Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

@razvan.ac Multumesc!

am ales style cu clever pack si inca ceva.

sa vina masina si facem prezentarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am achitat factura integral. Se pare ca nu vom petrece Pastele impreuna. Abia pe 12.04 vom face cunostinta.

Revin cu impresii si voi face si o mica prezentare, cand ajunge masina.

Sarbatori fericite tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

 

Buna seara dragi tovarasi si pretini aka forumisti

Cam 75% (15-20km luni-vineri) din drumuri sunt facute prin capitala noastra „draga” si mai ales scumpa, cam 2 drumuri pe luna Bucuresti-Brasov si alte excapade de concediu prin tara sau .... la greci. In timpul saptamanii circulam 2 persoane dar in weekend urcam in ea prichindelul si umplem cu bagaje atat portbagajul full cat si prin habitaclu de parca ne-am muta. Cine are copil/copii stie despre ce vorbesc.

Sa trecem la partea pentru care mi-am creat cont pe acest forum si anume sfaturi pentru o noua achizitie cochetand cu schimbarea actualei masini cu una noua sau sh cu max 30k km cat mai recent fabricata/inmatriculata.

Modelul ales este Skoda Octavia chiar daca cel mai mult eu si cu sotia admiram modelul Scout. Eu extra si RS-ul J...dar aceste variante ies din discutie din cauza bugetului. A nu se intelege ca nu Octavia „simpla” nu ne place.

Alegerea facuta se bazeaza pe generozitatea spatiului oferit in comparatie cu „vechea buburuza”. Spatiul pentru locurile din spate, unde petrec cel mai mult timp copilul si sotia, este net mai generos fata de actuala masina unde trebuie sa se stea cu picioarele intr-o parte pentru ca eu am scaunul dat in spate la cei 1.82m ai mei. Faptul ca deschiderea portbagajului se face cu tot cu luneta ca la la un hatchback este iarasi un plus pentru ca e aiurea sa vrei sa cari un aragaz/dulap intreg dar sa nu o poti face nu din cauza volumului portbagajului ci al deschiderii mici a acestuia.

Astazi am fost la un test drive si pt ca nu era inca in locatie varianta 1.0 tsi am primit pentru o "plimbare" varianta de 2.0 tdi manuala. Nu stiu daca chiar asa a fost sa fie sau incerca o tehnica de vanzari ca poate poate.

Dupa un drum Pantelimon-Branesti si retur am primit si varianta solicitata initial. Sincer mie mi-a placut cum s-a comportat masina.

La discutiile ulterioare am primit urmatoarea configuratie pentru Octavia 3 FL (cam ce mi-am adus eu aminte ca imi doresc desi am mai uitat lucruri adiacente ca duzele incalzite, oglinzile incalzite).

Pe langa aceasta ne-a fost oferita si o configuratie la Rapid care dpdv al meu nu suna rau. Nu am facut test drive cu ea.

Dvs ce ati alege? 

Este configuratia de pe Rapid mai ok si mai fiabila decat cea de pe Octavia?

Maine as dori sa iau legatura si cu alti dealeri si daca se poate sa-mi trimiteti pe privat date de contact ale persoanelor de care dvs ati fost multumiti din zona Bucuresti pentru a vedea ce contra-oferte as putea primi.

 

Multumesc frumos

Octavia.pdf

Rapid.pdf

Modificat de vdragos
Offtopic, limba romana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu facem versusuri aici iar in ce priveste variantele de motorizare, tu stii cel mai bine ce-ti trebuie. Deci va rog mult sa postati la subiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Mea culpa pentru versus.

Nu am gasit pe forum date despre Rapid sa-mi fac o parere.

Atunci astept pareri despre pretul pentru O3 FL in configuratia data cat eventuale contacte in privat pentru eventuale contra oferte?

Laudatul 1.4 tsi 150CP cred ca era undeva la 20K dar am inteles ca nu vine decat cu DSG...iar eu nu sunt fan automate si mai ales dupa ce am citit pe acest forum

Modificat de valyemil81
formulare incompleta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul la O3 este ok la configuratia aceea. Daca bugetul e la limita atunci nu ai “nevoie” chiar de toate dotarile alea si te poti uita la un Smart (mai tai 2-3k din pret). Daca bugetul permite, insa, 1.4 TSI(sau 1.5) e mai bun din toate punctele de vedere posibile si DSG-ul de pe el este schimbat fata de vechea cutie asa ca nu o sa ai probleme. Ba din contra, este unul dintre atuurile masinii. 

Modificat de vdragos
Am spus ca nu facem versus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As zice doar ca 1.0 tsi cu portbagaj full nu-mi suna neaparat a bine. Daca masina devine grea, motorasul o sa gafaie - consum mai mare. Si, venind de pe Megane dci o sa fie un soc mai mare :) 

Pe de alta parte si la 1.4/noul 1.5tsi o sa fie un soc mai mare la consum in oras - prin soc ma refer la valori mai mari decat ai fost obisnuit. Stiu ce zic, am avut 11 ani un Megane 2 1.5dci 100 cp. 

Desi as recomanda cu caldura benzinar, din mai multe motive, mai ales ca inteleg ca nu fac peste 20k km /an, as zice ca ar putea fi repetat un test drive cu 1.0 tsi cu inca 3 pers. in masina, sa-ti faci o idee legata de performante.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca mai sunt 1.4 pe stoc dar varianta de echipare Smart la 18.000 si ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@valyemil81 eu inca am o O2FL MY2011 1.6TDI CR de care trag de niste ani buni și care, sper, să mă mai țină macar tot atât :) (am vreo 245k+ km)

@O3FL pare o mașină OK. Păcat că suspensia independenta spate vine doar cu motoare... mari (170+cp).

E un review interesant pentru 1.0 TSI aici: 

 

Daca tu ai avut Megane dCi probabil consumul o sa fie un soc.

Dieselurile din seria EA288 sunt interesante (găsisem un document legat de ele dar nu-l am in telefon) însă sunt scumpe.

Aruncă un ochi pe versiunea Smart cu 1.4/1.5 TSI (eventual in drivetest) și câteva opționale. Se poate trăi bfara senzori fata și alte brizbrizuri.

 

 

 

Modificat de vdragos
Fara versus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia este mai ok motorul este micut dar daca sti cum sa il folosesti cred ca nu o sa ai probleme cu el . 

Modificat de vdragos
Fara versus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa multumesc tuturor care mi-au impartasit parerile lor pana acum.

Dupa cum am spus initial am mai trimis oferte catre alti dealeri pentru oferte.

Singura primita pana in prezenta este urmatoarea:

- O3 FL 1.4tsi 150cp manuala, albastru denim

- blocuri optice spate LED, faruri LED cu AFS

- Hill hold control, jante 16" Velorum, KESSY, Bolero MIB2, senzori parcare spate, stergator luneta

- Skoda care conect 3 ani, Smartlink

16.900 euro tva inclus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are si climatronic, are un minim necesar (nu vad tempomat, Front Assist samd).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pret foarte bun, sincer mai ca as fugi eu sa cumpar la acest pret masina... tempomat cred ca au toate O3, Front Assist nu as crede ca intra la asa pret. Legat de Rapid versus Octavia 3, eu iti zic @valyemil81 sa nici nu stai pe ganduri, am avut ocazia sa testez rapidul si este o diferenta uriasa de calitate si per total intre cele doua masini. La Rapid efectiv se simte faptul (numai la logan am mai simtit asa ceva) ca este facut cu buna stiinta mai prost calitativ ca si Octavia...pe deasupra masina este mai ingusta ca si octavia si din cauza asta arata si urat ca si proportii, interiorul categoric mai slab calitativ... atat ca fiind mai usoara se misca cu motorizari mai slabe mai binisor. A si motorul 1.4TSI (cel cu DSG uscat, cutie pe care nu ti-l recomand deloc) este numai versiunea de 122CP, nu cel de 150 CP. Incearca sa te axezi pe O3, masina mult mai inchegata. Alegere usoara iti doresc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

58 minutes ago, valyemil81 said:

O3 FL 1.4tsi 150cp manuala, albastru denim

- blocuri optice spate LED, faruri LED cu AFS

- Hill hold control, jante 16" Velorum, KESSY, Bolero MIB2, senzori parcare spate, stergator luneta

- Skoda care conect 3 ani, Smartlink

16.900 euro tva inclus

De la ce nivel de echipare pleaca masina? Ca sa stim si dotarile standard pe acel nivel de echipare. In rest pretul e foarte ok. E foarte multa “masina” pentru banii pe care-i dai :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Andrei1980 si @vdragos am uitat sa precizez ca este varianta style si ca masina este in stoc deci nu la precomanda. Probabil entuziasmul pretului :)

In dotarile standard se regaseste si climatronicul din ce am citit. Front Assist nu am vazut sa fie.

@Andrei1980 noroc ca esti din CJ si poate am sanse sa ajung inaintea ta la dealer :)). Oricum se necesita consiliu de familie ca nu pot lua decizia numai de capul meu mai ales ca bugetul este limitat, copilul creste, si mai exista si o rata prima casa masina urmand a fi achizitionata tot prin credit.

 

WhatsApp Image 2018-04-12 at 14.50.57.jpeg

WhatsApp Image 2018-04-12 at 14.50.57 (2).jpeg

WhatsApp Image 2018-04-12 at 14.50.57 (1).jpeg

Modificat de valyemil81
....
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ajuns inca la dealer sa semnezi contractul ....? Hai ca au program pana la 17 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma duc pe jos ca de la traficul dnei Firea ajung mai repede :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce discount in procente e fata de pretul de lista ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21274 euro e modelul tau pe stoc ca pret cu tot cu pachete. mi se pare mult reducerea la 16900 euro. esti sigur ca e atata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E winner! Motor si optiuni decente..culoarea :wub: ... pretul :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta pare sa fie masina , dar e prea mare reducerea : 

http://cc.skoda.at/sl-ro/ro_RO_SKODA/C/detail/C20170892062RO?mgb=500_Octavia&radius=50&psFrom=150&psTo=150

In mod normal ti-as zice sa stai chill dar cum au zis colegii mergi sa o iei, ca sigur o ia altcineva la banii astia.

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca adaugi TVA, reducerea este mica. A gresit cand a zis ca include TVA-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@valyemil81 la 17k cu TVA inclus intra deja în categoria mocaciune. Ia familionul și pune de un consiliu de război în sufrageria dealerului :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!