici si vreau sa o achit inainte, dupa aia sa o ridic de la dealer cand ma intorc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Orice ar fi, dealerul nu ți-o poate cere la transport fără plata integrala (vorbim de cash).

Trebuie sa discuți cu dealerul, problema principala la plata cu ceva vreme înainte o reprezinta diferențele de curs de la data plății tale și cea din data plății către importator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti achita masina si dupa ce ajunge la dealer. Eu dupa 10 zile dupa ce a ajuns la dealer am fost si am achotat-o integral si nu a fost nici o problema. Asa cum a zis si colegul mai devreme poti sa o achiti integral cand doresti u dar de asemenea o poti achita si dupa ce iti vine masina la dealer. Acum e decizia ta cand o achiti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar ca daca o achiti inainte, dupa ce masina ajunge la dealer o poti lua in maxim o zi(cat dureaza despachetarea). Dealerul nu poate lua masina de la importator fara sa o plateasca, deci fara sa o platesti tu (cel putin asa mi-a zis mie dealerul), adica daca tu platesti masina dupa( cand vii din deplasare) s-ar putea sa mai treaca 3-4 zile pana intri in posesia ei.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a fost faza ca sambata am fost am platit integral masina si luni am fost si am ridicat-o. Nu dura nici altfel mai mult chiar daca o plateam in timpul saptamanii. Adica azi o plateam si maine o ridicam. Nu am avut probleme cu ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate achita inainte fara probleme, lucru pe care ti-l poate confirma dealerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc tuturor pentru informatii. Duc masina veche la buy back si dau restul de bani la masina noua si sper sa fiu acasa cand o veni. Daca nu, mai sta la dealer in curte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iei masina din Ploiesti nu ar fi rau sa le pui in vedere sa nu o bage la test drive :)

 

Eu am fost invitat de cei de la Mobel sa fac test drive pe o masina proaspat livrata pe vremea cand ma interesa Superb, ei neavand pt test modelul respectiv. Proprietarul urma sa o ridice in ziua urmatoare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iei masina din Ploiesti nu ar fi rau sa le pui in vedere sa nu o bage la test drive :)

 

Eu am fost invitat de cei de la Mobel sa fac test drive pe o masina proaspat livrata pe vremea cand ma interesa Superb, ei neavand pt test modelul respectiv. Proprietarul urma sa o ridice in ziua urmatoare...

 

Dar sa zicem ca faci un test drive mai lung (10km). Acei 10km nu o sa apara in kilometrajul masinii ?  (in loc sa aiba 5-8km, o sa vina cu 20)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iau masina de la Mobel, o iau de la Autobest Targoviste. De aici am luat-o si pe actuala. Nu cred sa o bage la test drive pentru ca au deja una la fel. La Mobel ma voi duce doar cand nu voi avea incotro. Ce-am aflat si am citit de ce se intampla acolo ma face sa-i ocolesc cat mai mult cu putinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie pentru cine achita masina inainte de a primi notificarea scrisa de la dealer ca a sosit masina in Curtici, eu am achitat-o inainte de aceasta prevedere contractuala si apoi am asteptat mult si bine de la ei livrarea masinii vreo 2 saptamani. Asta ptr. ca au facut alte plati cu banii mei si masina mea a stat in Curtici cele 2 sapt. fara a fi achitata de dealer catre Porsche Romania, desi eu o platisem integral la ei. Au fost neseriosi si mincinosi cu texte de genu ca nu e liber transportatorul etc, pana nu am facut sesizare la Porsche Romania nu au platit-o.

Asadar atentie cu plata inainte de notificare la dealerii neseriosi. Eu am luat-o din Braila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ai achitat masina inainte de a te anunta? Sau te-au anuntat telefonic, dar atunci nu ar fi trebuit sa iti calculeze restul de plata la cursul zilei, deci sa existe ceva scris?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e o regula.

Eu am fost anuntat telefonic ca a sosit masina la Curtici. Am achiat-o si le-am cerut factura finala dupa ce au confirmarea platii. Am primit factura si in 5 zile de la plata am ridicat masina din Bucuresti (Alto Sincro - Avia Motors)

Tine mai mult de dealer...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am platit-o pe 23.09. si mi s-a spus ca va fi la Targoviste miercuri sau joi, 1,2 octombrie. Pe factura apare serie sasiu, serie motor. Sper sa nu am probleme cu termenul de livrare, dar.... N-am crezut ca o sa devin nerabdator la varsta mea, dar se pare ca m-am inselat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

După plata integrala, mașina trebuie sa ajungă de la Curtici la dealer în maxim 5 zile lucrătoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa stiam si eu, asta am mai citit si pe forumuri, dar iata si cazul lui GLEO, deci se poate sa ai probleme cu masina achitata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Atunci dealerul (de obicei) nu-și face treaba cum trebuie. Mai sunt excepții, întârzieri cu cauze terțe însă sunt destul de rare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!