Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

Sper sa postez poze cu masina saptamana care vine, nu mai tarziu. In fine, vom vedea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In contractul meu scrie ca trebuie sa platesc restul de plata in 2 zile de la notificarea in scris a soisirii masinii in Curtici, dupa care sunt obligati sa mi-o predea in termen de 5 zile de la efectuarea platii, plus eventuale intarzieri din anumite cauze enumerate, dar care tin de blocarea transportului, cadru legislativ, forta majora. Cu alte cuvinte, dupa notificarea sosirii masinii in Curtici, intr-o saptamana ar trebui sa pot prelua masina. Orice intarziere dupa 5 zile de la data platii (dovedita prin OP vizat de banca) ar atrage posibilitatea de denunt contractual al dealeruiui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Banii trebuie sa se vadă la importator pana în jurul prânzului pentru a o cere la transport în aceeași zi. Dacă nu, se cere a doua zi și de atunci curg cele 5 zile lucrătoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

In afara de CIV a masini, ce alte documente mai sunt de luat de la dealer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

Joi 02.10. am fost anuntat de dealer ca mi-a sosit "O-treiu", 54 de zile din ziua comenzii( a 8-a saptamana). De ridicat, o s-o ridic tocmai luni, cand vin din deplasare. Voi veni cu o masina (O1) si voi pleca cu alta(O3).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bafta la ridicarea masinii, sa fie cum ti-ai dorit si sa mearga toate!

 

Daca as socoti si eu 54 de zile de la data platii avansului, ar trebui sa ma anunte spre sfarsitul lunii octombrie; totusi, dealerul mi-a zis ca se va livra in saptamana 48, adica spre sfarsitul lui noiembrie  :dry: ... o fi de vina configuratia (am pus ACC + FA), sau dealerul,  sau ma paste o surpriza placuta ... oricum cel putin o luna sigur mai am de asteptat...

 

Intre confirmarea livrarii si anuntul de joi ai mai luat legatura cu dealerul, ai mai intrebat despre stadiul comenzii?

 

Daca stie cineva: se mai poate adauga vreo optiune dupa lansarea comenzii, si daca da, cam pana cand in cadrul termenului de livrare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc la fell.

Da, l-am mai sunat o data si mi-a spus ca pot sa ma duc sa platesc restul de bani, ca masina a ajuns in Curtici. Ultimul a fost chiar joi la pranz, cand mi-a spus ca s-ar putea sa ajunga in cursul zilei si chiar asa a fost, la ora 17:00.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Factura, CIV, autorizatia de circulatie provizorie .

 

+ certificatul de conformitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stie cineva: se mai poate adauga vreo optiune dupa lansarea comenzii, si daca da, cam pana cand in cadrul termenului de livrare?

 

Se poate, dar doar dupa o perioada relativ scurta de la comanda, gen 1-2 saptamani. Practic depinde de cat de repede accepta fabrica respectiva comanda si o introduce in sistemul lor pentru fabricare. Odata ce se intampla asta, f greu mai poti schimba configuratia fara sa generezi o comanda complet noua din partea fabricii. Daca tu deja astepti de 1-2 luni (sa zicem), poti sa-ti iei gandul de la modificari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

Astazi am fost sa iau masina de la dealer. Drum de intoarcere Targoviste - Ploiesti. Ca o prima impresie: "ALTA VIATA". Imi place cum merge, cum se aude, interiorul. E mult mai silentioasa decat vechea masina de care tot astazi m-am despartit. IMI PLACE. Punct. (Ceea ce am scris isi avea locul intr-un topic care s-a inchis.- "Impresii/Probleme constatate de catre proprietari").

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Care sunt dealerii cei mai darnici cu discounturile pentru O3? Si daca se poate, cam care sunt discounturile obtinute de voi? Multumesc

Modificat de Catalin_AC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos, bun discount-ul. Mai are cineva asemenea experiente?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe data de 30.09.2014 am dat comanda de O3 Elegance, culoare Argintiu Briliant, 1.4 TSI, 140 CP , cutie viteze manuala 6 trepte si urmatoare dotari optionale : --- CleverPack ELegance (faruri bi-xenon, adaptive frontlight system, control dinamic al unghiului de iluminare, instalatie spalare faruri, Day Light cu tehnologie led, scaune incalzite fata.)

--- Afişaj Maxi-Dot color.

--- Duze stropitoare parbriz incalzite.

--- Elemente suplimentare protectie şasiu.

--- Iluminat spatiu pentru picioare fată\spate.

--- Jante aliaj uşor Minoris 6.5*16".

--- MDI USB şi aux-IN.

--- Parbriz incalzit.

--- Pregatire GSM Confort cu Bluetooth.

--- Proiectoare de ceata fumurii.

--- Radio-CD & MP3-player Bolero MIB cu touch screen, afişaj color şi SD card.

--- Senzori de parcare spate.

--- Volan multifunctional (comenzi radio şi telefon) in 3 spite imbracat in piele,inclusiv schimbator de viteze, maneta frana de mana.

--- Z Roti iarna extra, 4 buc. Jante otel 6,0*16" , anvelope 205\55 R16 91H Semperit Speed Grip 2.

Termen de livrare saptamana 48 (24.11- 30.11.2014).

Cum vi se pare aceasta configurare ?

Modificat de ph32dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tu consideri ca acesta configurare iti satisface dorintele, este O.K. Eu mi-am ales configurarea mergand pe ideea ca multe gadget-uri, multe posibile defectiuni. Oricum iti doresc sa-ti fie asteptarea scurta. ( PM trimis mai devreme nu mai are valabiliatate, dupa acest post)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Configurarea optionalelor este foarte asemanatoare cu a mea.

 

Eu am pus in plus: Adaptive Cruise Control cu Front Assistant si inca un simply clever (covor dublu portbagaj + container + suport telefon), iar "in minus": senzori parcare spate. Setul de roti de iarna am preferat sa-l iau separat, ceea ce am si facut deja, si mi-a iesit ceva mai ieftin... Am revenit mai apoi de la volanul cu 3 spite la cel cu 4 spite si cu comenzi radio si telefon, deoarece nu consider ca volanul sport se potrivea cu masina, per general.

 

La motorizare, culoare si caroserie asemanarea nu se mai pastreaza (2.0 TDI, moon white, combi) - dar avem acelasi termen de livrare, chiar daca eu am dat comanda cu o luna mai devreme decat tine.

 

Oricum, succes, si hai ca n-a mai ramas mult! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul final 17900 EURO ( am primit ffffoarte multe discounturi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rabla+ discount dealer+discount pachet CleverPack+discount job.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rabla e 1450 , pachetul se reduce la toate pers care il aplica, si dealer + job oricum una peste alta ai scos bn 2000 si cv de e.  am crz ca fara alea zici 4600 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!