Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

Ah, OK. Mersi :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si apoi va trebui sa rostești toate numele din agenda ca un știrist de la BBC iar computerul de recunoaștere vocala va apela pe oricine altcineva.

On-topic: sunt si câteva comenzi care îți permit sa rămâi atent la condus, in special la viteze mari sau pe drumuri aglomerate, cand ochii ar trebui sa nu părăsească drumul.

Modificat de tocilarie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pentru coomanda data pe 15 iulie se da termen S43...Cam multe nu?

Altcineva cu vreo comanda data in jurul datei de 14 mai e?

 

LE: uite cat dureaza remontul la Skoda: https://media.skoda-auto.com/en/_layouts/Skoda.PRPortal/pressrelease.aspx?ID=884

Adica, 2 sapt, S32 si S33: In Mladá Boleslav and Vrchlabí, maintenance work will be underway from 3 to 14 August.

Deci...

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti vorbi, comanda vocala are alte functiuni. Nu functioneaza daca ai meniul setat pe limba romana, trebuie engleza. Poti apela nume din agenda, cu cat sunt mai simplu de rostit/mai scurte, cu atat mai bine. Dar eu consider ca o alta functie foarte utila este atunci cand asculti muzica de pe USB/SD si vrei sa asculti o anumita melodie din cele cateva mii pe care le ai. Rostesti numele melodiei si incepe sa o redea ;)

Si pana la urma, ce mai conteaza 16 euro in plus cand dai cel putin 15.000 pe masina ? Eviti eventuale regrete :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Aditu eu am dat comanda la sfarsitul lunii Iunie pentru un 1.4 TSI si termenul de livrare era undeva pe la jumatatea lui Septembrie (S 38). Cand am comandat masina am fost anuntat ca sunt "restrictii" pe motorizarile 1.2 si 1.4 TSI. In plus se mai adauga 2 saptamani pentru concediul fabricii de luna viitoare + o saptamana pentru schimbarea metodei de transport, care s-ar face acum feroviar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Aditu la mine comanda este din 13 iulie, bani au plecat pe 14 iulie și termen de livrare 14-18 săptămâni, 19 oct-16 noi. Mi s-a spus că sunt în plus 2 săptămâni pentru motorul de 1.4 TSI și 2 săptămâni pentru concediu.

La o lună de la comandă cică intră în proiectare și se dă termen ferm de livrare din fabrică. Asta o fi probabil pe 17 august când se întorc din concediu.

Oricum este și un avantaj  :lol: , utilajele sunt proaspăt verificate, calibrate și unse, oamenii vin odihniți din concediu și sper că și mașinile iasă mai bune :D .

Modificat de vladp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate. De ai am si optat acum pentru combinatia Bolero+BT+Smartlink.. .sa nu regret dupa, ca problabil nu o sa mai am ce face.. .trebuie sa traiesc cu regretele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Samrtlink-ul se poate activa ulterior in service, dar costa mai mult decat pe comanda, este o regula generala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti sigur ca se poate comanda ulterior?

 

 ma gandesc si eu sa-l comand daca merge pt iphone.

 

si din pacate nu cred ca se mai poate face ceva acum la mine vine in sapt 34

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca idee, pentru cei care veți avea combinația smartlink+iPhone, odată conectat telefonul prin USB, bluetooth se dezactivează, comanda vocala o preia Siri si sistemul CarPlay. Ca părere personală, dupa multiple comparații, sistemul de recunoaștere vocala Siri e mult peste ceea ce poate "tanti Skoda", deci comenzile vocale merg mult mai bine prin CarPlay chiar daca ai o engleză a la Iliescu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cam suparat cu acesti termeni de livrare prelungiti, ca imi da planurile peste cap.

Transportul ferovoar cica adauga 4 saptamani, dar nu inteleg cum, un tren nu merge cu 10km/h, nu sta in blocaje rutiere... Ca sa nu mai zic cata hurducailala mananca o masina ca sa o urce si sa o dea jos de pe cateva sute de metri de vagoane metalice cu imbinari denivelate.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil datorita acestei manevrari a masinii pe traseul fabrica - client, la mine a avut o "raschetare" pe capota pe o suprafata de vreo 10x4 cm. Am observat-o peste cateva zile si aproape am rezolvat-o prin polishare. Cand am preluat masina am verificat echipamentele, lichidele, luminile, actele si mai pe fuga exteriorul masinii, dar va sfatuiesc sa inspectati atent si cu rabdare si caroseria. Desi nerabdarea este mare, poate ca este o idee buna sa se evite preluarea masinii vinerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare ce ar presupune sa mergi sa ti-o ridici tu de la fabrica? Ar fi o chestie chiar placuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi o idee, dar totusi nu cred ca e posibil, din moment ce ai contract cu importatorul si dealerul din Romania. Poate sa dea ei o procura, dar tot nu cred ca fabrica face livrari sau vanzari directe.

Doar daca vrei sa te duci s-o cumperi direct din Cehia (si atunci probabil tot prin dealer), dar asta e alta discutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca v-ati gandit la o platforma... Sa o aduceti pe platforma. Pe roti nu cred ca se poate.. Problema intarzierilor nu se datoreaza trenurilor. Este problema fabrici. Se asteapta pana cand se umple trenul.. Toate garniturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

am vrut si eu sa comand o octavia 3 cu G-TEC dar la noi  nu se vinde acest model .

http://www.skoda-auto.com/en/models/octavia-g-tec/overview/

am aflat ulterior de ce nu se vinde nu avem nici o statie de CNG 

suntem o tara asa zisa aliniata la normele europene, dar din cauza boilor de la ANRE care trebuie sa reglementeze totul nu avem statii de alimentare cu CNG

si ca idee pana si amaratii din republica moldova au statii CNG

suntem ultimi din UE , rusine

statii CNG si pretul aferent :

http://cngeurope.com/

si un review excelent pacat ca e in ceha

 si ca idee de cost.

Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si apoi va trebui sa rostești toate numele din agenda ca un știrist de la BBC iar computerul de recunoaștere vocala va apela pe oricine altcineva.

On-topic: sunt si câteva comenzi care îți permit sa rămâi atent la condus, in special la viteze mari sau pe drumuri aglomerate, cand ochii ar trebui sa nu părăsească drumul.

Corect. E o mare aiureala comanda vocala. Niciodata nu apeleaza pe cine doresti.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe listele de preturi a 2 dealeri, motorizarea 1.4 TSI apare cu 140/150 cp ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai zi-ne care sunt, sa-i cunoastem si noi pe profesionisti :D

Adica cine vrea sa cumpere, sa-i stie cat de seriosi sunt ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai poate cele de140 sunt cele de pe stock?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul Flavyus probabil ca o facuse deja, dar am verificat masinile pe stoc si dupa cum era de asteptat, benzinare Euro 5 de 1.2 si 1.4 nu mai sunt.

Mai degraba ar putea fi vorba de dealeri care nu au actualizat informatia din dezinteres. Nici o surpriza aici.

In urma cu vreo 2 luni era o eroare mare pe site-ul ditamai importatorului, care, dupa ce am postat aici, a fost remediata ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aproximativ 3 luni de cand am masina, am niste dureri de spate (coloana), in partea de stânga jos si cred ca este de la pozitia de condus sau de la scaune. Sunt oare singurul ? Spătarul scaunelor este mai lat ca la Passat B6 unde intrăm fix in el. La O3 e mai lat cu 5 cm si parca joc în el curbe luate mai tare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@the_andy16: cand am zis ca smarttlink-ul se poate activa ulterior, dupa primirea masinii, iata pe ce m-am bazat:

 

 

post-150039-0-56384600-1438530465_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Flavyus

 

@ bZ1

 

M-am dumirit care sunt "profesionistii" in vanzarile de Octavia si asa cum ma asteptam, e vorba tot de Porsche Romania. Sunt atat de penibili, incat nici macar acum nu au actualizat listele de preturi si prin urmare, ei inca nu au aflat ca au aparut benzinarele Euro 6. Si de asemenea, dupa cum se poate vedea, ei inca vand echiparea "Elegance" :D   

 

http://www.pbn.ro/Haendler/R10101/?skoda&id=98000&DOM=/haendler/modele/noua_octavia/noua_octavia/date_pre_uri/pre_uri/

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant.. .curios ar fi sa stim cat costa activarea ulterioara a SmartLink-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!